05:05 25. Mai 2019
Kuula otse
  • USD1.1187
  • RUB72.1352
Balti riikide ja EL-i lipud

Baltimaad kirjutasid alla Merevaigurongi koostööprojektile

© Фото : Иво Варес
Majandus
lühendatud link
6010

Eesti, Läti ja Leedu raudtee-ettevõtted lasevad käiku regulaarse kaubaveoliini Merevaigurong. Koostööprojektile kirjutati alla Tallinnas 29. mail.

ТАLLINN, 29. mai — Sputnik, Svetlana Burceva. Teisipäeval, 29. mail toimus riigiaktsiaseltsi Eesti Raudtee kontoris märgilise tähendusega sündmus: kolme Balti riigi raudtee-ettevõtted olid kogunenud allkirjastama Eesti, Läti ja Leedu koostööprojekti nimetusega Merevaigurong.

Selle projekti kohaselt käivitab Eesti riigiettevõte EVR Cargo koostöös Läti ja Leedu riiklike raudteekompaniidega uue regulaarse kaubaveoliini, tänu millele jõuavad kaubad Lääne-Euroopast kiiremini, soodsamalt ja vähesemate kahjudega ümbritsevale keskkonnale Balti riikidesse.

Kasum on tähtsam: EVR Cargo sai Venemaalt tellitud vagunid kätte >>

Projektile Merevaigurong sai alus pandud juba 2018. aasta märtsis, mil Eesti, Läti ja leedu riiklike raudtee-ettevõtete vahel leidsid aset kavandatava koostööd hõlmavad kooskõlastused – EVR Cargo vastutab liini käigushoidmise eest Valgast Muugani, Lätis on operaatoriks LDZ Logistics, Leedus täidab samu ülesandeid AB Lietuvos Geležinkeliai.

Esimene katsesõit uuel liinil toimus 2018. aasta aprillis. Teekond kulges Šeštokai jaamast Leedus läbi Riia Lätis kuni Eesti sadamalinna Paldiskini. Esimene pääsuke – uue raudteeliini konteinervedude kaubarong Baltimaades – Merevaigurong – koosnes 43 konteinerist ja tõi Paldiskisse kaupa, mil oli alustanud oma teekonda Prantsusmaalt. Testsõidul veetud kauba tellijaks oli ühe Euroopa juhtiva ekspediitorettevõtte Forwardis tütarfirma SNCF Logistics Group.

"Uue konteinervedude liini loomiseks on Baltimaad teinud ühiseid jõupingutusi, et suurendada ühendvedude, see tähendab erinevate transpordiliikide kombineeritud veoste mahtu. See kaubavedude liik võimaldab nii tellijatel kui ka vedajatel olulisel määral aega ja kulusid kokku hoida. Maanteevedudega võrreldes on raudteeveod ka keskkonnasäästlikumad, tekitavad vähem müra, võimaldavad vähendada liiklusummikuid ja kahandada õnnetusjuhtumite hulka maanteedel," lausus konteinerrongi uuel marsruudil tehtud testsõidu teelesaatmisel EVR Cargo juhatuse esimees Raul Toomsalu.

Ekspert: Eesti transiit võib muutuda Läti surnuvankriks >>

Katsesõit võimaldas kontrollida tehnoloogilisi protseduure, sõidugraafikut, rongi marsruudil läbitavate jaamade vahelist sõidukiirust, teabevahetuse ja dokumentide vormistamise tingimusi. Kõik need andmed aitasid paika panna uue liini kasutamise täpsemad tingimused.

Подписание договора Янтарный поезд
© Фото : Иво Варес
Koostöökokkuleppe allkirjastamine

Koostöökokkuleppele kirjutasid alla Leedu Raudtee (AB Lietuvos Geležinkeliai) juhatuse liige Egidijus Lazauskas, Läti raudteekompanii LDZ Cargo juhatuse esimees Svetlana Berga ja EVR Cargo juhatuse esimees Raul Toomsalu. Dokumendi allkirjastamisel oli kohal ka Eesti Raudtee juhatuse esimees Erik Laidvee.

EVR Cargo kuulub Eesti riigile, olles siinseks juhtivaks raudtee-ettevõtteks, mille põhilisteks tegevussuundadeks on kaubaveod, vedurite ja vagunite remont ning ehitus, aga ka vagunite rendileandmine. Ettevõte kindlustab tööga 670 inimest.

Riigile kuuluv ettevõte ostab Venemaalt vaguneid >>

LDZ Logistics ja LDZ Cargo kuuluvad Läti riikliku raudteekompanii Latvijas Dzelzceļš (LDZ) koosseisu, kes teenindab kogu riigi raudteevõrku. 2018. aasta 23. maist võeti ta LDZ Majanduskoostöö ja Arengu Organisatsiooni iga-aastase tippnõupidamise Rahvusvaheline Transpordifoorumi (ITF) raames vastu ettevõtete partnerlusnõukogu liikmeks, kuhu kulub veel 30 transpordi-, logistika- ja kõrgtehnoloogia-ettevõtet kogu maailmast. Nii on LDZ nõukogu koosseisus ainsaks Baltikumi ettevõtteks.

Lietuvos Geležinkeliai on Leedu riiklik raudteekompanii. Ettevõte teostab aktiivset äripoliitikat ja on alates 1990. aastate keskpaigast Rahvusvahelise Raudteetranspordi Komitee liige.

Tagid:
koostööprojekt, kaubarong, raudtee, majandus, transiit, Merevaigurong, Eesti Raudtee, EVR Cargo, Leedu, Läti, Eesti, Balti riigid

Peamised teemad