15:12 25. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1645
  • RUB89.8713
Majandus
lühendatud link
5720

Ameerika Ühendriikide president Donald Trump soovib, et kõik riigid avaksid oma turud Ameerika kaupadele, samal ajal ise USA turule jäämise eest kõrgeid lõive makstes. Jänkid kutsuvad seda õiglaseks mänguks.

TALLINN, 26. juuni —Sputnik. Ameerika majandus peaks töötama ainult ekspordile, on president Donald Trump kindel. Ta nõuab kõigilt Ameerika Ühendriikide kaubanduspartneritelt kõikide takistuste kõrvaldamist, oma kaupluste uste avamist ja oma tootmisettevõtete sulgemist, kirutab raadio Sputnik autor Maria Baljabina.

Loomulikult sõnastab ta oma nõudmise üleskutsena vabaneda "kunstlikest kaubandustõketest ja —tollimaksudest", kuid tegelikult tähendab see ligikaudu järgmist: loobuge oma majandusest Ameerika kasuks! 

Huvitav, kas keegi soovib seda teha. Eriti arvestades, et Trump ei paku vastutasuks midagi — ta isegi ei anna lubadust oma kaitsetollidest loobuda, mis moodustavad 25% terase ja 10% alumiiniumtoodete jaoks. Lisaks väidab president, et maksud võivad suurenedagi, kui partnerid tema tingimusi ei täida.

Tõenäoliselt on Ameerika president veendunud, et kuna maailmamajanduse tõkkejooksu alustas ta ise, võib ta võidujooksu ajal ka ise reegleid kehtestada. Näiteks käskides sinises kollaste tähtedega särgis jooksjat, et too läbiks raja kinniste silmadega ühel jalal hüpates. Tähelippu kandev sportlane on veendunud, et nii juhtubki ja et see võimaldab tal kaugele ette jõuda.

Hiina vastas USA ähvardustele kehtestada uued tollimaksud >>

Aga vastane ei ole veel alistunud ja seab vastuseks Ameerika importkaupadele 2,8 miljardi euro eest tollimakse. Karjudes tagantpoolt, et annab kõik andeks ja tühistab vastumeetmed, kui vaid Ameerika Ühendriigid omadest loobuvad.

Ei ole teada, kui kaua nad sel viisil joosta suudavad. Kuid mõlema poole fännid on juba närvis. Vabariiklasest kongresmeni Andrew Biggsi sõnul liigub Ameerika kuristiku suunas. Ta on kindel, et veel kümme aastat — ja 21 triljoni dollari suurune võlg koos kasvavate riiklike kuludega viivad riigi kriisini. 

Kas eurooplastel ikka tasub selles suunas joosta? Kuid kuhu siis veel, kui nende Ameerika partnerid ehitasid takistused kõikidele suundadele ja paigaldasid mõnda paika lausa miinivälja? Venemaa ja Iraaniga kauplemise eest annab Washington võmmu kuklasse. Aga sellest, kuidas Euroopa Liit peaks käituma kaubandussõjas Hiina ja USA endaga, pole Brüsselis mingit selgust.

Mis siis üle jääb? Kas nõustuda Washingtoni tingimustega ja hüpata nende asemel kuristikku? Või keelduda koostöö tegemisest oma suurima partneriga ja mõelda iseenda huvidele?

Valik ei ole lihtne, kuid see võib kogu maailmamajanduse tulevikku oluliselt mõjutada.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Samal teemal

Brüssel kinnitab valmisolekut kaubandussõjaks Washingtoniga
Vitsur: USA tollide mõju avaldub Eestile EL-i majanduse kaudu
Eurokomisjon kehtestab USA-le omapoolsed piirangud
Tagid:
eneseohverdus, kaubandussõda, ähvardus, tollimaksud, WTO, Andrew Biggs, Donald Trump, Iraan, Washington, Brüssel, Hiina, EL, USA, Venemaa

Peamised teemad