15:04 25. Aprill 2019
Kuula otse
  • USD1.1209
  • RUB71.9850
Valaste juga

Eesti fosforiit äratab Euroopas kõrgendatud huvi

© Sputnik / Денис Грабусов
Majandus
lühendatud link
147 0 0

Maroko fosforiit sisaldab liiga palju kaadmiumi, Vene fosforiit pole samuti hea, kuna see on Venemaa oma. Seevastu Eesti forforiit tuleb täiesti kõne alla. Jääb vaid keelitada Eesti valitsust rikkaks saama.

TALLINN, 12. aprill — Sputnik, Aleksei Toom. Mineraalväetiste puhtuse uued nõuded, mida Euroopa Komisjon ette valmistab, võivad oma fosforiidivarude töötlemise Eestile äärmiselt ahvatlevaks muuta.

Euroopas algab geopoliitiline "tormijooks" väetiste kvaliteedi ja impordipaikade pärast.

Brüsseli pealtnäha süütu kavatsus kehtestada ühtsed mineraalväetiste kvaliteedinormid on sünnitanud Euroopas tormilise arutelu ja uusi pajatusi "Venemaast sõltuvuse" suurenemisest.

Fosforiidi teema on taas päevakorras >>

Huvide konflikti iva seisneb selles, et keskkonnaküsimuste pärast muretsev EL kavatseb kehtestada piirangud kõrge kaadmiumisisaldusega fosforväetistele. Selle mineraali ühendid on tõepoolest äärmiselt toksilised ja Euroopa ekspertide hinnangul võivad need pinnasese imendudes viia põhjustada kurbi tagajärgi nii Euroopa põllumajandusele kui inimeste tervisele.

Probleemil aga, nagu selgub, on mitte üksnes ökoloogiline, vaid on ka poliitiline tagamaa. Asi on selles, et EL-i riigid saavad väetise tootmiseks fosforiit peamiselt Marokost – ligi 1,9 miljonit tonni igal aastal. Teisel kohal seisab importijate nimekirjas Euroopa Komisjoni andmeil Venemaa, kes müüb Euroopale üle 1,6 miljoni tonni fosforiiti aastas.

Kõik teised tarnijad jäävad oma müügimahtudega liidritest kaugele maha ega suuda EL-ile ühe peamise eksportija kaotust kuidagi kompenseerida. Ühtlasi tasub silmas pidada lihtsat tõsiasja, et nõudlus väetise järele kasvab aastast aastasse ja jääb jätkuvalt suurema senikaua, kuni maakera rahvastik üha kasvab.

Eesti kaevuritel head riistad Venemaalt >>

Eesti fosforiit kui probleemi lahendus

Aga Maroko fosforiidi kaadiumisisaldus on kõrgem sellest künnisest, mille Euroopa kavatseb väetiste uute kvaliteedieeskirjade kehtestamise ühel etapil kuulutada ülimaks lubatud määraks.

Selle sisalduse piirmäära võidakse vähendada kuni 20 milligrammini kilogrammi kohta. Venemaa fosforiit sisaldab kaadmiumi Maroko omast tublisti vähem (alla 10 milligrammi kilogrammi kohta).

Põlevkivi kaevandus. Illustratiivne foto
© Sputnik / Алексей Даничев

Niiviisi osutub Venemaa väetiste uute puhtusnormide kehestamise korral automaatselt peaaegu monopoolseks fosforiidi Euroopasse tarnijaks. Kõnealuse idee kriitikud kuulutasid otsekohe niisuguse võimaluse sündmuste arenguks EL-ile tema Venemaa tarnetest sõltumise vaatevinklist ohtlikuks.

Seoses sellega juhib Euroopa paratamatult jutu Eesti fosforiidivarudele, mida on hinnanguliselt 6 miljardit tonni ja mis asub otse EL-i territooriumil.

Siinse artikli kirjutamise ajaks ei õnnestunud välja selgitada, kas minevikus on tehtud Eesti fosforiidi keemilise koostise uuringuid. See-eest õnnestus välja selgitada, et fosforiidiga tõsiselt tegelenud teadlaste "vana kaardivägi" on tööelust eemale jäänud, ent uut ei ole veel moodustunud.

Kapo pidas kinni kaks Estonia kaevanduse juhti >>

Teisisõnu, paistab, et sisuliselt fosforiidiga Eestis praegu keegi ei tegele. Kuid paljudes omal ajal ilmunud kirjutustes kinnitati, et kaadmiumisisaldus on selles madalam kui Maroko omas, kuigi täpseid andmeid ei ole ses osas tuvastatud.

Aga "vana kaardivägi" on veendunud, et Eesti naaseb paratamatult tundliku küsimuse juurde selle mineraali töötlemisest, mis võib riigi rikkaks teha, aga samas võib lõhkuda ökosüsteemi. Möödanikus kutsusid Eesti fosforiidi kaevandamise plaanid esile teadlaste ja avalikkuse tormilise protesti.

Põlevkivikaevandus, illustratiivne foto
© Sputnik / Евгений Биятов

Muidugi on selle kaevandamine täiesti võimalik, kuid peab toimuma kaasaegse tehnoloogiaga, mis garanteerib minimaalse kahju ümbritsevale keskkonnale, ütlevad spetsialistid. Algab see aga siis, ütlevad teadlased, kes end omal ajal Eesti fosforiidile pühendasid, kui see osutub majanduslikult ja poliitiliselt põhjendatuks.

Eesti tähistab põlevkivitööstuse sajanda aasta juubelit >>

On üsna tõenäoline, et asjalood Maroko fosforiidi kaadmiumisasaldusega võivad muuta Eesti fosforiidimaardlad alternatiivseks ja kasulikuks lahenduseks Euroopa põllumeeste mineraalväetistega varustamise probleemile.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
kaadmium, mineraalväetis, fosforiit, poliitika, normid, majandus, EL, Euroopa Komisjon, Eesti, Venemaa

Peamised teemad