05:52 29. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1922
  • RUB90.9894
Majandus
lühendatud link
3510

Majandusarengu valitsuskomisjon kiitis heaks siseministeeriumi ettepanekud välismaalaste ebaseadusliku töötamise vähendamiseks ning toetas haridus- ja teadusministri tegevusi Eesti rahvusvahelise õppe paremaks korraldamiseks.

TALLINN, 17. aprill — Sputnik. Koos suurenenud nõudlusega välistööjõu järele on kasvanud ka välismaalaste ebaseadusliku töötamise probleem. Võrreldes 2013. aastaga on ebaseadusliku töötamise juhtude arv tõusnud 82%, edastas valitsuse kommunikatisoonibüroo.

Peaminister Jüri Ratase sõnul on seaduslik töötamine oluline nii riigile kui ka töötajale endale. "Seadusliku töötamisega kaasnevad sotsiaalsed garantiid ning ka töötajate õigusi on lihtsam kaitsta. Samuti võidab riik iga seaduse järgi palgatud välismaalase eest maksudena mitu tuhat eurot aastas, mida on võimalik panustada näiteks julgeolekusse või hariduse ja sotsiaalteenuste arendamisesse," sõnas peaminister Ratas.

Riigigümnaasiumi ehituselt avastati kuus illegaalset Ukraina töölist >>

Majandusarengu komisjon toetas Politsei- ja Piirivalveameti, Eesti Maksu- ja Tolliameti ning Tööinspektsiooni tegevussuundi välismaalaste ebaseadusliku töötamise ennetamiseks ja tõkestamiseks. Komisjon soovib näha kiiremat edasiliikumist regulatsiooni välja töötamisel, mis motiveeriks välistööjõudu ebaseaduslikult mitte kasutama. Siseminister Andres Anveltilt oodatakse lahendusettepanekuid valitsuskabineti nõupidamisele lähiajal.

Tööandja Ukraina võõrtöölistest: ei iialgi enam, illustratiivne foto
© Sputnik / Алексей Куденко

Sisserändekvoot on täitumas

Sellel aastal on töö- ja ettevõtlusrännet reguleeriv sisserände piirarv 1315 inimest, kuid juba aprilli alguse seisuga oli antud välja 735 elamisluba ning menetluses oli enam kui 670 taotlust. See tähendab, et sisserände piirarv on sisuliselt täitunud.

Probleemi aitab leevendada valitsuse poolt eelmisel nädalal heaks kiidetud välismaalaste seaduse eelnõu, tänu millele saavad tippspetsialistid Eestisse tööle tulla piirarvu väliselt ning pikeneb lühiajalise töötamise kestus. Kui Riigikogu eelnõu seadusena vastu võtab, jõustuvad muudatused juba aasta teisel poolel.

Samuti jätkub laiapõhjalise töögrupi tegevus, mille ülesanne on tulla järgmisel aastal välja ettepanekutega sisserände regulatsiooni muutmiseks just pikaajalises perspektiivis.

Tallinnas luuakse välistöölistele teenuskeskus >>

Inglisekeelse hariduse korraldus

Majandusarengu komisjon toetas haridus- ja teadusminister Mailis Repsi ettepanekut piiritleda rahvusvaheliselt tunnustatud õppekavadel põhineva (IB või EB) õppe sihtrühma, kellele kohaldub riigipoolne toetus. Sellesse sihtrühma kuuluvad Eestisse naasvate diplomaatide, tippspetsialistide ja ekspertide lapsed.

Samuti toetas majandusarengu komisjon haridus- ja teadusministri Mailis Repsi välja pakutud toetusmeetmeid, mis motiveeriks erasektori koolipidajaid looma juurde n-ö keskmise hinnaklassi (umbes 5000 eurot õppeaastas) IB õppe kohti.

Siseminister Andres Anvelt
© Sputnik / Евгений Ашихмин

Siseminister Andres Anvelt soovitas ettevõtjatel töökäsi kõigepealt Eestist otsida, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti. Anvelt ütles riigikogu infotunnis EKRE küsimustele vastates, et ebaseaduslikke töötajaid võib Eestis olla 5000 ringis.

Politsei- ja piirivalveameti töötajad kontrollisid märtsis kahte Raplamaal asuvat ehitusobjekti. Ühelt neist, Rapla riigigümnaasiumi ehituselt, avastati kuus seal seadusliku aluseta töötanud Ukraina kodanikku, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Baltimaad ei adu kõigi demograafiliste probleemide tõsidust >>

Seadusliku aluseta töötamine tähendab, et ettevõtjad on jätnud välismaalas­test töötajad politsei- ja piirivalveametis nõuetekohaselt registreerimata ja põhimõtteliselt võib seda käsitleda musta tööjõu kasutamisena.

Tagid:
piirarv, sisseränne, ebaseaduslik, välistööjõud, areng, majandus, valitsus, komisjon, Mailis Reps, Jüri Ratas, Eesti

Peamised teemad