16:44 04. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1726
  • RUB86.6018
Majandus
lühendatud link
5320

Eesti transpordiettevõtted kurdavad, et riik eraldab raha vaid kolme transpordimessi näitusestendi tarvis aastas, sellal kui lätlased saavad endale lubada kümmet.

TALLINN, 19. aprill — Sputnik, Aleksei Stefanov. Eesti riiklik väljapanek "TransRossija" näitusel asus kohe pilkupüüdva Peterburi sadama kõrval.

Peterburi esindajad kutsuvad rahvast aktiivselt enda juurde, pakkudes oma teenuseid — kuuldes aga, et meid huvitab Eesti, pakuvad nad miskipärast koostööd Läti sadamatega, väites, et sealne teenus olevat parem. Saades teada, et meie eesmärk ei ole mitte lepingu sõlmimine, vaid Eesti stendi puudutav artikkel – annavad järele, suunates meid vastumeelselt konkurentide poole.

Eesti väljapanek on kärarikas – stendide juures ja laudade taga arutavad paljud koostöövõimalusi ja ühishuvisid, või lihtsalt tõmbavad peale läbirääkimisi ja konverentse hinge.

Huvi näituse TransRossija vastu kasvab iga aastaga>>

"Meie näitusel osaleb 12 ettevõtet, kuid siia tulevad ka teised Eesti firmad, kes messile külalistena saabusid — lugesin selliseid kokku vähemalt kümme. Nad ei tööta oma stendipinna abil, kuid korraldavad samuti kohtumisi, suheldes potentsiaalsete partneritega," teatas "TransRossija" messi Eesti väljapaneku kuraator Tatjana Jerjomina.

Ka ilma poliitikuteta saab hakkama

Mullusel "TransRossija" näitusel toetasid ärimehi aktiivselt ka poliitikud. Tänavu seda tuge ei ole, räägib ta, kuid ei pea nende kohalolu eriti vajalikuks.

"Tähtis on, et riik Eesti osalemist toetas ja stendi jaoks raha eraldas. Poliitikud oli messil 2017.a., mil loodi Eesti-Vene parlamentidevaheline töögrupp, mis hakkas Tallinnas koos käima. Neil on oma töögraafik ja ülesanded – nad tegutsevad," selgitas kuraator.

Tiit Vähi: minu suhtumine Venemaasse ei ole muutunud>>

Millegi põhjapanevalt uuega eestlased tänavu ei esinenud, kuid sellest pole midagi, leiab Jerjomina.

"Kõik uus on hästi unustatud vana. Inimesed töötavad, korraldavad kohtumisi, arutavad perspektiive, plaanivad koostööd. See ongi peamine," leiab Eesti väljapaneku juht.

Valmis kõigest kinni haarama

Huvi oma teenuste suhtes tunnevad eestlased kõikjal – olgu tegu kaupade käitlemisega sadamais või logistikaprobleemidele mõeldud IT-lahendustega. Nagu räägib Jerjomina, on oluline tegevuse mitmekülgsus, "tänapäeval ei saa valida vaid üht kitsast teenustevaldkonda ja teatada, et muule me ei spetsialiseeru."

"Iga ettevõte koondab enesesse teenuste ja lahenduste kogumi. Ajalooliselt on kõik Eesti fh3rmad tuntud kvaliteetese teeninduse poolest. Meie mahud on väikesed, kuid me oleme valmis kõigeks, et koguseid suurendada," selgitab Jerjomina.

Татьяна Еремина - член правления BaltMarketConsult
© Фото : из личного архива Татьяны Ереминой
Tatjana Jerjomina.

Aasia suund

Päev varem suhtlesime Leedu suursaadikuga Venemaal Remigijus Motuzasega, kes messil oma riigi väljapanekut külastas. Tema sõnul on veoste maht Leedu ja Venemaa vahel märgatavalt suurenenud ning koostöö perspektiivid on paljutõotavad.

