21:04 23. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1901
  • RUB90.3507
Majandus
lühendatud link
Brexit – protsess läks käima (132)
47 0 0

Euroopa Komisjon esitas kolmapäeval Euroopa Liidu järgmise perioodi eelarvekava. Eesti jääb küll jätkuvalt netokasusaajaks, ent meie kasu võrreldes panusega kahaneb tuntavalt.

TALLINN, 2. mai — Sputnik EL-i eelarve aastatel 2021-2027 kannatab Suurbritannia liidust lahkumise tõttu. Kui suure osakaalu oma SKP-st peaksid ülejäänud riigid eelarvesse maksma, on veel otsustamisel, edastab ERR.

Brüssel võib vähendada Ida- ja Kesk-Euroopa eurotoetusi >>

Komisjon teeb ettepaneku pikaajalise eelarve kohta, mille kulukohustused aastatel 2021–2027 moodustavad 1135 miljardit eurot (väljendatuna 2018. aasta hindades), mis on võrdväärne 1,11 protsendiga 27 EL-i liikmesriigi kogurahvatulust.

Brüssel plaanib vähendada tuleval eelarveperioodil Euroopa Liidu rahastust Ida- ja Kesk-Euroopale ning suunata raha sealt lõunapoolsematele riikidele nagu Hispaania ja Kreeka, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Riigikontrolör Alar Karis andis sügisel Riigikogu esimehele Eiki Nestorile üle Riigikontrolli aastaraporti, mis keskendus vajadusele teha ettevalmistusi, tagamaks riigi teatud ülesannete sujuv täitmine ka siis, kui EL toetused oluliselt vähenevad, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Eelarveperioodil 2014–2020 toetab Euroopa Liit Eestit struktuuri- ja investeerimisfondidest 4,4 miljardi euroga, teatas Riigikontroll. Sellest ca 3,5 miljardit läheb ühtekuuluvuspoliitika toetustena näiteks hariduse, ettevõtluse, transpordi, infoühiskonna ja keskkonnavaldkonna arendamiseks ning ligikaudu 900 miljonit eurot põllumajandus- ja kalandusvaldkonna toetamiseks.

Euroopa soovitab vaestel liikmesriikidel säästlikum olla >>

Riigikontrolör rõhutas, et praegusi häid aegu on mõistlik kasutada ka selleks, et valmistuda aegadeks, mis ei ole nii head, kogudes reserve ning tehes kulutuste kasvu ohjeldamiseks ja uute tulude tekkimise soodustamiseks reforme.

Migrandid Itaalias
© AFP 2019 / FILIPPO MONTEFORTE

Riigikontrolör Alar Karis ütles kohtumisel Riigikogu esimehe Eiki Nestoriga: "Me ei saa ega tohigi jääda lõputult vaatama omamoodi nõudliku ootusega liidu jõukamate liikmesriikide poole, pidades seesugust abi loomulikuks ja vääramatuks osaks meie elust ja sissetulekutest ning arvates, et keegi teine peabki meile raha andma. Elujõuline ja kestlik riik peab oma funktsioneerimise üles ehitama sellele rahale, mida me ise oleme suutelised oma käte ja ajudega teenima."

Suurbritannia lahkumine lööb EL-i eelarvesse suure augu >>

Euroopa kõige jõukamates riikides kasvab pettumus Euroopa Liidu osas. Prantslased, hollandlased, belglased ja rootslased näevad EL-is aina enam puudusi ja üha vähem eeliseid. Nad on veendunud, et Brüssel jaotab raha ümber vähemarenenud riikide kasuks, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti aprillis.

Teema:
Brexit – protsess läks käima (132)
Tagid:
SKP, rahandus, majandus, toetus, eelarve, Brexit, tõukefond, EL, Euroopa Komisjon, Suurbritannia, Eesti

Peamised teemad