22:12 07. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1290
  • RUB80.8888
Majandus
lühendatud link
21 0 0

Hinnakasv aeglustus energia ja toiduainete hindade kõrgema võrdlusbaasi tõttu.

TALLINN, 7. märts — Sputnik. Statistikaameti andmetel suurenes Eesti elukallidus 2018. aasta veebruaris aastaga 3,1%, mis on jaanuarikuisest 3,5%st pisut väiksem. Euroala inflatsioon aeglustus veebruaris samuti edasi ja ulatus 1,2%ni, mis jääb veidi alla Euroopa Keskpanga seatud 2% eesmärgile.

Eesti hinnakasv aeglustus veebruaris peamiselt kõrgema võrdlusbaasi tagajärjel, sest toiduainete hinna suurem tõus jäi aastatagusesse aega, kirjutab Eesti Panga ökonomist Sulev Pert.

Veebruari hinnatõusu põhjustasid eelkõige nafta ja toiduainete kallinemine, illustratiivne foto
© Sputnik / Алексей Мальгавко

Toiduainete hinnakasv maailmaturul on nüüdseks aeglustunud ning tarbijahindadesse on jõudnud ka mõne toidurühma odavnemine. Näiteks või hinnatase on kolme kuuga langenud 6%. Hooajalisuse tõttu talvekuudel kallimate puu- ja köögiviljade hinnatõus on seevastu olnud tänavu suurem kui tavaliselt. Puuviljade 18% hinnakasv Eestis on olnud Euroopa Liidu riikide üks kiiremaid.

Alganud aasta põhistsenaarium on optimistlik>>

Eesti majanduskasv on viimsel ajal olnud erakordselt kiire ja hõlmanud paljusid tegevusalasid. Seetõttu oleks ootuspärane, et ka hinnakasv oleks eri kaubarühmades küllaltki ühtlane. Tarbijahindade kasv on aga endiselt piirdunud peamiselt energia ja toidukaupade kallinemisega.

Teenuste ja tarbekaupade inflatsioon ulatus veebruaris vaid 1%ni, kuid palkade ja ettevõtete kasumite kasv hakkab eeldatavasti kiirendama ka nende hindade kasvu. Hinnakasvu hoiab siiski mõnevõrra tagasi euro vahetuskursi hiljutine tugevnemine USA dollari suhtes.

Võib oodata, et selle aasta kokkuvõttes kallineb tarbijakorv ligikaudu 3%.

График инфляции
© Фото : Eesti Pank
Hinnakasv aeglustus energia ja toiduainete hindade kõrgema võrdlusbaasi tõttu.
Tagid:
euro, dollar, toiduained, hinnad, Eesti Pank, Eesti

Peamised teemad