17:35 05. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.2159
  • RUB90.0679
Majandus
lühendatud link
33 0 0

Riigikogu kiitis kolmapäeval, 21. märtsil heaks valitsuse algatatud riigivaraseaduse muutmise seaduse, mis on seotud ASi Tallinna Sadam ja ASi Enefit Green aktsiate börsil noteerimise ettevalmistamisega.

TALLINN, 21. märts — Sputnik. Seaduse vastuvõtmise poolt hääletas 77 Riigikogu liiget, vastu oli viis saadikut, edastab Riigikogu pressiteenistus.

Seletuskirjas märgitakse, et riik peab end teiste aktsionäridega samasse inforuumi taandama, et tal ei oleks aktsionärina teiste aktsionäride ees eelist.

Seadusega tagatakse riigi osalusega börsil noteeritud äriühingute tegevuse kooskõla börsireeglitega ja kõigi aktsionäride võrdne kohtlemine.

Eesti väljapanek rahvusvahelisel messil TransRossija
© Foto : Александр Чипурин

Riik kaotab juurdepääsu riigi äriühingute siseinfole ja ärisaladustele>>

Seadusega sätestatakse, et riigi osalusega äriühingu puhul, mille väärtpaberid on noteeritud börsil või mille noteerimiseks on esitatud avaldus, ei kohaldata neid riigivaraseaduse sätteid, mis on vastuolus väärtpaberiturul kehtivate äriühingu juhtimise, teabe avalikustamise ja erikontrolli tegemise nõuetega.

Tallinna Sadama süüasi jõuab kohtusse septembris>>

Seni kehtinud seadus ei ole piisav, et tagada riigi osalusega börsil oleva äriühingu juhtimine väärtpaberituru reeglite järgi ja kõigi aktsionäride võrdne kohtlemine.

Seaduse järgi ei saa valitsus edaspidi küsida äriühinguga seotud otsuste tegemiseks äriühingu mitme aasta strateegiat ja finantsplaane.

Samuti ei ole hea tava, et börsil oleva äriühingu iga-aastased dividendid otsustatakse valitsuse tasandil. Edaspidi ei ole riigil õigust äriühingu erikontrolli läbiviimiseks kasutada oma struktuuriüksust ega ministril õigust saada nõukogu koosolekute protokolle ja materjale, mida käsitletakse siseinfona.

Budai ehk Õnneliku Buddha kuju Pekingis
© Sputnik / Артур Александров

Kohaldada ei saa ka nõuet, et riigi osalusega äriühingute osalemise teistes äriühingutes peab otsustama üldkoosolek.

Seadus jõustub 1. aprillil.

Raivo Vare: Eesti transiidipump unustage ära>>

Riigil on 2017. aasta lõpu seisuga osalus 29 jätkuvalt tegutsevas äriühingus. Valitsuskoalitsiooni kokkuleppe kohaselt on plaanis börsil noteerida AS Tallinna Sadama ja AS Enefit Green aktsiad, säilitades neis enamusosaluse — kirjutas Sputnik Eesti aasta alguses.

Riigi äriühingute varade summaarne maht 2016. aastal oli 6,4 miljardit eurot ja summaarne müügitulu oli 1,53 miljardit eurot. Kasumit teenisid kõigist äriühingutest 22, kahjumit 9 ning ühes ühingus tegevust ei toimunud. Riigi osalusega äriühingud investeerisid aastaga ligikaudu 500 miljonit eurot ning maksid dividendideks riigieelarvesse 2016. aastal 95 miljonit eurot ja 2017. aastal 137,5 miljonit eurot.

Tagid:
börs, riigikogu, sadam, Tallinna Sadam, Tallinn, Eesti

Peamised teemad