21:08 27. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1634
  • RUB90.4050
Majandus
lühendatud link
18062

Rahvusvaheline üldsus ei vabane kolmanda maailmasõja ohust enne, kuni olemasolev ühe sõjalise ja finantsvõimu keskusega maailmakord mitmepooluselisega asendub.

TALLINN, 20. mai — Sputnik, Aleksei Toom. Rahvusvaheline üldsus ei vabane kolmanda maailmasõja ohust seni, kuni püsib vaid ühe üliriigi kehtestatud maailmakord. Sellest rääkis Astanas toimunud rahvusvahelisel majandusfoorumil Genfi Rahvusvahelise Õiguse instituudi endine president, Tallinna Ülikooli professor Rein Müllerson.

Maailmakorra vildakus seab inimkonna vältimatu katastroofi äärele

Kasahstani pealinnas Astanas 17.-18. mail toimunud rahvusvaheline majandusfoorum Global Challenges Summit muudeti riigi kõrgeima juhtkonna pingutuste tulemusena vägagi esinduslikuks — torkas silma eri maadest pärit poliitikute, ärimeeste ja ekspertide ettekannete rohkuse poolest. Foorum mõistagi ei pakkunud imerohtu kaasaja aktuaalsetele probleemidele, kuid aitas globaalpoliitika ja majanduse peamistest arengusuundadest paremini aru saada.

Müllerson selgitas, miks ta Euroopat jõukeskuseks ei pea >>

Arutelul "Kuidas kolmandat maailmasõda ära hoida" ütles professor Rein Müllerson muu hulgas, et teise pooluse kokkuvarisemise ja sotsialistliku leeri kaardilt kadumise tõttu muutus maailmakord — mida seni oli tasakaalustanud tuumaheidutus ja üldine jõudude tasakaal — mitmeks aastakümneks ühepooluseliseks.

Osa tänapäeva ühiskonnast ei pea niisugust olukorda õiglaseks ja on otsustanud seda muuta. Kuna puudub jõudude tasakaal, ranged "käitumisreeglid" ja vastaspoole huvide sunnitud arvessevõtmise vajaduse pidurdav faktor, on globaalse sõjalise konflikti oht väga suur.

Lõpmatu sõjaline domineerimine on võimatu

Rein Müllerson püüdis arutelu moderaatorite sõnul vastata küsimusele, kuidas oleks võimalik ehitada õiglasemat maailmakorda, vältides seejuures relvastatud kokkupõrget ja kolmandat maailmasõda.

Eesti professori arvates toimuks tänapäeva globaalne sõjaline konflikt kindlasti USA osavõtul. Variandid võiksid olla USA Hiina vastu, USA Venemaa vastu või USA Venemaa ja Hiina vastu. Kokkupõrke peamiseks ja reaalseks põhjuseks oleks Ameerika Ühendriikide poliitilise juhtkonna püüd säilitada praegust unipolaarset maailmakorda, kaitstes seda jõudude tasakaalu ennistamist taotlevate Hiina ja Venemaa väljakutsete eest.

Rein Müllersoni arvates ei luba USA poolt vastuvõetud rahvusliku julgeoleku strateegia uute üliriikide tekkimist, ehkki on selge, et nad de facto Hiina ja Venemaa näol juba eksisteerivad.

"Mitte ükski jõud maailma ajaloos ei ole suutnud väga pika perioodi vältel domineerida," teatas Eesti õigusteadlane, "Seda enam, et eelmised, olgu need Rooma või Briti impeerium, ei valitsenud globaalselt, vaid regionaalselt." Ameerika Ühendriigid aga võimutsesid teatud aja vältel kogu maailmas ja üritavad seda ka tänapäeval teha, isegi oma piiridest väga kaugele jäävas Aasias, Lähis-Idas ja mujal.

Rein Müllerson Krimmis: unipolaarse maailma ajastu on lõppenud >>

Müllersoni arvates võib just kokkupõrge jõudude tasakaalu poole püüdlejate ja ühtainsat võimukeskust säilitada üritajate vahel saada globaalse konflikti peamiseks põhjuseks. Planeedil on hetkel piisavalt pingekoldeid, milles võib niisuguse kriisi päästik saada – eelkõige Hiina ja USA vahel.

Demokraatia on sisemine, türannia aga väline kuvand

Isegi kui Venemaa ja Hiina oleksid USA standarditest lähtudes demokraatia musternäidised, mis seisaksid õigluse tagajate pjedestaalil, ei muudaks see Müllersoni arvates kuidagi käesolevat rahvusvahelist olukorda ega vähendaks konfrontatsiooni. Peamiseks faktoriks, mis iga riigi rahvusvahelise poliitika strateegiat määrab, on endiselt nende isiklike huvide kaitsmine.

USA president Donald Trump
© AP Photo / Andrew Harnik

Riik võib olla oma kodanike jaoks vägagi demokraatlik, kuid välissuhetes ta nendest põhimõtetest kinni pidada ei saa.

Nobelistid: inimkonna suurimateks ohtudeks on Donald Trump, tuumasõda ja kliimamuutused >>

Kolmanda maailmasõja puhkemise probleemi lahendusena näeb professor Müllerson läbirääkimiste protsessi jätkamist ning arendamist.

"Selleks on vaja rääkida. On vaja rääkida Hiinaga, ja mis veel olulisem, rääkida Venemaaga," ütles Eesti ekspert, märkides ühtlasi, et enim vajab dialoogi just Euroopa — kellest Venemaaga suhtlemisest hoidumise korral saab Hiina ja USA "peavõit" – tegu on nii geograafilises kui poliitilises mõttes ühe kontinendiga.

Kõige kindlamaks kolmanda maailmasõja vältimise viisiks on Müllersoni arvates uus üliriikide vaheline jõudude tasakaal.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
ühepooluseline, poliitika, majandus, tuumasõda, Global Challenges Summit, TLÜ, Rein Müllerson, Astana, Kasahstan, USA

Peamised teemad