11:35 09. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1286
  • RUB80.4584
Majandus
lühendatud link
Peterburi rahvusvaheline majandusfoorum 2018 (9)
7940

Peterburis toimunud majandusfoorumil oli palju teemasid, mis võiksid Eesti ettevõtjatele huvi pakkuda, kuid nad eelistasid päid liiva alla peita, märkis majandusteadlane Leonid Tsingisser.

TALLINN, 29. mai – Sputnik, Ilona Ustinova. Peterburi Rahvusvahelisel Majandusfoorumil osalesid enam kui 143 riigi esindajad, kuid eestlasi nende seas ei leidunud.

Nagu märkis Tsingisser, on ta isiklikult huvitatud majandus- ja ettevõtlusalasest koostööst Vene kolleegidega. "Ma sain palju kasulikku teavet, mis on seotud tulevase majanduse, krüptovaluuta ja digitaaltehnoloogiaga," ütles ta.

Macron tunnistas Venemaa kodanike ees USA süüd >>

Analüütik kuulis foorumil Soome, Rootsi ja Läti keelt. Osa Läti esindajatest ei olnud seal kutsetega, vaid külalistena, kes lihtsalt sissepääsupileti ostsid.

Tema hinnangul oli foorumil palju Eesti ettevõtjatele huvi pakkuvaid teemasid, alates Nord Streamist. Eesti ettevõtjaid aga ei olnud.

Peterburi rahvusvaheline majandusfoorum (PRMF) lõppes rekordtulemustega
© Sputnik / Евгения Новоженина

"Meie riigis on hiljuti selline seisukoht võetud: kui ma probleemi ignoreerin, siis ei ole teda olemas. Meie poliitikud käituvad nagu jaanalinnud, uskudes, et kui pea liiva alla pista, siis pole ka probleemi. Kõik ülejäänud haavatavad kehaosad jäävad ju nähtavale. Probleem ainult süveneb," ütles Tsingisser.

Foorumil osalesid Jaapani ja Prantsusmaa peaministrid, Rahvusvahelise Valuutafondi president. Loogiline olnuks minna ka meie "tiigreil", arvab Tsingisser. Näiteks selleks, et Venemaa poliitikutega suhelda, et arutada riigipiiri puudutavaid küsimusi kohapeal, selle asemel, et ajakirjanduses diskuteerida, kas me peame lepingu sõlmima või mitte.

Tsingisseri arvates ignoreerisid Eesti ettevõtjad foorumit, sest nad ei saanud minekuks välismaalt "luba". Omal algatusel nad minna ei julgenud, et riigilt mitte negatiivset hinnangut saada.

Denissov: isoleeritud pole mitte Venemaa, vaid need, kes foorumile ei tulnud >>

Isegi majandusminister Kadri Simson, kellele saadeti ametlik kutse, viitas suurele töökoormusele ega läinud. Kuigi hiljem, meenutas Leonid Tsingisser, selgus, et töö võimaldanuks osalemist. Võib-olla oli töökoosolek Poola kolleegiga tema jaoks olulisem, kui kohtumine Venemaa tippjuhtidega.

Родион Денисов, Ольга Иванова и Леонид Цингиссер на ПМЭФ-2018 в Санкт-Петербурге
© Фото : из личного архива Родиона Денисова
Rodion Denissov, Olga Ivanova ja Leonid Tsingisser Peterburi majandusfoorumil

"Omal ajal algatas president Arnold Rüütel ajakirjanduses arutelu, kas ta peaks 9. mail Venemaale sõitma või mitte. Selle üle vaieldi pikalt ja sõit jäi tegemata. Nüüd aga ei peeta isegi Peterburi majandusfoorumi külastamist enam mitte majanduslikuks, vaid poliitiliseks küsimuseks. Kuidas keegi seda kusagil hindab, kas see kiidetakse heaks või mitte, "märkis majandusteadlane.

Samal ajal on Euroopa juba USA Venemaa-vastaste sanktsioonide üle nurisema hakanud, leides, et ei tohi kõike pimesi uskuda ning kõiges järele anda.

Ivanova Peterburi foorumil: ettevõtlus ja kultuur ühendavad >>

"Igaühel on oma huvid, Eesti aga ootab mingil põhjusel teiste luba." Varem Brüsseli ja Washingtoni seisukohad kattusid, nüüd on aga olukord muutunud. On ilmne, et on saabunud aeg Venemaaga avatud dialoogi alustamiseks, "ütles ta.

Teema:
Peterburi rahvusvaheline majandusfoorum 2018 (9)
Tagid:
poliitika, majandus, majandusfoorum, ettevõtted, Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium, Kadri Simson, Peterburi, Eesti, Venemaa

Peamised teemad