13:19 15. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1813
  • RUB86.5850
Majandus
lühendatud link
17 0 0

Peaminister Jüri Ratas kohtus pühapäeval oma Poola ametikaaslase Mateusz Morawieckiga, kellega kujunesid peamisteks aruteluteemadeks Balti riikide elektrisüsteemide ühildamine läbi Poola Euroopaga ning EL-i eelarvekava aastateks 2021-2027.

TALLINN, 3. juuni — Sputnik. "Eesti, kõigi kolme Balti riigi elektrisüsteemide lahti ühendamine Venemaast ning ühildamine Euroopaga peab andma meie tarbijatele varustuskindluse. Tegemist on väga olulise energiajulgeoleku küsimusega," vahendas valitsuse kommunikatsioonibüroo Ratase sõnu.

Baltikum leppis Poolaga kokku ühise gaasijuhtme asjus >>

Praegu on Balti elektrisüsteemide ühildamiseks läbi Poola Euroopaga töös kolm võimalust: kaks vahelduvvoolu liini, üks vahelduvvoolu liin või üks vahelduvvoolu liin koos ühe alalisvoolu ühendusega.

Gaasiterminal Poolas
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Juunis valmivad uuringud, millest selgub sobivaim lahendus. "Eestile on parim lahendus see, millega ei kaasne täiendavaid püsikulusid ning mis tagab kõrge varustuskindluse pikemaks ajaks," märkis Ratas.

Üheks keerulisemaks teemaks kujuneb järgmisel poolaastal Euroopa Liidus 2021-2027 eelarvekava. "Eesti saab ka järgmisel eelarveperioodil Euroopa Liidult tunduvalt rohkem tagasi, kui ise ühisesse eelarvesse sisse maksab," märkis peaminister.

"Paljudes olulistes küsimustes on Eesti ja Euroopa Komisjon ühel meelel, kuid on ka eriseisukohti. Ühtekuuluvuspoliitika ja põllumajanduspoliitika raha vähenemisega me rahul ei ole, kuigi juba praegu on komisjon osaliselt meie huviga arvestanud ja langus on eeldatavast sujuvam," rääkis Ratas.

Peaministrid kõnelesid ka 11.-12. juulil toimuvast NATO tippkohtumisest ning atlandiülestest suhetest. Ratase sõnul loodab ta NATO tippkohtumisel näha tugevat ja ühte hoidvat allianssi, kus liitlased jagavad ühiseid kohustusi.

"Samuti on Eestile oluline teema lisavägede kiirem liigutamine ja vägede suurem valmisolek," ütles Ratas ning lisas, et USA kohalolek Poolas on hea ning see võiks olla suurem ka Balti riikides.

Balti riikides ja Poolas algavad õppused Saber Strike >>

Eile õhtul jõudsid Tallinnasse ka Läti peaminister Māris Kučinskis ja Leedu peaminister Saulius Skvernelis. Balti ja Poola valitsusjuhid sõidavad koos Tabasallu, kus istutavad Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva auks tammepuud. Seejärel tutvuvad peaministrid Laulasmaal Arvo Pärdi keskuse valmimisega.

Balti riikides ja Poolas algavad õppused Saber Strike. Umbes 18 000 sõdurit 19-st peamiselt NATO riigist alustasid pühapäeval USA Euroopa maavägede juhatuse korraldatavat õppust Poolas ja Balti riikides, et tõhustada lahinguvalmidust alliansi idatiival, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Eesti territooriumil peetavast osast võtab osa üle 2000 kaitseväelase. Kaheksandad manöövrid Saber Strike kestavad 15. juunini ning leiavad aset pärast seda, kui Poola teatas, et kaalub ettepanekut paigutada alaliselt riiki USA sõdurid.

Poola kaitseministeeriumi dokumendi kohaselt on Varssavi valmis kulutama 1,5 kuni 2 miljardit dollarit (1,3 kuni 1,7 miljardit eurot), et aidata katta USA tankiüksuse kohaloleku kulud Poolas.

Poola on nõus koduse tuuma-Harmagedoni eest pealegi maksma >>

Ettepanek tõi kaasa Moskva viivitamatu kriitika, Kremli hinnangul ei aita säärane samm mingilgi viisil kaasa julgeoleku ja stabiilsuse tagamisele kontinendil.

Tagid:
elektrisüsteem, poliitika, majandus, energeetika, elekter, Jüri Ratas, Mateusz Morawiecki, Euroopa, Venemaa, Läti, Leedu, Balti riigid, Poola, Eesti

Peamised teemad