20:50 08. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1817
  • RUB86.9753
Majandus
lühendatud link
Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu (102)
8231

Euroopa on šokeeritud ja segaduses, avastades äkki, et Washington ja Peking on jõudnud vastastikuste kaubandussoodustuste suhtes EL huve kahjustavale kokkuleppele.

TALLINN, 23. mai — Sputnik, Aleksei Toom. Euroopa on šokeeritud Hiina nõusolekust osta Ameerika Ühendriikidelt suurtes kogustes põllumajandustoodangut. EL lootis oma põllumajandustoodangu ekspordist Hiinasse saadava tuluga täita auku, mis tekkis Venemaa keeldumisest seda osta.

Reutersi teateil suutsid Hiina ja USA vältida kaubandussõda ja loobuda Washingtonis lõppevatel läbirääkimistel vastastikku kaubandussanktsioonidest. USA president Donald Trump tervitas kompromissi ja kirjutas 21. mail Twitteris: "Vastavalt meie potentsiaalsele kokkuleppele ostab Hiina suurtelt Ameerika põllumeestelt peaaegu samapalju, kui nad toota suudavad".

Prantsusmaa: Hiina-USA kaubanduslepe võib olla Euroopale halb >>

Sama kehtib ka hiinlaste poolt ameeriklastelt ostetavate nimetamata energiatoodete kohta. USA ekspordi kasv Hiinasse on eri allikate kohaselt umbes 200 miljardit dollarit, mis peaks aitama ameeriklastel vähendada oma kaubandusbilansi puudujääki Hiinaga. Praegu on see 335 miljardit dollarit aastas.

Teated Washingtonist lubavad arvata, et ameeriklased loodavad eksportida Hiina Rahvavabariiki tohutult oma põllumajandustoodangut. On selge, et vaatamata Hiina turgude tohutule potentsiaalile ei suuda ta ära süüa kogu Ameerika ja Euroopa liha, piimatooteid, köögi- ja puuvilju.

Pärast 2014. aasta sündmusi Ukrainas kehtestasid Euroopa ja Ameerika Ühendriigid Venemaale sanktsioonid, kuid Venemaa vastas omapoolsete vastumeetmetega, millega lõpetati peaaegu täielikult EL riikidest põllumajandustoodete importimine ja Euroopa põllumajandustootjad kandsid suuri kahjumeid. EL püüab nende kahjude korvamiseks hõivata uusi turge ja peab Pekingiga raskeid läbirääkimisi liha, piimatoodete ja muude põllumajandustoodete tarnimiseks Hiinale. Brüssel on Hiinale tarnimise olulise suurendamises saavutanud mõningast edu, kuid USA ja Hiina vaheline kokkulepe võib sellele risti peale tõmmata.

Transatlantilise koostöö "vankumatusest"

Šokieeritud EL ei hakanud ohverdama transatlantilist koostööd Ameerika Ühendriikidega enne ülemaailmse kaubandussõja puhkemist rikkuma ja tegi Washingtonile ettepankeku "pidada Pekingi-vastast sõprust", kuid avastas äkki, et ameeriklased ohverdasid sellesama transatlantilise koostöö vägagi kergesti. Euroopa tunneb end petetu ja reedetuna. Lisaks pakkusid ameeriklased Hiinale võimalust USA kaupade ostmiseks kokkuleppe, mitte konkurentsipõhimõtete alusel, st turumajanduse ja vabakaubanduse põhimõtete vastaselt.

Hiina ei kauple USAga oma põhiliste huvide üle >>

Euroopa pealinnad alles seedivad toimunut, kuid nende nördimus on ilmne. Prantsuse Le Monde tsiteerib Hiinas töötavat majanduseksperti Alicia Garcia-Herrerot, et eurooplased kaotasid Washingtoni ja Pekingi vahelise kokkuleppe läbi kaubanduslikul tasandil. "Hiina ei suuda väliskaubanduse defitsiiti Ameerika Ühendriikidega kõrvaldada vaid USA sojaubade importimisega. Tulemas on hoopis suuremad lepingud," ütles ekspert. Peking ei ole tema arvates kunagi arvanudki, et eurooplased võiksid transatlantilist liitu eirata, et "teha koostööd ameeriklaste vastu". Samas pragmaatiline Donald Trump läks selle peale eriliste süümepiinadeta.

Lisaks ei pea Hiina Euroopat usaldusväärseks partneriks ka sellepärast, et näiteks ta kahtleb nende "Uue Siiditee" projektis, ütles Garcia-Herrero. Peking sai just kätte Euroopa suursaadikute allkirjastatud kirja, milles väljendatakse umbusku projekti "Üks vöö, üks tee" suhtes. Jätkub ka tüli turumajanduse staatuse pärast, sest EL ei taha tunnistada Hiinas vaba turumajanduse olemasolu ning jätab seetõttu endale õiguse kehtestada Hiina kaupadele täiendavaid impordimakse.

Hiina leidis nõrga lüli maksumusega vaid 200 miljardit

Hiina konsolideeritud sisemajanduse koguprodukt on umbes 30 triljonit dollarit ja võrreldes deklareeritud 200 miljardiga võib seda pidada midagi ümardamisvea sarnaseks, ironiseerib väljaanne Bloomberg.

Sellisel majandusel on paarisaja miljardi loovutamine USA järeleandmiste eest vähendada kaubanduse defitsiiti tühiasi, kuid ameeriklased neidki üsna tõenäoliselt ei saa. Majandusteadlased märgivad, et Pekingi ei ole esialgu midagi teinud, et oma lubadusi täita ja on üsna ebatõenäoline, et ta tegelikult midagi radikaalset ette võtabki.

Kahe majandushiiglase kokkupõrge — kaalul on sajad miljardid >>

Raske öelda, kas nende sündmustega seoses on võimalik rääkida majanduslikust "kommunismi võidust", kuid kommunistliku partei juhitud Hiina on ilmselgelt väljumas Ameerika Ühendriikidele kuulutatud "peaaegu sõjast" ilma eriliste majanduslike ja moraalsete kahjudeta. Mida ei saa aga öelda Ameerika Ühendriikide kohta, kes pidid ohverdama turumajanduse põhimõtted, et päästa oma ettevõtjad Hiina konkurentide käest, ja ka Euroopa, mis jääb nüüd turust ilma ja tema suhted Donald Trumpiga pingestuvad.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu (102)
Tagid:
poliitika, kaubandus, import, põllumajandus, majandus, eksport, EL, Donald Trump, Euroopa, Hiina, USA

Peamised teemad