05:58 26. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1890
  • RUB90.0123
Majandus
lühendatud link
1710

Kohalikud omavalitsused saavad hakata Keskkonnainvesteeringute Keskuse (KIK) kaudu taotlema toetust üleujutusriskide maandamiseks vajalike uuringute tegemiseks.

TALLINN, 29. mai — Sputnik. Keskkonnaminister Siim Kiisler kinnitas toetuse taotlemise korra ja tingimused, teatas Keskkonnaministeerium. "Eestis on kuni 20 sellist piirkonda, kus üleujutused kujutavad ohtu ka inimeste tervisele ja varale," tõdes keskkonnaminister Siim Kiisler. 

Riik toetab ühisveevärgi ja —kanalisatsiooniga liitumist >>

"Näiteks Eesti lääneosas põhjustavad üleujutusi eelkõige tormid ja merevee taseme tõus, idaosas aga tõusevad veekogud üle oma tavapäraste kallaste sademete tõttu. Üleujutusi ei saa küll ära hoida, kuid nende mõju saab leevendada," sõnas Kiisler.

Omavalitsusi toetatakse erivajadustega kodude kohandamisel, illustreeriv foto
© Sputnik / Вадим Анцупов

Kohalikud omavalitsused ja omavalitsusüksuste liidud saavad toetust taotleda kahes etapis. Esimeses etapis saab toetust küsida ettevalmistavateks ja uurimistegevusteks.

Näiteks saab küsida toetust üleujutuste põhjuste väljaselgitamiseks, sobivamate lahenduste valimiseks ning nende ettevalmistamiseks, seda kuni eelprojekti koostamiseni välja.

Eriti oodatud on taotlused looduslike veesidumismeetmete ehk nn säästvate sadeveesüsteemide, nagu näiteks vihmaaiad, imbplatisd, viibekraavid jms ettevalmistamiseks.

Need lahendused erinevad traditsioonilistest sadeveelahendustest selle poolest, et kui traditsioonilistes lahendustes püütakse sadevesi võimalikult ruttu ära juhtida, siis säästvate sadeveesüsteemidega suurt vooluhulka aeglustatakse ja seetõttu üleujutust ei teki.

Tallinna korteriühistud saavad toetust taotleda >>

Rahastada saab ka uuringuid korduva üleujutusega ala piiri määramiseks ja ehituskeeluvööndi suurendamiseks.

Teises etapis saab toetust küsida ehitustegevusteks. Teise etapi taotlusvoor avaneb tõenäoliselt 2019. aastal

Toetusi makstakse kasvuhoonegaaside lubatud heitkoguse ühikute enampakkumisest saadavast tulust. Maksimaalne toetussumma ühele taotlejale on 100 000 eurot ilma käibemaksuta. Toetuse saaja omaosalus on vähemalt 30%.

Tšernobõli tuumakatastroofist saab 32 aastat
© Sputnik / Алексей Вовк

Toetust saab hakata taotlema SA Keskkonnainvesteeringute Keskuse kaudu. Taotlusvooru avamisest antakse teada üleriigilises meedias ja ka KIKi kodulehel.

Ühisveevärgi ja —kanalisatsiooniga liitumiseks või nõuetekohase reoveemahuti paigaldamiseks saavad eraisikud hakata riigilt toetust küsima, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

"Loodame, et riigi toetus on piisavaks abiks ja motivaatoriks neile, kel erinevatel põhjustel on seni ühiskanalisatsiooniga liitumata," selgitas keskkonnaminister Siim Kiisler toetuse eesmärki. "Pikas perspektiivis on ühiskanalisatsiooniga liitumine ka majanduslikult kasulikum kui kogumismahuti kasutamine."

Tagid:
kahjud, ilmaolud, majandus, toetus, üleujutus, Keskkonnaministeerium, omavalitsus, Siim Kiisler, Eesti

Peamised teemad