08:41 20. August 2019
Kuula otse
  • USD1.1103
  • RUB74.2984
Tarbijahinnaindeksi muutust mõjutas veebruaris enim toit, illustreeriv foto

Tarbijahinnaindeksi muutust mõjutas veebruaris enim toit

© Sputnik / Вадим Анцупов
Majandus
lühendatud link
32 0 0

Tarbijahinnaindeksi muutus oli 2018. aasta veebruaris võrreldes jaanuariga 0,9% ja võrreldes eelmise aasta veebruariga 3,1%, teatab Statistikaamet.

TALLINN, 7. märts — Sputnik. Kaubad olid 2017. aasta veebruariga võrreldes 3,5% ja teenused 2,4% kallimad. Kaupade ja teenuste administratiivselt reguleeritavad hinnad on eelmise aasta veebruariga võrreldes tõusnud 6,4% ja mittereguleeritavad hinnad 2,2%.

Tõuseb nii nälgivate kui ülekaaluliste inimeste arv >>

2017. aasta veebruariga võrreldes mõjutas tarbijahinnaindeksit enim toidu ja mittealkohoolsete jookide 5% kallinemine, mis andis kogutõusust üle kolmandiku. Puuvili on kallinenud 18,2% ning piim, piimatooted ja munad 7%.

EL toidab Lätit riknenud toiduainetega, illustratiivne foto
© Sputnik / Sergey Melkonov

Alkohoolsete jookide ja tubaka kallinemine andis kogutõusust ligi veerandi, millest omakorda 60% andis 27% kallinenud õlu. Mootorikütus andis kogutõusust üheksandiku. Bensiin oli 7% ja diislikütus 4,6% kallim kui 2017. aasta veebruaris.

Toidukaupadest on mulluse veebruariga võrreldes enim kallinenud munad (41%), külmutatud puuvili ja marjad (37%) ning või (25%).

Jaanuariga võrreldes oli veebruaris tarbijahinnaindeksi suurim mõjutaja kodudesse jõudnud elektri 5,3% hinnatõus. Suuremat mõju kuumuutusele avaldasid veel toidu 0,8% ja alkohoolsete jookide 2,9% kallinemine ning rõivaste ja jalatsite sesoonsete soodusmüükide lõppemine.

Kallinesid enim või, piim ja kartul

2017. aastal kallinesid Eesis eelmise aasta keskmisega võrreldes toidukaupadest enim või (33 protsenti), piim (19,9 protsenti) ja kartul (15,7 protsenti), vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti jaanuaris.

Kui piimahind kerkis madalseisust normaalsele tasemele ja või hinda kujundas rahvusvaheline nõudluse kasv, siis kartuli kõrge hinna põhjustas ebasoodne ilm.

Toit kallines aasta jooksul tunduvalt >>

"Ühelt poolt oli 2017. aasta suvel kartuli hind suhteliselt kõrge, mis on seotud jaheda ja hilise suvega. Sügisel takistas suur sademete hulk kartuli koristust ja mõjus negatiivselt ka kartuli kvaliteedile, mistõttu võib karta, et kartuli hind kasvab veelgi," ütles hinnatõusu kommentaariks põllumajandus-kaubanduskoja juhatuse esimees Roomet Sõrmus, põhjendades, et väga märjad koristustingimused muudavad küsitavaks kartuli säilitamise.

Iga viies elanik koges mullu suhtelist vaesust, illustratiivne foto
© Sputnik / Вадим Анцупов

Hollandi "mürgimunade" skandaali tõttu on ka Eestis munad kallinenud, vahendas Sputnik Eesti oktoobrikuus. Muna oli oktoobris aastatagusega võrreldes umbes kümnendiku võrra kallim.

Üleilmsed toiduhinnad kasvasid 2017. aastal võrreldes eelneva aastaga 8,2 protsenti, vahendas uudisteportaal Spuntnik Eesti jaanuaris.

Üleilmsed toiduhinnad kasvasid mullu 8,2 protsenti >>

Aastaga kasvasid hinnad kõigis toidukategooriates peale suhkru, mille hind langes 11,2 protsenti, enim kasvasid piimatoodete hinnad — 31,5 protsenti.

Organisatsiooni teatel oli selle toiduhinnaindeks 2017. aastal keskmiselt 174,6 punkti tasemel, mis oli kõrgeim aastane keskmine alates 2014. aastast.

Tagid:
hind, toit, Statistikaamet, Eesti

Peamised teemad