21:12 21. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1852
  • RUB91.4095
Majandus
lühendatud link
Süüria "keemiarünnaku" konflikt (49)
9012

Ühendriigid kehtestavad Venemaale Süüria režiimi korraldatud keemiarünnakuga seoses uued sanktsioonid, võttes sihikule Damaskust varustanud firmad, teatas USA suursaadik ÜRO-s Nikki Haley pühapäeval.

TALLINN, 16. aprill — Sputnik. "Te näete varsti uusi Vene-vastaseid sanktsioone. Minister Mnuchin teeb need teatavaks esmaspäeval, kui ta seda juba teinud pole," ütles Haley usutluses telejaamale CBS, viidates USA rahandusministrile Steven Mnuchinile, vahendab Pealinn.

Putin hoiatas kaose eest rahvusvahelistes suhetes >>

Lääs süüdistab Süüria režiimi keemiarünnaku korraldamises toona veel mässuliste käes olnud Douma linnale 7. aprillil. Suurbritannia andmetel hukkus rünnakus 75 inimest. Meedikud ja aktivistid on nimetanud ohvrite arvuks 40.

Viimased USA Vene-vastased sanktsioonid pärinevad 6. aprillist, kui Washington kehtestas piirangud seitsmele Vene oligarhile, kelle seas on ka alumiiniumimagnaat Oleg Deripaska ja riikliku gaasikontserni Gazprom direktor Aleksei Miller, 12 firmale, 17 kõrgele ametnikule, teiste seas julgeolekunõukogu sekretärile Nikolai Patruševile, ning riiklikule relvaekspordifirmale.

USA, Prantsusmaa ja Suurbritannia korraldasid laupäeva varahommikul õhu- ja raketilöökide laine Süüria režiimi keemiarelvaarsenaliga seotud sihtmärkide pihta, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Süüria Kindralstaatabist täpsustati, et lääneriigid tulistasid sõjaliste ja tsiviilobjektide suunas umbes 110 raketti, kannatada sai kolm inimest. Suurem osa rakettidest õnnestus Süüria õhutõrjel alla tulistada.

Süüria "keemiarünnaku" konflikt >>

Vene Föderatsiooni kaitseministeerium teatas, et lääneriikide sihtmärkideks osutusid nii sõjalised- kui ka tsiviilobjektid. Ametkonnast teatati, et mitte ükski väljalastud rakettidest ei sisenenud Venemaa õhutõrje poolt kontrollitavasse tsooni.

Venemaa riigipea Vladimir Putin rõhutas, et sõjaline löök anti ilma ÜRO Julgeolekunõukogu sanktsioonita ja ÜRO põhikirja rikkudas. Ta nimetas toimunut "terrorismivastase võitluse eesliinil oleva suveräänse riigi vastu toime pandud agressiooniaktiks".

Venemaa välisministeerium teatas ennem, et libauudised keemiarelva kasutamisest valitusvägede poolt loodi selleks, et terroriste kaitsta ja õigustada nende toeks väljastpoolt antavaid lööke.

USA sanktsioonid Venemaa vastu: Washington tegi taas valearvestuse >>

Venemaa relvajõudude kindralstaap teatas juba 13. märtsil, et mässajad valmistavad ette keemiarelva kasutamise provokatsiooni Ida-Ghoutas. Vene sõjaväelased lisasid, et plaanitavat intsidenti kasutatakse ära Süüria ründamiseks, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Tuhanded süürlased tulid nädalavahetusel Damaskuse tänavatele, et avaldada toetust Süüria president Bashar al-Assadile ja mõista hukka lääneriikide õhurünnakuku, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti pühapäeval.

NATO peasekretär Jens Stoltenberg kutsus Venemaad käituma Süüria konfliktis vastutustundlikult. "Liitlased kutsuvad Süüria režiimi kõiki toetajaid, eriti Venemaad, olema vastutustundlik tagamaks, et Süüria režiim osaleb konstruktiivselt ÜRO-juhitavas Genfi protsessis," ütles Stoltenberg Brüsselis.

Ta kutsus samuti dialoogile NATO ja Venemaa vahel.

Süürlased avaldasid toetust oma presidendile >>

Venemaa president Vladimir Putin hoiatas pühapäeval telefonivestluses Iraani president Hassan Rouhaniga, et sõjaliste rünnakute jätkumine Süüria režiimile toob kaasa kaose rahvusvahelistes suhetes, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti pühapäeval. Venemaa, Türgi ja Iraan on Süüria konflikti poliitilise lahendamise protsessi garantriigid.

Teema:
Süüria "keemiarünnaku" konflikt (49)
Tagid:
sanktsioonid, majandus, ÜRO, Steven Mnuchin, Nikki Haley, Süüria, Venemaa, USA

Peamised teemad