03:58 25. Mai 2019
Kuula otse
  • USD1.1187
  • RUB72.1352
Eesti Pank: Eesti majandusel on konkurentsivõime probleem

Eesti Pank: Eesti majandusel on konkurentsivõime probleem

© Sputnik / Вадим Анцупов
Majandus
lühendatud link
1610

Eesti Panga ökonomisti Kaspar Oja sõnul on Eesti majandusel konkurentsivõime probleem ning Eesti majanduses on väheseks jäänud vabu ressursse, mille arvelt kiirelt kasvada.

Kaspar Oja, Eesti Panga ökonomist

Statistikaameti andmetel kasvas majandus esimeses kvartalis võrreldes möödunud aasta esimese kvartaliga 3,6% ja kahanes sesoonselt ning tööpäevade arvuga korrigeeritult eelmise kvartaliga võrreldes 0,1%.

Eesti arenguabi maht peaks kolmekordistuma >>

Esimese kvartali majanduskasv oli aeglasem, kui näitasid lühiajalised prognoosimudelid. Samas oli kasv kooskõlas Eesti Panga detsembriprognoosiga, mis ennustas esimeses kvartalis 3,7% majanduskasvu.

Majanduskasvu aeglustumine oli esimeses kvartalis Euroopas laiapõhjaline ja seda on põhjendatud erinevate teguritega, nagu pikale veninud gripilaine, streigid jms. Eestis mängib majanduskasvu aeglustumise juures rolli see, et majandus on juba jõudnud kõrgkonjunktuuri seisu ning vabu ressursse, mille arvelt kiirelt kasvada, on jäänud vähemaks.

Tippjuhid näevad peamiste riskidena geopoliitikat ja küberkuritegevust, illustreeriv foto
© Sputnik / Алексей Филиппов

Potentsiaalse majanduskasvu hinnangud Eesti kohta on 3% juures ja sellist kasvu pikemal perioodil ületades võivad tekkida majanduses tasakaalustamatuse ilmingud, mis suurendavad haavatavust.

Majanduskasvu jätkumiseks on vaja tugevdada konkurentsivõimet. Nõudluspoolel kahanesid investeeringud ja investeeringute suhe SKPsse vähenes alla 20%. Sellest väiksem on investeeringute ja SKP suhe alates 1995. aastast olnud vaid 2010. aasta esimeses kvartalis.

Nõrk oli ka ekspordi ja eratarbimise kasv. Majanduskasvu selgitasid tehnilised tegurid, nagu varude muutus ja statistiline vahe. Tegevusalati oli pilt mõnevõrra optimistlikum: töötleva tööstuse lisandväärtuse kasv ületas majanduskasvu ja ehituse pea 20% kasv osutas ka investeerimisele.

Eesti ettevõtetel jäi suur hulk võimalusi kasutamata >>

Aeglase eratarbimise kasvu taga võib olla osaliselt see, et aktsiisitõusude tagajärjel on eratarbimist lühiajaliselt keeruline mõõta — raske on eristada, kui palju on vähenenud välismaalaste ostud Eestis ja suurenenud eestlaste ostud välismaal. Samuti jäi esimeses kvartalis loodetust väiksemaks oodatud tulumaksureformi mõju tarbimisele. Tulumaksuvaba tulu suurenemine oleks pidanud tarbimise kasvu kiirendama, kuid tõenäoliselt avaldub see mõju järgmistes kvartalites.

Keskmine palk kerkis 1242 euroni, illustreeriv foto
© Fotolia / M. Schuppich

Vaatamata sellele, et esimese kvartali majanduskasv jäi paljudes riikides ootustele alla, oodatakse lähiaastatel mõõduka majanduskasvu jätkumist. Eestis soosivad seda endiselt soodne rahapoliitiline keskkond ja toetav eelarvepoliitika. Maailma majanduskasvu toetab USA eelarvepuudujääk. Kuigi ettevõtete ootused arengule Eestis on alates aasta algusest vähenenud, osutavad need mõõdukalt kiire majanduskasvu jätkumisele vähemalt lähikuudel.

Samas on suurenenud majanduse järsu aeglustumise oht ja majandustmõjutavad riskid on pigem negatiivsed. Nende hulgas on nii väliseid riske, nagu Itaalias järsult suurenenud ebakindlus ja vabakaubanduse piiramisega seotud probleemid, aga ka kohalikud ohud, nagu konkurentsivõime langus.

Kuigi esimese kvartali majanduskasv oli märgatavalt aeglasem kui neljandas kvartalis, oli see Eesti pikaajalist kasvuootust arvestades üsna tugev. Ehkki majanduskasvu järsu aeglustumise risk on suurenenud, osutab keskne vaade siiski mõõduka kasvu jätkumisele lähiajal.

Eesti Pank avaldab uue majandusprognoosi juunis.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
prognoos, kasv, konkurentsivõime, majandus, Statistikaamet, Eesti Pank, Kaspar Oja, Eesti

Peamised teemad