22:45 07. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1290
  • RUB80.8888
Majandus
lühendatud link
35 0 0

Eelmisel aastal kiiret kasvu näidanud eksport ei näita veel rahunemise märke. 2018. aasta I kvartalis oli ekspordimaht 6% kõrgem kui 2017. aasta I kvartalis. Eesti päritolu kaupade eksport kasvas aastaga 5%.

TALLINN, 10. mai — Sputnik. Üks olulisim kasvu põhjuseid oli mineraalsete toodete ehk peamiselt põlevkiviõli väljaveo suurenemine. Mineraalsete toodete eksport oli 2018. aasta I kvartalil 100 miljoni euro võrra suurem kui mullu, teatas Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium.

USA president sarjas EL kaubandusreegleid >>

Lisaks põlevkivitoodetele andis panuse ekspordikasvule metallide ja metalltoodete eksport, mis kasvas I kvartalis 5%. Seda kaubagruppi võib lähiajal aga mõjutama hakata USA tollitariifid, sest tõenäoliselt hakkab Hiina oma toodangut EL turule tooma, suurendades sellega konkurentsi ja hinnasurvet.

Ekspordi kasvu võrreldes möödunud aasta I kvartaliga toetas ka mehaaniliste masinate väljaveo suurenemine 48 miljonit eurot. Oluline kasv oli veel transpordivahendite ekspordis, mille väljavedu oli 2017. aasta I kvartalis 14% suurem kui eelmisel aastal. Transpordivahendite ekspordi puhul on aga Eesti päritolu kaupade osakaal väga väike.

Suurima osakaaluga kaubagrupi, elektroonikatoodete, ekspordilangus on hakanud taanduma ning I kvartalis oli väljavedu 1% suurem kui aasta varem. Endiselt on olulisem kaubagrupp mobiilsideseadmed, kuid hea on tõdeda, et väiksemate kaubagruppide eksport on hakanud kiiremini arenema.

Olulisematest turgudest on elektroonikatoodete väljavedu kasvanud Soome ja Saksamaale ning märkimisväärne kasv oli ka USA turule. Sellised arengud muudavad elektroonikatoodete ekspordi laiapõhjalisemaks ja konkurentsivõimelisemaks.

Eesti jaoks olulise puidusektori ekspordikasv näitas 2018. aasta I kvartalis pidurdumise märke. Puidu ja puittoodete väljavedu kasvas küll 3%, kuid eelmisel aastal oli kasv kiirem. Puitmajade, mööbli ja muude tööstustoodete eksport aga vähenes 3%. Selle taga on peamiselt Rootsi kinnisvara- ja ehitusturu jahenemine. Kogueksport Rootsi turule langes I kvartalis 11%.

Kasvavate tööjõukulude ja toormaterjalide hinnatõusude juures on Eesti ettevõtete hinnapõhine konkurentsivõime välisturgudel järjest halvenenud. Samas on selle aasta alguses näha, et Eesti suurimate kaubanduspartnerit juures on eksport kasvanud.

Kaubavahetus oli mullu rekordtasemel >>

Olulisematest partnerriikidest kasvas eksport 2018. aasta I kvartalis enim Lätti, Saksamaale, Singapuri, Kanadasse ja Suurbritanniasse. Sealhulgas suurenes Eesti päritolu kaupade väljavedu enim Saksamaale, Singapuri ja Suurbritanniasse.

Impordikasv on sel aastal olnud ekspordikasvust aeglasem. Kaupade import suurenes 2018. aasta I kvartalis võrreldes eelmise aasta sama perioodiga 2%. Tänu sellele oli kaubandusbilansi puudujääk 111 miljonit eurot väiksem. Väiksem kaubandusbilansi puudujääk toetab Eesti majanduskasvu.

2018. aasta jaanuaris eksporditi Eestist kaupu 1 miljardi euro väärtuses ja imporditi Eestisse 1,2 miljardi euro eest. Kaubavahetuse puudujääk oli 211 miljonit eurot (2017. aasta jaanuaris 410 miljonit eurot), vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti märtsis.

Impordi languse taga oli 2017. aasta jaanuaris toimunud üksiktehingud transpordivahenditega. Neid tehinguid arvestamata suurenes import selle aasta jaanuaris 11%.

Kaupade eksport suurenes 2017. aastal võrreldes 2016. aastaga 8% ja import 9%, 2017. aastal eksporditi Eestist kaupu jooksevhindades 12,8 miljardi ja imporditi Eestisse 14,7 miljardi euro väärtuses, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Kaubavahetuse puudujääk oli 2017. aastal 1,9 miljardit eurot, see suurenes 2016. aastaga võrreldes 315 miljoni euro võrra. Kaubavahetuse puudujäägi suurenemist mõjutas enim transpordivahendite (sh laevade) sissevedu.

Kaubandussõda mõjuks Eestile halvasti >>

2017. aastal oli Eesti piimasektori ekspordikäive 176 miljonit eurot, mida on võrreldes eelneva aastaga ligi 34% enam, selgub Maaeluministeeriumis koostatud 2017. aasta piimasektori kaubavahetuse ülevaatest.

Tagid:
turg, kvartal, väljavedu, kaubavahetus, eksport, majandus, EL, Saksamaa, USA, Soome, Eesti

Peamised teemad