01:18 06. Detsember 2019
Kuula otse
  • USD1.1094
  • RUB70.7798
Saksamaa andis Nord Stream 2 gaasijuhtme ehituseks kõik vajalikud load

USA nõuab Euroopalt elatustaseme langetamist

© AP Photo / FRANK HORMANN
Majandus
lühendatud link
Gaas - perspektiivne energia (135)
21533

Ameerika meedias kutsutakse Euroopat üles Venemaad "tõeliselt karistama". See tähendab – tegema midagi Gazpromi ja tema Nord Stream 2-ga, kirutab artikli autor.

Dmitri Lekuhh RIA Novostile

Väljaanne "Daily Beast" kirjutab: "Märtsi keskel laskis Gazprom välja 8-aastased Eurovõlakirjad summas 700 miljonit eurot. Venemaa suursaatkond Londonis märgib, et nõudlus võlakirjade järele ületab pakkumist. Diplomaatide keeles tähendab see Suurbritanniale "keskmise sõrme näitamist". Kui me tahame Moskvat tõeliselt karistada, peab Suurbritannia lakkama olemast korrumpeerunud Vene ametnike rahvusvaheline rahapesupunkt."

"Inglanna õiendab häda" >>

Agentuur Reuters kirjutab väikese Taani ees seisvast dilemmast – riik peab otsustama, mida tema ranniku lähedalt mööduva Nord Stream 2-ga ette võtta. Venemaa vastu võiks muidugi astuda, kuid torujuhet vajab ka Saksamaa. Vaja oleks euroopaülest seisukohavõttu…

Kõik see toimub Ukraina-Venemaa vaidluste taustal Stockholmi arbitraažis, kus Gazprom möödunud nädalal Naftogazi kasuks tehtud otsuse vaidlustas. Keerulises loos ei ole veel "i" peale täppe pandud, pigem ollakse jõutud kooloni või sidekriipsuni. Samas võime me toimunule rahulikumalt tagasi vaadata – kes kellega sõdib ja millised kellegi tegelikud huvid on. Alustame meie ookeanitagustest partneritest.

Kõigepealt olulisimast.

Nagu mäletate, sai USA põlevkivirevolutsioon alguse ammu enne president Trumpi võimuletulekut ning enne tema kuulsaid loosungeid Ameerika vägevuse taastamisest. Kiiresti saabus tõdemus, et ilma välisturgude, ekspordi ja välispoliitiliste abivahenditeta pole sel läbimurdel suuremat mõtet.

Algselt ei pakkunud Euroopa turud Ameerika põlevkivienergeetikutele suuremat huvi – nad on dünaamilised, kiiresti kasvavad, kuid konkurentsi osas küllaltki ebameeldivad. Kui enda vedeldatud gaasi turule pressimiseks oleks USA-l vähemalt teoreetiline võimalus, siis Vene, Norra ja Aafrika torugaasiga rinda pistmine käiks selgelt üle jõu.

Gaasisurve: Saksamaa Nord Stream 2-st ei loobu >>

Vähe sellest, et põlevkivigaas tavagaasist erineb, kusjuures vahe energiasisalduses ei ole hoopiski esimese kasuks. Lisandub vajadus toodet veeldada ja hiljem uuesti gaasiks muuta, mis on küllaltki kulukas. Seepärast huvitusidki meie ookeanitagused partnerid rohkem Kagu-Aasia turust. Seal aga tegutseb aktiivselt ja küllalt edukalt liitlasriik Katar, kes on USA-st gaasitehnoloogiate valdkonnas ka tehniliselt arenenum.

Трубы для Северного потока
© AP Photo / FRANK HORMANN

Lahendus oli ilmne – Katarist "liitlase" gaasivood tuleb suunata oluliselt tihedama konkurentsiga Euroopasse, vabastades seeläbi Aasia turud oma vajaduste tarvis. Mõistagi oli logistikaga teatud probleeme – peamiselt tee peale ette jäävas Süürias. Me ei taha väita, et just Süüria gaasikoridor osutus sealse kodusõja peamiseks põhjuseks, kuid vaieldamatult oli see üks kriisi olulisemaid majanduslikke põhjusi – fakt, mida ei vaevutud isegi eriti varjama.

Kuid oh häda – "projekt ei õnnestunud". Venemaa kinnitas Süürias kanda, Bašar Assadi valitsus jäi püsima. Türgi, kelles araablased Ameeriklaste kinnitusel oma kindlat logistikakeskust nägid, läks energeetikavallas selgelt teisele poole barrikaade. Ameeriklasi endid tabas aga ootamatu Trump, kelle võimuletulekuga kaasnes oluline trendimuutus — USA taasindustrialiseerimine, mistõttu odava gaasi tarnimine Euroopale oma aktuaalsuse kaotas. Enamgi veel — majanduse seisukohalt nähakse Euroopas enam mitte partnerit, vaid hoopis konkurenti. Seetõttu muutus Ameerika vedelgaasi müügist tunduvalt olulisemaks ülesandeks Euroopa majanduse eraldamine odavatest energiaallikatest. Seejuures pole tähtis, millistest allikatest odav gaas pärineks.

