22:28 05. Aprill 2020
Kuula otse
  • USD1.0785
  • RUB82.8075
Majandus
lühendatud link
3811

Ametiühingute Keskliidu esimees Peep Peterson julgustab inimesi avameelselt oma töötasust rääkima, märkides, et see toob välja palgasüsteemide ebakõlad ja aitab neid lahendada.

TALLINN, 11. märts — Sputnik. Ametiühingutöö eelduseks on kehtiva tööõiguse hea tundmine ja pidev kursisolek, mis tööturul toimub.

"Nii jõuab meieni kümneid lugusid, kus tööandjad sihilikult või kogemata seadust valesti tõlgendavad ja loovad sellega ebaõigeid müüte ka töötajate jaoks. Üks sellistest on palgasaladuse küsimus," rääkis Peterson, rõhutades, et seadus ei keela oma palgast rääkimist, edastab Pealinn.

Töölepingu seadus ütleb palgasaladuse kohta, et "tööandja on kohustatud mitte avaldama töötaja nõusolekuta või seadusest tuleneva aluseta andmeid töötajale arvutatud, makstud või maksmisele kuuluva töötasu kohta".

HKScani omanike osas käib uurimine>>

Ametiühingute keskliit: tervishoiusektor peab kokkuleppeni jõudma
© Sputnik / Вадим Анцупов

"Seda lauset tuleb lugeda sõna-sõnalt ja mitte järeldada asju, mida see ei sisalda. Oleme tähelepanelikud — seadus paneb ainult tööandjale kohustuse pidada palgasaladust töötaja suhtes. Töötajal seda kohustust ei ole. Töötaja on vaba rääkima oma sissetulekust abikaasa, naabri ja ametiühingu usaldusisikuga või arutama oma palga üle ajaleheartiklis või sotsiaalmeedias," selgitas Peterson.

Streik!!>>

Tema sõnul ei saa töölepingu raames kellegi palk olla ka kaitstav ärisaladus, isegi kui selline punkt on töölepingusse sisse kirjutatud ja leppetrahviga kaitstud.

Tegu on töötajakohase teabe ja mitte ärisaladusega. Palgast sõltuvad sotsiaaltoetused, koguduste ja ametiühingute liikmemaksud, pangalaenu saamise võimalused ja palju muud.

Tagid:
ametiühing, EAKL, Peep Peterson, Eesti

Peamised teemad