12:41 20. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1785
  • RUB91.4401
Majandus
lühendatud link
25 0 0

Riigihalduse minister Jaak Aab ja Norra asevälisminister Audun Halvorsen allkirjastasid neljapäeval Green ICT koostööprogrammi, mille kogumaht on 27 miljonit eurot.

TALLINN, 26. aprill — Sputnik. Äriarendusprogramm on suunatud Eesti ettevõtete konkurentsi suurendamiseks ning koostöö arendamiseks Norra ettevõtjate, asutuste ja ülikoolidega, teatas Rahandusministeerium.

"Norra toetused aitavad vähendada riikidevahelist majanduslikku ja sotsiaalset ebavõrdsust ning tugevdada kahepoolseid suhteid. Selle eesmärgi saavutamisel on suur roll ka mõlema riigi ettevõtjatel ja organisatsioonidel," ütles lepingu allkirjastanud riigihalduse minister Jaak Aab.

Riigihaldusminister Jaak Aab astub tagasi >>

"Mul on hea meel tõdeda, et Eesti ja Norra koostöö on väga tugev ning tänu eelnevatele programmidele on kahe riigi ettevõtjad saanud headeks partneriteks. Täna allkirjastatud koostööprogrammi abil saame neid sidemeid veelgi tugevdada," lisas Aab.

Kokku on programmi maht 27 miljonit eurot ning see sisaldab ka Eesti kaasfinantseeringut, milleks on 25 protsenti. Sellest 18,5 miljonit eurot läheb avatud taotlusvoorudesse, mis keskenduvad tööstuse, IT ja personaalmeditsiini tootearendusse.

Kokku 5,3 miljonit eurot suunatakse küberturvalisuse platvormi ning Health Sense andmeaida projektidesse ning Eesti ja Norra kahepoolseid suhteid edendavatesse tegevustesse.

Taotlusvoorusid koordineerib EAS ning tegevusi viiakse ellu koostöös Norra sõsarorganisatsiooniga Innovation Norway. Põhiprojekte ettevalmistav väiketoetuste taotlusvoor avatakse sügisel ning põhiprojektide taotlusvoor järgmisel aastal.

Norra ja Euroopa Majanduspiirkonna (EMP) toetuste üldeesmärgid on vähendada majanduslikku ja sotsiaalset ebavõrdsust Euroopa Majanduspiirkonnas ning tugevdada kahepoolseid suhteid doonor- ja abisaajariikide vahel. Toetusi antakse Euroopa Liidu 15 riigile Ida-, Kesk- ja Lõuna-Euroopas.

Norra panustab toetuste kogusummast kokku 97,7 protsenti, Island 1,6 protsenti ja Liechtenstein 0,7 protsenti. Toetuse määr on reeglina kuni 85 protsenti, kuid kodanikuühiskonna valdkonna ja sotsiaalpartnerite puhul võib olla kuni 90 protsenti.

Tajani kutsus poliitikuid üles tihedamale koostööle kodanikega >>

Norra finantsmehhanismi kogumaht on 1,3 miljardit eurot ja EMP finantsmehhanismil 1,5 miljardit eurot. See teeb kokku 2,8 miljardit eurot, mis on 11,3 protsenti enam kui perioodil 2009–2014. Eestil on võimalik saada sellest välisabi 68 miljonit eurot.

Rohkem infot Euroopa Majanduspiirkonna ja Norra toetuste kohta leiab siit.

Riigihaldusminister Jaak Aab jäi märtsi keskel politseile vahele alkoholi tarvitamise jääknähtudega auto juhtimisel ning teatas ametist tagasi astumisest. Aab esitas peaministrile tagasiastumispalve teisipäeval, 17. aprillil, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

"Kahetsen juhtunut väga sügavalt ning ma ei püüa ennast kuidagi õigustada. Olen oma raske õppetunni saanud ning kutsun kõiki autojuhte vähimagi kahtluse korral mitte rooli istuma. Alkoholi tarvitamise tunnustega rooli istumine on vastutustundetu kõigi kaasliiklejate suhtes ning sellisele käitumisele puudub igasugune vabandus," sõnas Aab.

Aab avalikustas juhtunu nüüd, kuna talle tehti teatavaks väärteomenetluse otsus, mille alusel määrati karistuseks üks kuu juhtimisõiguse peatamist. "Ma ei vaidlusta otsust, vaid tunnistan oma süüd. Ma ei avalikustanud juhtunut samal hetkel, sest ei soovinud oma käitumisega varju heita riigi eelarvestrateegia aruteludele. Samuti on mul kahju, et paratamatult toob see kaasa mainekahju valitsusele ja minu koduerakonnal," sõnas Aab.

Valitsus kiitis heaks riigi eelarvestrateegia >>

Valitsus kiitis heaks riigi eelarvestrateegia aastateks 2019–2022, mille kulude maht ületab 47 miljardit eurot, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti neljapäeval. Riigi eelarvestrateegias kajastuvad valitsuse neli suurt eesmärki: suurendada Eesti ühiskonna sidusust ja rahvaarvu, edendada Eesti jätkusuutlikku majanduskasvu ning tugevdada Eesti julgeolekut.

Tagid:
koostööprogramm, ettevõtted, äri, haridus, majandus, Green ICT, EMP, EAS, rahandusministeerium, Audun Halvorsen, Jaak Aab, Norra, Eesti

Peamised teemad