19:47 31. Mai 2020
Kuula otse
  • USD1.1136
  • RUB78.4416
Majandus
lühendatud link
3510

Peaminister Jüri Ratase sõnul näitas Facebooki kasutajate andmete masskasutamine, et Euroopa Liidu juhtidel tuleb kiiresti jõuda kokkuleppele internetis inimeste isiklike andmete kaitsmises.

TALLINN, 23. märts — Sputnik. Ratas tuletas ametikaaslastele meelde lubadust, mille nad andsid sügisel Tallinna digitippkohtumisel, edastab valitsuse kommunikatsioonibüroo.

Komisjon avalikustas Google'i ja Facebook'i maksustamise kava >>

"Me peame rohkem pingutama, et 28-st turust luua üks tervik, sest täna ei ole me 25 digitaalse ühtse turu algatusest 14-s veel kokkuleppele jõudnud. Muu hulgas ootavad kokkulepet isikuandmete kaitsmine telekommunikatsioonivõrkudes ja internetiplatvormides, autoriõiguse reform, andmete vaba liikumise ja küberturvalisuse küsimused ning digimajanduse maksustamine," tõi Ratas esile.

Euroopa Liidu riigi- ja valitsusjuhid arutasid pikemalt digimaksustamist. "Praegused maksureeglid on ajale jalgu jäänud. Küsimus on digifirmade õiglases ja ühtmoodi maksustamises terves maailmas, sest digitaalne majandus ei tunne riigipiire. Ei võrdse konkurentsi ega ühiskondliku õigluse kontekstis ole õige, kui osad ettevõtted küll teenivad kasumit, kuid makse ei maksa erinevalt riigis kohapeal tegutsevatest ettevõtetest," ütles Ratas.

Liidrite arutelul tõdeti, et üleilmne lahendus on küll soovitav, kuid lühiajalises plaanis ebatõenäoline. Riigi- ja valitsusjuhtide arutelu selle üle, kas eelistatakse ära oodata üleilmne lahendus või tuleb Euroopa Liidul ajutiselt kehtestada oma digiteenuste maks, jätkub juunis.

"Euroopa Liit on maksude vältimise vastu võitlemisel teinud olulisi edusamme ja peame sellega jätkama. Samas tuleb meeles pidada ka meie ettevõtjaid, nende äritegevuse lihtsust ja ülemaailmset konkurentsivõimet. Maksudest kõrvalehoidjate elu raskeks tegemise ja ausate maksumaksjate elu lihtsustamise vahel tuleb leida tasakaal," toonitas Ratas.

Soros võrdles internetihiiglasi hasartmängufirmadega >>

Õhtul arutasid Euroopa Liidu juhid väliskaubanduspoliitikat ning suhteid Venemaaga pärast närvigaasi rünnakut Suurbritannias Salisburys, samuti Euroopa Liidu ja Türgi suhteid.

Euroopa Komisjon tegi ettepaneku võtta vastu uued eeskirjad, et tagada digitaalvaldkonna äritegevuse õiglane ning majanduskasvu soodustav maksustamine Euroopa Liidus, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti kolmapäeval.

Ettepanekud esitatakse olukorras, kus liikmesriigid püüavad leida püsivaid ja kestvaid lahendusi veebitegevuse õiglasele maksustamisele. EL-i juhid nõudsid asjakohaseid meetmeid 2017. aasta oktoobris. Tulu, mida saadakse sellise hästitasuva tegevusega nagu kasutajate loodud andmete ja infosisu müük, praegu maksueeskirjade alla ei kuulu.

USA rahandusminister Steven Mnuchin teatas, et Ühendriigid on tehnoloogiahiidude vastu suunatud maksudele "kindlalt vastu", päev pärast seda kui Euroopa Parlament vastavale ettepanekule toetust avaldas, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

"USA on kindlalt vastu mistahes riigi ettepanekutele maksustada digitaalseid firmasid," sõnas minister. "Mõned neist ettevõtetest on USA töökohtade loome ja majanduskasvu suurimad vedurid."

Mnuchin lisas, et USA ametnikud "toetavad rahvusvahelist koostööd moodsast majandusest tulenevate piiriüleste maksuprobleemide lahendamisel ja rahvusvahelise maksusüsteemi jätkusuutlikumaks muutmisel".

Eesti otsib kavalusi USA internetifirmade maksustamiseks >>

Ministri avaldus tuli vastusena Majanduskoostöö ja Arengu Organisatsiooni (OECD) digimajanduse maksustamist puudutavale raportile, kuid samas langes kokku ka neljapäevase toetusavaldusega europarlamendis.

Tagid:
maksustamine, andmekaitse, ühiskond, digimaksustamine, Facebook, EL, Jüri Ratas, Eesti

Peamised teemad