07:46 29. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1727
  • RUB92.3025
Majandus
lühendatud link
5010

Euroopa Parlament kiitis teisipäeval heaks lähetatud töötajate direktiivi muudatused, milles liikmesriigid leppisid põhimõtteliselt kokku 2017. aasta sügisel, kui Euroopa Liidu Nõukogu eesistuja oli Eesti.

TALLINN, 29. mai — Sputnik. Europarlamendi saadikud kiitsid heaks EL-i Nõukogu ja Euroopa Parlamendi vahel saavutatud kokkuleppe töötajate lähetamise direktiivi muudatuste osas. Direktiivi muudatuste poolt hääletas 456 saadikut, vastu oli 147 ja erapooletuks jäi 49 parlamendiliiget, vahendas Pealinn.

ETKL: selgelt anti sõnum, et teid siia ei oodata >>

"Tänane hääletus on praeguse parlamendi mandaadi seadusandliku tegevuse nurgakivi. See peegeldab Euroopa Liidu sotsiaalseid, majanduslikke ja poliitilisi reaalsusi. See seab selge eesmärgi liikuda sotsiaalsema Euroopa poole koos ausamate konkurtentsitingimustega ettevõtete vahel ja paremate tingimustega töötajatele," ütles hääletuse järel Euroopa Parlamendi raportöör, prantslasest paremtsentrist Elisabeth Morin-Chartier.

Direktiivi muudatuste kohaselt võivad teise riiki lähetatud töötajad seal töötada 12 kuud koos võimalusega seda kuue kuu võrra pikendada samadel tingimustel nagu kohalikud töötajad, kusjuures nende palgatase peab vastama kohalikule palgatasemele sama töö eest.

Vastavalt uutele reeglitele peab lähetatud töötajate suhtes kohaldama kõiki vastuvõtva riigi tasustamiseeskirju. Näiteks kui mõnes liikmesriigis makstakse kohalikele töötajatele 13. palka, jõuluhüvitisi või pakutakse majutus- või toitlustussoodustusi, siis peab Eesti ettevõte neid tasusid maksma ka sinna liikmesriiki lähetatud töötajale.

Lisaks võivad EL-i riigid kõigis sektorites lähetatud töötajate suhtes kohaldada kollektiivlepinguid. Seni on seda tehtud vaid ehitussektoris.

Lähetatud töötajate reisi- ja majutuskulud tuleb maksta tööandjal ja neid ei tohi maha arvestada töötajate palgast. Tööandjad peavad samuti tagama, et töötajatele tagatakse riiklikele eeskirjadele vastavad majutustingimused.

Ministeerium muudaks ebaseadusliku võõrtööjõu kasutamise kuriteoks >>

Töötajate lähetamise pikkus on edaspidi maksimaalselt 12 kuud, mida võib teatud tingimustel pikendada kuue kuu võrra. Pärast seda hakkavad lähetatud töötaja suhtes kehtima vastuvõtva riigi tööõigusnormid.

Samuti tõhustatakse riikide vahelist koostööd lähetustega seotud pettuste vastu võitlemiseks. Praegu veel kehtivate reeglite kohaselt tuleb lähetatud töötajale maksta vähemalt sihtriigi miinimumtasu.

Lähetatud töötajate direktiiv ei hakka kehtima kaugsõiduautojuhtidele, kelle osas lepitakse kokku oma reeglid. Liikmesriigid peavad uued reeglid jõustama kahe aasta jooksul pärast direktiivi jõustumist.

Eesti Tööandjate Keskliidu juhi Toomas Tamsari hinnangul kahjustab Euroopa Liidus saavutatud lähetatud töötajate kokkulepe Eesti riigi, ettevõtete ja ka lähetatud töötajate huve, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti sügisel. 

Euroopa Liidu liikmesriikide tööministrid jõudsid mullu oktoobris Luxembourg'is pärast 11 tundi kestnud vaidlusi kompromissile "lähetatud töötajate" õigustes ja kohustustes.

"Ega see kokkulepe meie nägemusele ei vasta. See on väga tugevasti kaldu lääneriikide poole. Selgelt anti sõnum, et teid siia ei oodata, kuna olete liiga odavad. Teenuste vaba liikumine sai sellega löögi," ütles Tamsar.

Lääne-Euroopa kirtsutab Idast tulnute peale nina >>

Keskliidu juhi hinnangul vähendab kokulepe Eesti eksportivate ettevõtete konkurentsivõimet ning tõenäoliselt võivad tuhanded lähetatud töötajad ka seetõttu oma tööst ilma jääda. "Eesti majandust see siiski põhja ei vii," lisas Tamsar.

Tagid:
direktiiv, reform, lähetatud, töötaja, töö, muudatus, Euroopa Parlament, EL, Euroopa, Eesti

Peamised teemad