"Meie niisuguse kasvudünaamikaga kiidelda ei saa," ohkab Tatjana Jerjomina, "Võin vaid öelda, et me ei pane kõiki mune ühte korvi. Ei saa elada vaid Venemaa, Euroopa või Hiina transiidi arvelt. Seepärast töötavad ka Eesti ettevõtted erinevais maailmajagudes. Kui ühel pool on vaikus, siis üritatakse seda tühikut mujal kompenseerida. Isegi siin, "TransRossija" näitusel, kohtume me mitte ainult Vene kolleegidega, vaid ka erinevate riikide ja transiidisuundade esindajatega. Palju projekte on töös Aasia suunal — see ongi "TransRossija" eelis.

"TransRossija": Eesti väljapanek märgiti ära parima rahvusliku väljapanekuna>>

Meie kõrval, laua taga, võtab istet Hiina ettevõtte esindaja, kelle juurde astuvad kaks Eesti kollegi ja läbirääkimised algavad.

Lätlastel läheb paremini

Huvitav, et hiinlastega kokkuleppele jõuda on lihtsam, kui paljukiidetud "Balti ühtsuse" partneritega. Eriti teeb eestlastele muret Läti transpordisektori agressiivsem turundustaktika.

"Miks? Kahjuks on fakt, et Läti toetab oma transpordivaldkonda palju aktiivsemalt. See avaldub riigipoolses rahalises abis, sest lätlastel on stend mitte ainult "TransRossijal", vaid kümnel erineval messil aastas. Meie saame tuge vaid "TransRossija" jaoks, pisut "TransKasahstanile" ja Hiina messile Shenzhenis. Kolm näitust on meie piir," selgitab Jerjomina.

"Teiseks on seal ka moraalne tugi – Läti loob transpordivallas häid välistingimusi – puuduvad riikide ministeeriumide vahelised vastuolud. Seepärast tulebki meil tõdeda, et kaubavedude ja logistika olukord lõunanaabrite juures on tunduvalt parem. Kui aga Läti välispoliitkikas midagi negatiivset toimub, pakume me väga aktiivselt oma teenuseid ja midagi pudeneb ka meile," jätkab kuraator.

Lisades, et lätlaste hädad ei ole eestlastele kahjurõõmu allikaks.

Стенд Эстонии на международной выставке TransRussia 2018
© Sputnik / Алексей Стефанов
Eesti stend näitusel TransRossija 2018.

Üha sagedamini pakutakse meile teenuseid kolme riigi jaoks korraga, eriti Hiina poolt, sest nende töömahud on suured, Eesti turg aga liiga väike. Siin võiks just koostöö Läti ja Leeduga vilja kanda. Konkreetsete ühisprojektide osas kavatsetakse ühiselt nõu pidada septembris toimuva "TransKasahstani" eel.

Eesti on võimaluste maa

Aga mida lootagi Balti koostööst, kui Eesti endagi ettevõtted jõudsid alles hiljuti arusaamale, et nad ei ole üksteisele konkurentideks.

"Ma olen Eesti stendi eest vastutanud rohkem kui 10 aastat. Alguses oli raske firmasid isegi ühisele stendile saada – kaks sadamat keeldusid ühisest ekspositsioonist ning püüdsid leida paiku paviljoni erinevais otstes. Aja jooksul nad mõistsid, et see on rumal, sest igaühel oma eripära, näiteks käideldakse ühes naftatooteid, teises kemikaale ja erinevate võimaluste osas on nad üksteisele isegi toeks. Lõpuks saadi hirmudest üle," selgitab Tatjana Jerjomina.

Стенд Эстонии на международной выставке TransRussia 2018
© Sputnik / Алексей Стефанов
Eesti stend näitusel TransRossija 2018.

Ja näitab stendi, kus on kirjas kõigi Eesti ettevõtete nimed. Ühtki neist ei tõsta esile isegi erinev šrift. Taustal jookseb aga film mitte igast "TransRossijal" osalevast ettevõttest, nagu varem, vaid Eestist, kui võimaluste maast tervikuna.

Tagid:
näitus, TransRossija, Eesti

Peamised teemad