17:36 11. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1276
  • RUB80.2104
Majandus
lühendatud link
6220

Peaminister Jüri Ratas külastas teisipäeval koos Politsei- ja Piirivalveameti peadirektor Elmar Vaheri ja Lõuna prefekt Vallo Koppeliga Luhamaal Eesti idapiiri, et saada ülevaade ehitustööde kulgemisest.

TALLINN, 3. aprill — Sputnik. Veebruaris valminud ehitusprojektist selgus, et piiritaristu väljaehitamine muutub esialgsest hinnangust oluliselt kallimaks. Peaministri sõnul on idapiiri väljaehitamine üks viimaste aastate olulisem riiklik taristuarendus, kus järeleandmisi teha ei saa.

"Eesti idapiir on ühtlasi Euroopa Liidu ja NATO välispiir, seetõttu on projekteerimisest saati olnud tegu suure ja ambitsioonika projektiga," vahendab valitsuse kommunikatsioonibüroo Ratase sõnu.

Idapiiri kallinemine: probleeme oli info edastamisega >>

Peaministri sõnul on valitsus täpsustunud investeeringuvajadusi arutanud ning otsustanud, et idapiiri taristu rajamisega tuleb edasi liikuda. "Tänu meie piirivalvurite professionaalsele tööle on illegaalsete piiriületuse arv aasta-aastalt vähenenud, kuid pidamaks kuritegevusega sammu, on oluline tõsta piirivalvamine 21. sajandi tasemele," sõnas peaminister.

"Idapiiri väljaehitamine toob meie käsutusse radarid, sensorid ja videoseire võimekuse ning uudse tehnoloogilise lahendusena ka mehitamata lennuvahendid. Nende kõrgtehnoloogiliste süsteemide rakendamine on hädavajalik aitamaks piirivalvuritel oma tööd veelgi paremini teha," selgitas Ratas.

Peaministri sõnul on piiri väljaarendamine mitmeetapiline projekt, mille käigus rajatakse piiririba taristu ja ehitatakse välja tehnilised valvesüsteemid ning arendatakse ja häälestatakse vajalikud infosüsteemid.

"Alanud aasta jooksul viiakse läbi maismaapiiri väljaehitamise hanked ning tuleval aastal peaksid senise kava kohaselt algama ehitustööd. Samal ajal hakatakse järk-järgult arendama tehnilist seirevõimet, mille osas on siseministeerium kaasanud partnerina Euroopa Liidu Piirivalveagentuuri (FRONTEX)," ütles Ratas.

Eesti piiritara kui reservaadi sümbol >>

Peaminister tõdes, et idapiiri ehitus on keeruline ja rahamahukas. "Projekti suunamisel ja järelevalve tegemisel on juhtiv roll siseministeeriumil. Ehitusse Euroopa Liidu raha kaasamiseks on aga valitsus soovinud hinnata ka rahastuse taotlemise võimalikkust arvestades EL-i finantsperspektiivi," lõpetas peaminister.

Юри Ратас на границе с Россией
© Фото : Riigikantselei
Peaminister Jüri Ratas külastas Eesti idapiiri

Eesti Vabariigi idapiir on kokku 338,6 kilomeetrit, millest 135,6 km on maismaapiir. Valmiv idapiir on plaani kohaselt terves ulatuses kaetud tehnilise seire- ja valvevõimekusega.

Siseminister Andres Anvelt sai jaanuari lõpus PPA kalkulatsiooni, millest selgus, et Eesti idapiiri ehitus läheb seni arvatust üle 2,5 korra kallimaks, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Venemaa Leedu suursaadik Aleksandr Udaltsov
© Sputnik / Александр Липовец

Vahearuandest selgus, et piiriprojekti kallinemine ja viibimine võrreldes 2015. aastal prognoosituga tulenes ettevalmistustööks antud ebamõistlikult lühikesest tähtajast ning vähestest alusmaterjalidest.

Küll aga ei liikunud teave idapiiri projekti kallinemise kohta piisavalt kiiresti. "Projektimeeskond sai maismaapiiri maksumuse olulisest kallinemisest teada 2016. aasta detsembris, mil oli vastu võtnud seitsme piirilõigu (kogupikkusega u 65 km) dokumentatsiooni koos ehituseelarve prognoosidega, millest siseministeeriumi ei informeeritud," selgitas siseministeeriumi siseauditi osakonna juht Tarmo Olgo.

Ratas: Eesti idapiir saab olema üks moodsamaid >>

Andres Anvelt rõhutas, et PPA juhtkond tegi kommunikatiivse, mitte sisulise vea. "Auditist selgunud asjaolud ei oleks idapiiri hinda muutnud ega ehitusprojekti valmimist kiirendanud. Küll aga oleks ära jäänud projekti osapoolte ja avalikkuse eksitamine muljega, et piir ei kalline ja valmib õigeaegselt," märkis siseminister.

Tagid:
majandus, ehitustööd, idapiir, Lõuna prefektuur, PPA, Vallo Koppel, Elmar Vaher, Jüri Ratas, Luhamaa, Venemaa, Eesti

Peamised teemad