23:01 04. Juuni 2020
Kuula otse
  • USD1.1250
  • RUB77.8132
Majandus
lühendatud link
8211

Sel nädalal tutvustasid siseminister Andres Anvelt, siseministeeriumi siseauditi osakonna juht Tarmo Olgo ning politsei- ja piirivalveameti (PPA) peadirektor Elmar Vaher idapiiri väljaehitamise projekti siseauditi vahetulemusi.

TALLINN, 10. märts — Sputnik. Auditi algatas siseminister veebruari alguses, mil selgus, et idapiiri valmimine läheb arvatust üle kahe korra kallimaks, edastab Siseministeerium. 

Kallim idapiir: Vaheri pädevus on kahtluse all >>

"Kõige tähtsam on see, et PPA juhtkond ei teinud projekti ettevalmistamisel ja juhtimisel sisulisi vigu, aga probleeme oli info edastamisega. Minu jaoks on senised probleemid selgeks vaieldud, riigipiiri ehituse ja selle ettevalmistusega peab tempokalt edasi minema ja Eesti saab endale 21. sajandi väärilise hea ja tugeva piiri," võttis siseminister Andres Anvelt vahearuande kokku.

Vahearuandest selgus, et piiriprojekti kallinemine ja viibimine võrreldes 2015. aastal prognoosituga tulenes ettevalmistustööks antud ebamõistlikult lühikesest tähtajast ning vähestest alusmaterjalidest.

Küll aga ei liikunud teave idapiiri projekti kallinemise kohta piisavalt kiiresti. "Projektimeeskond sai maismaapiiri maksumuse olulisest kallinemisest teada 2016. aasta detsembris, mil oli vastu võtnud seitsme piirilõigu (kogupikkusega u 65 km) dokumentatsiooni koos ehituseelarve prognoosidega, millest siseministeeriumi ei informeeritud," selgitas siseministeeriumi siseauditi osakonna juht Tarmo Olgo.

Andres Anvelt rõhutas, et PPA juhtkond tegi kommunikatiivse, mitte sisulise vea. "Auditist selgunud asjaolud ei oleks idapiiri hinda muutnud ega ehitusprojekti valmimist kiirendanud. Küll aga oleks ära jäänud projekti osapoolte ja avalikkuse eksitamine muljega, et piir ei kalline ja valmib õigeaegselt," märkis siseminister.

Info jõudmist siseministeeriumi juhtkonnani viivitas seegi, et oli selgelt kokku leppimata ministeeriumi roll projekti suunamisel ja järelevalve tegemisel, mistõttu ei teinud ministeerium piisavalt rahaliste kohustustega seotud järelevalvet.

NATO teatas olematust Vene agressioonist Baltimaade suhtes >>

Siseministri sõnul tuleb idapiiri projekti juhtimine uuele tasemele viia, arvestades, et tegu on väga rahamahuka projektiga ja sellega kaasneb palju riske. "Ka siseministeerium peab kandma vastutust ja finantsjärelevalve peab edaspidi olema väga korralik," ütles Anvelt.

Siseauditi vahearuande põhjal otsustas siseminister jätkata PPA peadirektori ametisse nimetamisel Elmar Vaheri kandidatuuriga.

Peadirektor Elmar Vaheri sõnul töötas piiriehituse meeskond väga suure projekti kallal.

"Usaldan piiriehitusega tegelenud meeskonda, kes töötas väga suure projekti kallal. Nende õlul on olnud tohutu vastutus. PPA rääkis ministeeriumile piiriehituse võimalikust kallinemisest mitmel korral töörühma kohtumistel. Konkreetsetest summadest ei olnud juttu, kuna vastavad uuringud ei olnud veel valmis. Tunnistan, et oleksime pidanud summad esitama konkreetsemalt ning taasesitatavas vormis," sõnas Vaher.

Idapiiri projekti ettevalmistust ja läbiviimist puudutav siseaudit valmib täismahus maikuus.

Siseminister sai jaanuari lõpus PPA kalkulatsiooni, millest selgus, et Eesti idapiiri ehitus läheb seni arvatust üle 2,5 korra kallimaks, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

2015. aasta veebruaris valitsuskabinetile esitatud esialgses hinnangus läinuks idapiiri ehitus maksma 79 miljonit eurot, kuid värskelt valminud ehitusprojektide kohaselt läheb idapiir 118 miljonit eurot kallimaks.

Anvelt algatas hinnavahe kujunemise selgitamiseks siseauditi. "Auditi esialgsed tulemused, mis on olulised ka selleks, kas ma jätkan Elmar Vaheri kui politsei peadirektori järgmise kandidaadiga edasi minekut, tulevad kuskil kuu aja jooksul," ütles Anvelt kuu aeg atagasi.

Valitsus võttis kabinetinõupidamisel siseminister Andres Anvelti esitatud info Eesti idapiiri väljaehitamise kohta teadmiseks ja otsustas, et idapiiri taristu tuleb rajada täispikkuses, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti veebruari keskel.

"Eesti piir peab olema kaitstud, hoitud ja valvatud, sõltumata esialgse kuluprognoosi vigadest. Julgeoleku tagamine on alati olnud riiklik prioriteet, kus ei saa teha järeleandmisi," ütles peaminister Jüri Ratas. "Eesti idapiiri ehitus peab igal juhul jätkuma."

Valitsus soovib idapiiri täielikku väljaehitamist >>

Väited Venemaa agressioonist Baltimaade vastu on täiesti alusetud. Sellest teatas NATO sõjanõukogu esimees kindral Peter Pavel, olles visiidil Ameerika Ühendriikides, vahendas uuditseportaal Sputnik Eesti sel nädalal.

Nagu teatab RT, palus üks Ameerika meediakanaleist kindralilt kommentaari Venemaa "agressiooni" kohta Baltimaades.

"Ma kasutaksin väljendit "agressioon" Baltimaade kontekstis väga ettevaatlikult, sest tegelikkuses ei näe me Balti riikide suhtes avalikku agressiooni," vastas ta.

Tagid:
siseaudiit, kommunikatsioon, idapiir, hind, PPA, siseministeerium, Elmar Vaher, Andres Anvelt, Eesti, Venemaa

Peamised teemad