05:07 25. Aprill 2019
Kuula otse
  • USD1.1209
  • RUB71.9850
Lennukompanii Volga-Dnepr keeldus NATO tehnika ja laadungi vedamisest

Lennukompanii "Volga-Dnepr" keeldus NATO tehnika vedamisest

© Sputnik / Руслан Кривобок
Majandus
lühendatud link
13060

Venemaa vastus Lääne sanktsioonidele ja Süüria-vastasele agressioonile oli Põhja-Atlandi liidu jaoks mõneti ootamatu ja tundlik.

TALLINN, 17. aprill — Sputnik. Suuremahuliste ja üliraskete veoste turuliider, Vene lennukompanii "Volga-Dnepr" teatas Põhja-Atlandi alliansil juhtkonnale oma otsusest NATO sõjaväetehnika ja laadungite transpordist loobuda. Sellest kirjutas "Kommersant" ettevõtte juhtkonnale viidates.

Alates 2019. a. jaanuarist kaob NATO-l võimalus "Volga-Dnepri" lennupargi suurima tõstejõuga üliraskete transpordilennukite AN-124 "Ruslan" teenuseid kasutada – olemasolevat lepingut ei pikendata.

On öeldud, et AN-124 asendamine Euroopa sõjaväe-transpordilennukiga A400M nõuab ühe senise asemel 5 uut õhusõidukit ja tõstab transpordikulusid kolm korda.

"Volga-Dnepr" on seni NATO-le tähtsaks koostööpartneriks. Allianss on 1990.-ist aastaist peale regulaarselt ettevõtte teenuseid kasutanud, et rasket sõjatehnikat sõjalistele operatsioonidele või õppustele lennutada. Näiteks on firma lennumasinad sooritanud üle 200 reisi Afganistani. Ainuüksi 2013. a. jaanuaris-veebruaris sooritasid An-124-d Prantsuse ja Itaalia sõjaväe tarbeks 115 lendu.

Тяжелый дальнемагистральный транспортный самолет АН-124-100 Руслан
© Sputnik / Алексей Куденко
"Volga-Dnepri" lennupargi suurima tõstejõuga üliraske transpordilennuk AN-124 "Ruslan"

Vene transpordifirma kasutamine võimaldas NATO-l lahingtehnika ja sõjaväeproviandi operatiivseid tarneid sooritada.

Otsuse langetamise põhjus: Lääne poliitika ning sanktsioonid

Nagu "Volga-Dneprist" teatati, otsustasid gruppi kuuluvad lennufirmad rea ettevõtete vastu kehtestatud sanktsioonidepoliitika ja pretsedenditu välispoliitilise surve tulemusena muuta veetavate kaupade valikukriteeriume.

USA kehtestab Venemaale uued sanktsioonid >>

Ettevõtte koduleheküljel teatatakse, et lennufirma "Volga-Dnepr" veab igal aastal üle 60 000 tonni kaupa rohkem kui 80-sse riiki. Aastaga läbitud kilomeetrite arv ületab 350 000. "Volga-Dnepr" pakub täiemahulist logistikateenust, kasutades selleks unikaalset kaldtee abil lastitavate lennukite parki, mis koosneb 12-st АN-124-100 "Ruslan" ja viiest IL-76-st. Ettevõte on Rahvusvahelise Transpordilennunduse liidu (TIACA) liige.

Moskva lubas Lääneriikidele ja NATO-le Venemaa kodanike, organisatsioonide ning ettevõtete suhtes kehtestatud sanktsioonide eest vastata.

Käesoleva aasta 13. aprillil esitati Riigiduumasse seadusprojekt, mis sisaldab vastumeetmeid USA russofoobsele poliitikale. Riigiduuma spiikri Vjatšeslav Volodini sõnul on korduvalt räägitud vajadusest vastata "USA nahaalsele käitumisele ja Venemaa ettevõtlusele takistuste loomisele".

Ameerika võimud täiendasid 6. aprillil oma Venemaa-vastaste sanktsioonide nimekirja. Sinna lisati 38 ettevõtjat, ametiisikut ja ettevõtet. Nimekirja laiendamist põhjendas Washington tavapäraselt "murega Ukraina ja Süüria, küberrünnakute ning Lääne demokraatia alustalade õõnestamise pärast." Sanktsioonidele järgnes langus Venemaa fondibörsil ja rahvusvaluuta konkurentsivõime märgatav tõus.

Zahharova: miks USA pidevalt Venemaad "hirmutab" >>

Ühendriigid kehtestavad Venemaale Süüria režiimi korraldatud keemiarünnakuga seoses uued sanktsioonid, võttes sihikule Damaskust varustanud firmad, teatas USA suursaadik ÜRO-s Nikki Haley pühapäeval, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Tagid:
transpordilennuk, sanktsioonid, Ruslan, AN-124, Volga-Dnepr, EL, NATO, USA, Venemaa, Süüria

Peamised teemad