23:21 20. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1810
  • RUB92.0238
Majandus
lühendatud link
12 0 0

Statistikaameti andmetel jäid hinnad märtsis eelmise kuu tasemele ning aasta varasemaga võrreldes pidurdus hinnatõus veebruari 3,1 protsendilt märtsis 2,8 protsendini.

TALLINN, 7. aprill — Sputnik. Euroalas kiirenes inflatsioon toidu ja teenuste mõningase kallinemise mõjul 1,4 protsendini. Inflatsioon pidurdus märtsis nii sise- kui ka välistegurite mõjul. Viimati oli hinnatõus sama madal möödunud aasta alguses, edastas Rahandusministeerium.

Tarbijahinnaindeksi muutust mõjutas veebruaris enim toit >>

Toidu hinnad välisturgudel on pärast mullu suvel-sügisel saavutatud viimaste aastate kõrgtaset alanenud, soodustades ka meil toiduhindade tõusu pidurdumist. Selle mõjul on toidu hinnatõus taandunud poole aasta taguselt 8 protsendilt ligi 4 protsendini märtsis.

Arvestades suurenenud majandusaktiivsust ning hoogsa palgakasvu jätkumist, on teenuste hinnatõusu pidurdumine 1,3 protsendini pigem erandlik ja ajutine.

Teenuste hindu mõjutas lennupiletite ja puhkusepakettide odavnemine, mida võib seletada koolivaheaja nihkumisega. Tööstuskaupade hinnalangust soodustasid riiete tavapärasest suuremad ja pikaajalisemad allahindlused.

Seevastu jahedate ilmade mõjul Põhjamaades tõusis elektri börsihind märtsis nelja ja poole aasta kõrgeimale tasemele, põhjustades elektriarvete tõusu ka meil. Märtsi teises pooles toimunud nafta hinna tõus kandus siinsetesse jaehindadesse aprilli alguses ja avaldub järgmise kuu inflatsiooni statistikas.

Kiire majanduskasv annab hoogu ka hinnakasvule >>

Maksumeetmete mõju hakkab vähenema suvekuudel, mis ühtlasi kajastub inflatsiooni aeglustumises. Rahandusministeerium avaldab uue majandusprognoosi aprilli keskel.

2018. aasta veebruaris tarbijahinnaindeksi muutus oli võrreldes jaanuariga 0,9% ja võrreldes eelmise aasta veebruariga 3,1%, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Kaubad olid 2017. aasta veebruariga võrreldes 3,5% ja teenused 2,4% kallimad. Kaupade ja teenuste administratiivselt reguleeritavad hinnad on eelmise aasta veebruariga võrreldes tõusnud 6,4% ja mittereguleeritavad hinnad 2,2%.

Tarbijahinnaindeksit mõjutas septembris enim toit
© Sputnik / А. Свердлов

2017. aastal kallinesid Eesis eelmise aasta keskmisega võrreldes toidukaupadest enim või (33 protsenti), piim (19,9 protsenti) ja kartul (15,7 protsenti), vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti jaanuaris.

Kui piimahind kerkis madalseisust normaalsele tasemele ja või hinda kujundas rahvusvaheline nõudluse kasv, siis kartuli kõrge hinna põhjustas ebasoodne ilm.

Toit kallines aasta jooksul tunduvalt >>

"Ühelt poolt oli 2017. aasta suvel kartuli hind suhteliselt kõrge, mis on seotud jaheda ja hilise suvega. Sügisel takistas suur sademete hulk kartuli koristust ja mõjus negatiivselt ka kartuli kvaliteedile, mistõttu võib karta, et kartuli hind kasvab veelgi," ütles hinnatõusu kommentaariks põllumajandus-kaubanduskoja juhatuse esimees Roomet Sõrmus.

Tagid:
majandus, toit, hinnatõus, Statistikaamet, Eesti

Peamised teemad