17:23 08. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1817
  • RUB86.9753
Majandus
lühendatud link
4411

Tšehhi valitsusjuht Andrej Babiš teatas, et tema riik ei toeta Brüsseli poolt koostatud Euroopa Liidu eelarve eelnõu. Tšehhi võib ilma jääda ligi 6 miljardist eurost, Poola peaaegu 20 miljardist ning Eesti "kõigest" miljardist eurost.

TALLINN, 20. juuni — Sputnik, Aleksei Toom. Tšehhi uus peaminister Andrej Babiš keeldus toetamast EL-i Euroopa Komisjoni poolt koostatud eelarve eelnõu järgmiseks rahandusaastaks. Riigi valitsusjuht nimetas Brüsseli ettepanekuid Ida-Euroopa rahastamise kogumahu kärbete tõttu täiesti vastuvõetamatuiks. Praha võib kaotada ühtekokku 5,6 miljardit eurot ning Eesti umbes miljardi.

Brüssel võib vähendada Ida- ja Kesk-Euroopa eurotoetusi >>

Tšehhi ei toeta Euroopa Komisjoni väljapakutud eelarvet, väitis, nagu teatas Raadio Praha, peaminister Babiš. Ta rõhutas ühtlasi, et Euroopa Komisjon dikteeris ka aastateks 2014–2020 programme, mis näevad ette suuri assigneeringuid sotsiaalsfäärile, aga neid kätte saada osutus äärmiselt raskeks.

Euroopa Komisjoni ekspertidele esitatud sajad leheküljed EL-i eelarves aastateks 2021–2027 kätkevad tohutus mahus teksti ja arve, millest on üleliidulisest raamatupidamisest kaugel seisvatel inimestel on ülimalt keeruline aru saada. Aga sedamööda, kuidas kõrvalseisvad rahandustegelased Brüsseli rehkendusi mõistavad, kasvab ka rahulolematus väljapakutud muudatustega. Ida- ja Kesk-Euroopa riikide rahvastiku elatustaseme tõusule osutades nõuab Euroopa Komisjon eelarveraha ümberjaotamist mandri lõunaosa riikide kasuks.

Abi mahtu on kärbitud 20% võrra

Brittide Financial Times´i Brüsseli büroo pealik Alex Baker avaldas oma Twitteri-kontol EL-i riikide võimalike rahaliste kaotuste ja laekumiste tabeli. Tšehhi kaotab liidu järgmisel rahandusperioodil Brüsseli ettepanekute kohaselt 24% praegusest EL-i eelarvest saadavast rahasummast ehk absoluutarvuna väljendatult 5,6 miljardit eurot EL-i fondide eelarvelisi vahendeid.

Financial Times, nagu ka teised Suurbritannia juhtivad väljaanded, kes on kõik viimased aastad kajastanud EL-i tegemisi valdavalt negatiivses valguses, illustreerisid provokatiivset artiklit Brüsseli geograafiliste prioriteetide muutumisest kitsepügamise fotoga.

Eesto "kaotused" (kui nii võib nimetada EL-i eelarvest kinkimata jäävat raha – toim.) paistab protsentides väljendudes samuti kohutav: riigilt plaanitakse järgmisel rahandusaastal kärpida 24% sellest rahasummast, mis talle praeguseks eelarveperioodiks oli eraldatud. Absoluutarvudes väljendatult see enam nii kohutav ei paista – ligi miljard eurot (Euroopa Komisjoni eelarve eelnõu räägib praeguste hindadega opereerides 0,9 miljardist, kuid võttes arvesse inflatsiooni seisme aasta vältel…) See kärpehinnang langeb ühte portaalis Sputnik Eesti mai lõpul avaldatud arvestustega.

Riigikontroll: Eesti ei pea lootma välisabile >>

Asi ei olevat sisserändajates ega konfliktides

Edaspidised rahalised kaotused mitte ainult Eesti, vaid ka Leedu puhul, kellelt võidakse kärpida 1,8 miljardit eurot, on tühised võrreldes nendega, millistest summadest Brüssel plaanib Poola ilma jätta. Varssavi, kes on paari viimase aastaga suutnud oma suhted nii Euroopa Komisjoni kui Berliiniga lootusetult ära rikkuda, soovitatakse ilma jätta 19,5 miljardist eurost, mis, muide, moodustab kõigest 23,3% tema praegustest EL-i fondidest väljamakstavatest toetussummadest.

Euroopa Komisjon eitab, et väljapakutud kärped on kuidagi seotud terve rea Ida-Euroopa riikide keeldumisega kvootide alusel sisserändajaid vastu võtta või teiste Visegrádi neliku "oportunismiilmigutega" või siis Leedu ülemäära ameerikameelse hoiakuga.

Poola valitsus, nagu oligi oodata, on samuti teatanud Euroopa Komisjoni poolt väljapakutud eelarve eelnõu vastuvõetamatusest, samas vaimus on väljendunud Läti, kellelt kavatsetakse kärpida 0,6 miljardit eurot.

Tagid:
rahandus, toetus, majandus, eelnõu, eelarve, Euroopa Komisjon, EL, Andrej Babiš, Balti riigid, Poola, Tšehhi, Ida-Euroopa

Peamised teemad