20:43 08. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1817
  • RUB86.9753
Majandus
lühendatud link
Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu (102)
5520

Juuli alguses võib Euroopa Liit kehtestada Ameerika Ühendriikide ettevõtete toodetele vastusanktsioonid. Apelsinimahl, viski ja teksad lähevad oluliselt kallimaks.

TALLINN, 1. juuni — Sputnik, Aleksei Toom. Lääne-Euroopa pealinnad on marus, sest Washingtoni otsustas siiski kehtestada alates 1. juunist kõrgemad tariifid EL riikidest imporditud terasele ja alumiiniumile. Kaubandussõda, mida Brüssel nii väga vältida tahtis, algas vastupidiselt majandusteadlaste ootustele siiski.

USA alustas kaubandussõda EL-i, Kanada ja Mehhiko vastu >>

Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker nimetas ameeriklaste ühepoolselt kehtestatud ja rahvusvahelist vabakaubandust piiravaid meetmeid vastuvõetamatuteks. Publik aplodeeris Junckeri lühikesele, kuid üsna jõulisele avaldusele, mis oli mõeldud vastusena USA otsusele kehtestada Euroopa terasele ja alumiiniumile alates 1. juunist kõrgemad sisseveotariifid. Tundub, et Brüsselit vihastas mitte ainult Donald Trumpi otsus, vaid ka viis, kuidas seda tehti — Juncker sõnadest võis aru saada, et Brüssel kuulis Washingtoni otsusest loobuda edasistest läbirääkimistest nende "mõttetuse" tõttu ajakirjandusest.

USA otsusest teatasid Bloomberg ja kuus minutit hiljem Reuters, viidates konverentskõnele USA kaubandussekretär Wilbur Ross"iga. Minister ütles ajakirjanikele, et tema riik suurendab EL-st, Mehhikost ja Kanadast sisseveetavale terasele ja alumiiniumile imporditariife. Mehhiko ja Ottawa teatasid omapoolsetest vastumeetmetest viivitamatult, Brüssel tegi seda paar tundi hiljem. President Junckeri sõnul alustab EL viivitamatult menetlust Maailma Kaubandusorganisatsioonis ja kehtestab omapoolsed piirangud kaubavahetusele USA ettevõtetega.

USA võib kaebused WTO-s blokeerida

Suuremad importtollid, nagu portaal Sputnik Eesti on juba kirjutanud, kehtestatakse ilmselt nendele Ameerika kaupadele, mida on traditsiooniliselt peetud USA rahvuslikuks uhkuseks, nagu viski, teksad, Harley Davidsoni mootorrattad, apelsinimahl — kokku umbes sama summa ulatuses, kui Euroopa kaotab tariifide tõstmisest terasele ja alumiiniumile, st 2,8 miljardit eurot. Kahjude kokkuarvutamiseks ja hindamiseks kulub Euroopal mõni nädal, seega pole Ameerika kaupadele kehtestatavate uute tariifide kohta teateid oodata varem kui kuu pärast.

Kaubandussõda: eurooplased annavad hoobi USA sümbolitele >>

"Täna on maailma kaubanduses halb päev. Oleme teinud kõik võimaliku, et seda vältida," ütles EL kaubandusvolinik Cecilia Malmström, " EL vastus saab olema proportsionaalne ja kooskõlas WTO eeskirjadega. Nüüd käivitame me vaidemenetluse, kuna USA meetmed on vastuolus rahvusvaheliselt kokkulepitud reeglitega."

Brüsselis tuleb arvestada ka ebameeldiva tõsiasjaga, et USA blokeerib jätkuvalt uute kohtunike nimetamist WTO apellatsioonikogusse, kus paljud kohad on vabad, selgitades oma positsiooni riikidevaheliste organisatsiooniliste ja menetluslike erimeelsustega. Washingtoni protektsionismimeetmete kohta esitatud kaebuste läbivaatamine EL, Mehhiko, Kanada, Hiina ja Venemaa vastu võib olla keeruline või isegi ajutiselt blokeeritud.

On paras aeg jutuks võtta kaubavahetus Venemaaga

Ameerika Ühendriikide ja EL vahelise kaubandussõja puhkemise üheks tagajärjeks võib olla Euroopa huvi tekkimine kaubandussuhete taastamiseks Venemaaga. Praegused vastastikused majandussanktsioonid võivad muutuda Euroopa ettevõtete jaoks äärmiselt ebasoovitavateks, mis on konflikti tõttu ameeriklastega veelgi teravnenud.

USA president sarjas EL kaubandusreegleid >>

"Ma arvan siiski, et meil tuleb taastada sidemed Venemaaga," — ütles ta Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker 31. mail Brüsseli ärikonverentsil peetud kõnes (sealsamas kommenteeris ta ka USA sanktsioone), "unustamata olemasolevaid erisusi ja lahkarvamusi, kuid Venemaa mustamine tuleb lõpetada."

Teema:
Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu (102)
Tagid:
majandus, kaubandus, teras, alumiinium, tollimaksud, tariifid, EL, Euroopa Komisjon, Donald Trump, Jean-Claude Juncker, Euroopa, USA

Peamised teemad