Ekspert: Venemaa jääb Euroopa suurimaks gaasitarnijaks >>

Ainult vedeldatud gaas! Niisuguses olukorras, pidades silmas USA järjekindlust Trumpi maksureformi elluviimisel ning Euroopast tunduvalt odavamat tööjõuturgu, muutub Vana Maailma toodang peagi konkurentsivõimetuks. Vana Euroopa sellega mõistagi nõustuda ei saa.

Saksamaa või Austria jaoks ei märgi see vaid järk-järgulist majanduse hääbumist ja kõrgeid gaasihindu kodutarbijatele, kes sinise kütuse eest niigi Euroopa keskmisest 40% enam maksavad. See tähendaks tervete majandusharude lõppu – keemia-, elektrotehnika- ja osalt ka Saksa majanduse selgrooks oleva masinaehitustööstuse hukku. Tulemuseks oleks massiline tööpuudus ja sinikraede tänavarahutused koos valitsuse moodustamisele niigi ohtlikult lähedal oleva AFD tõenäolise võimuletulekuga.

Riigikogu esimees Eiki Nestor
© Фото : из архива Парламента Эстонии : Eiki Nestor

Niisugune sündmuste käik ei rahulda ka Venemaad.

Meie jaoks ei tekita toodetud gaasi veeldamine erilisi probleeme, nagu seda Novateki kogemus Jamali poolsaarel hiilgavalt tõestab. Saksa tööstuse kollaps jätaks meid ilma ülisuurest turust. Seepärast oleme me valmis sakslasi aitama, selleks isegi suuri kulutusi tehes, ning just seetõttu, vaatamata poliitilistele erimeelsustele, iseloomustab Venemaa ja Saksamaa võime Nord Streami-de küsimuses lausa liigutav üksmeel.

Sakslased olid nõus kergel käel Balkani poolsaare South Streami koridorist loobuma, kuid Nord Streami eest võitlevad nad lõpuni. See ei tähenda aga Berliini automaatset toetust Lõunakoridori või Stockholmi arbitraaži küsimustes — kui Nord Stream ja Nord Stream 2 projektides mängime me ühise meeskonnana, siis mujal on igaüks oma huvide eest väljas.

Vihkamisest armastuseni: Balti riigid tegid pika sammu "Nord Stream-2" poole >>

Samas ei meeldi sakslastele ega austerlastele meie gaasiromaan Hiinaga, ega selle esimeseks viljaks olev "Siberi Jõu" gaasitrass – niigi konkurentsivõimelised hiinlased muutuvad odava torugaasi toel veelgi tugevamaiks.

Lisaks veel korealased oma tootmisvõimsustega – kui kahe Korea vahelised suhted soojenema peaksid, muutub taas aktuaalseks teemaks pikka aega hellitatud Korea gaasikoridor, mis läbib Kim Jong-Uni kommunistlikke valdusi. Samuti on räägitud Kaug-Ida Energeetilise Supermagistraali projektist, kuhu kaasataks ka jaapanlased.

Saksamaa sõltuvus Venemaa gaasist hakkab kasvama
© Sputnik / Григорий Сысоев

Lisaks on Venemaal Jamali poolsaare gaasiprojektid – mõned päevad tagasi võitis Novatek ka Sabetta teise järgu ehitamise õiguse – "Arktik SPG-2", projektid Ohhoota meres ja Sahhalinil. Venemaa on otsustanud saada energeetiliseks superriigiks ega kavatse sellest ülesandest sammu võrragi taganeda.

Just niisugune on "suurte gaasisõdade" hetkeseis, millesse on haaratud nii kütuse tootjad kui tarbijad. Seetõttu ei seisne mõjuvõimsate ja rikaste Euroopa riikide valik mitte odavuse ja energeetilise sõltumatuse vastandamises, vaid lihtsalt oma majanduse ellujäämise või "vanemale vennale" kuuletumise vahel.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Gaas - perspektiivne energia (135)

Samal teemal

Leedu, Läti ja Poola allkirjastasid avalduse Nord Stream 2 vastu
Brüsseli juristid võitlevad Nord Stream 2 ümber
Merkel ei rõõmustanud Morawiecki Nord Stream 2 osas
Vaid üks riik võib Nord Stream 2 takistada
Gazprom suurendab investeeringuid Nord Stream 2-sse
Balti riigid muutsid seisukohta "Nord Stream-2" suhtes
Võib juhtuda, et Eesti riik lahkub Nord Stream 2 vaenlaste leerist
Euroopa komisjonil ei ole õigust Nord Stream 2 takistada
Tagid:
gaasijuhe, gaas, majandus, Naftogaz, Nord Stream 2, Gazprom, Donald Trump, Euroopa, Saksamaa, USA, Venemaa

Peamised teemad