02:11 09. Detsember 2019
Kuula otse
  • USD1.1094
  • RUB70.7441
USA alustas kaubandussõda EL-i, Kanada ja Mehhiko vastu, illustreeriv foto

Vitsur: USA tollide mõju avaldub Eestile EL-i majanduse kaudu

© Sputnik / Александр Кондратюк
Majandus
lühendatud link
4620

Presidendi majandusnõuniku Heido Vitsuri sõnul hakkab USA poolt kehtestatud terase- ja alumiiniumitariifide mõju Eestile avalduma Euroopa Liidu majanduse kaudu, nagu see kõikide sanktsioonide kehtestamisest tingitud kahjude puhul on olnud.

TALLINN, 1. juuni — Sputnik. "Kahju, mis nüüd tekib kindluse puudumisest, tulevikusuundumuste ebamäärasusest, on kindlasti suurem, kui vahetu terase- ja alumiiniumitollide kehtestamisest tekkiv kahju," vahendas Pealinn viitega BNS-le Vitsuri sõnu.

"Aga ka vahetu kahju suurus ise sõltub sellest, kuidas Euroopa Liit USA tariifidele vastab. Kui Euroopa vastus kutsub esile täiendavad tariifide kehtestamised USA poolt, võib vastastikuste tariifide kehtestamise mõju üsna kiiresti tuntavaks muutuda, vastasel juhul ilmselt mitte. Peame arvestama, et kuivõrd Euroopa sõltuvus USA turust on palju suurem kui USA sõltuvus Euroopa omast, oleks jäme ots selles tariifide sõjas USA käes," märkis Vitsur.

Brüssel kinnitab valmisolekut kaubandussõjaks Washingtoniga >>

Vitsuri hinnangul pole terase- ja alumiiniumitollide kehtestatmisest tekkivast kahjust rääkimisel tähtis mitte niivõrd ühele või teisele riigile või tema majandusele tekkiv otsene kahju või kasum, vaid tõsiasi, et USA on hakanud taganema liberaalsest majanduspoliitikast.

"Tõsiasi, et USA, kes on olnud kogu Teise maailmasõja järgse perioodi majanduse liberaliseerimise eestvedajaid, on ise hakanud jõuliselt taganema Üldise Tolli- ja Kaubanduskokkuleppe (GATT) alguse saanud ja Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO) asutamisele viinud kogu maailmale ühisest, kõigi jaoks ühtedele ja samadele reeglitele põhinevast kaubanduspoliitikast," ütles Vitsur.

"Eesti ekspordi pärast USA neid tariife loomulikult ei kehtestanud ja nende tariifide mõju Eestile hakkab avalduma Euroopa Liidu majanduse kaudu, nagu see ka kõikide sanktsioonide kehtestamisest tingitud kahjude puhul on olnud," tõdes ta.

USA kehtestas terase- ja alumiiniumitariifid Euroopa Liidule, Kanadale ja Mehhikole. USA kaubandusminister Wilbur Rossi sõnul ei andnud kõnelused Euroopa Liiduga rahuldavaid tulemusi ega veennud USA-d tariifierandit pikendama. USA otsustas tariifide jõustamisest esialgu hoiduda märtsis.

Eurokomisjon kehtestab USA-le omapoolsed piirangud >>

Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker ning kaubandusvolinik Cecilia Malmström teatasid, et Euroopa Komisjon algatab kohest protsessi USA suhtes vastumeetmete rakendamiseks ning kehtestab USA toodetele omapoolsed tollimaksud, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti neljapäeval.

"USA ei jäta meile muud valikut kui minna edasi WTO vaidluste lahendamisega ning kehtestada vastuseks omapoolsed tariifid mitmetele USA importkaupadele. Kaitseme Liidu huvisid vastavalt rahvusvahelisele kaubandusseadusele," ütles Juncker.

Tagid:
tariif, alumiinium, teras, majandus, kaubandus, EL, Heido Vitsur, Eesti, USA

Peamised teemad