12:47 12. Detsember 2019
Kuula otse
  • USD1.1075
  • RUB70.3925
Nord Stream-2: Taanil on viimane sõna öelda

Väike, aga ... Miks Taani on "Nord Stream-2" vastu

© AP Photo / FRANK HORMANN
Majandus
lühendatud link
Nord Stream 2 (133)
6612

Kopenhaagen ristteel: kellega sõprust pidada? Kas nendega, kes on "Nord Stream-2" poolt või nendega, kes on vastu? Ja gaasi tahaks loomulikult ka. Väga tahaks.

TALLINN, 27. juuni — Sputnik. Paistab, et Taani hakkab "Nord Stream-2" ehituseks loa andmisega venitama, edastab raadio Sputnik. Tal on viimane sõna öelda.

Saksamaa, Soome ja Rootsi on juba oma nõusoleku 80% torujuhtme trassile andnud. Nõusolekut pole seni andnud Taani 53 km lõigule, mis asub tema majandusvööndis Bornholmi saare lähedal ja 83 kilomeetrile Taani territoriaalvetes.

Samal ajal rikub Kopenhaagen kõiki mõeldavaid ja mõeldamatuid taotluste läbivaatamise tähtaegu. Reeglitega ettenähtud neljakuulise tähtaja asemel kaaluvad nad seda juba rohkem kui aasta. Selle aja jooksul jõuti isegi seadustesse vastavad muudatused teha, nii et oleks võimalik torujuhtme ehitamise taotlus Taani territoriaalvetes ka tagasi lükata riigi, Euroopa Liidu ja NATO välispoliitika ning julgeoleku huve silmas pidades.

Saksamaa astus Nord Stream 2 kaitseks välja>>

Traditsioonilised viiteid võimalikele keskkonnaprobleemidele on seekord juba väheks jäänud — Taani on saanud kõik vajalikud ekspertarvamused. Nii tuligi astuda radikaalseid samme. Pääsu pole. Paistab et Washington on hakanud Taanil käsi väänama. Ameerika Ühendriikidele on "Nord Stream-2" nagu kont kurgus. Niiväga tahaks Vene gaasi Ameerika gaasiga asendada. Aga eurooplased ajavad vastu, hääletavad kahe käega Venemaa kütte poolt, mis on mitu korda odavam ja mille tarnekindlus on tagatud.

Soome andis Nord Stream 2-le kogu vajamineva lubade komplekti>>

Nüüd on ameeriklased kinni haaranud viimasest võimalusest — Taanist. Tema aga ei suuda neile konkreetselt vastata. Pole Saksamaaga samas staatuses. Kuigi ka Rootsi ja Soome andsid nõusoleku, kuigi mitte kohe. Teisest küljest ei ole Kopenhaagenil ka kasulik ja Berliiniga tüli kiskuda.

Rootsi andis nõusoleku Nord Stream 2 ehitamiseks oma vetes>>

Nii et olukord pole kiita. Kuigi tegelikult Kopenhaagenist ei sõltu eriti midagi. Lõppude lõpuks on "Nord Stream-2" kulgemise marsruuti võimalik muuta nii, et torujuhe Taani territoriaalvette ei sisenegi. See oleks muidugi kallim ja tülikam, tekiks oht, et 2019. aasta lõpuks ei jõutakski valmis, kuid need, nagu öeldakse, on juba pisiasjad. Ega siis Saksamaa asjata teatanud, et gaasijuhtmele "Nord Stream-2" ei ole Euroopa Liidul alternatiivi.

Teema:
Nord Stream 2 (133)
Tagid:
Nord Stream 2, NATO, Taani, EL, USA

Peamised teemad