03:14 15. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1813
  • RUB86.5850
Majandus
lühendatud link
5210

Peaminister Jüri Ratas sõlmis Läti, Leedu ja Poola riigi- ja valitsusjuhi ning Euroopa Komisjoni presidendiga poliitilise kokkuleppe, kuidas edasi liikuda Balti riikide elektrisüsteemide Mandri-Euroopaga ühildamisega.

TALLINN, 28. juuni — Sputnik. Uuringute põhjal tagab Balti riikidele kõige kõrgema elektrivarustuse kindluse oluliselt suuremate püsikuludeta kaks eraldi vahelduvvoolu ühendust Poola kaudu, edastas valitsuse kommunikatsioonibüroo.

Samas on lisaks olemasolevale Leedu ja Poola vahelisele vahelduvvoolu liinile teise vahelduvvoolu ühenduse rajamine praeguste andmete kohaselt kulukas ning puudub kindlus, mis ajaks jõuaks teise ühenduse valmis ehitada. Balti riigid soovivad elektrisüsteemid Venemaa võrgust lahti ühendada ning ühildada Mandri-Euroopaga aastaks 2025.

Peaminister Ratas osaleb Euroopa Ülemkogul >>

Seetõttu leppisid riigi- ja valitsusjuhid ja Euroopa Komisjon kokku süvaanalüüsi tellimises, et saada selgust, milliste kulude ja tehniliste lahendustega oleks võimalik elektrisüsteemide ühildamine olemasoleva Leedu-Poola vahelduvvoolu ja uue merealuse alalisvoolu kaabli kaudu. Uuring valmib augusti lõpuks.

"Meie elektrisüsteemi lahti ühendamine Venemaa võrgust ning ühildamine Mandri-Euroopaga on väga oluline energiajulgeoleku tagamiseks. Me ei saa sõltuda Venemaa võrgust," selgitas Ratas.

"Tänu tänasele kokkuleppele saame edasi minna ning asuda taotlema rahastust Balti riikide elektrivõrkude tugevdamiseks," lisas Ratas.

Peaminister rõhutas, et Eesti saab lõpuks nõus olla vaid sellise elektrisüsteemide ühildamise lahendusega, mis tagab meie tarbijatele kõrge varustuskindluse ega too kaasa kõrgeid püsikulusid.

Balti kett, 23. augustil 1989
© Sputnik / Юрий Абрамочкин

"Juhul kui lisauuringu tulemustest selgub, et vahelduvvoolu ja alalisvoolu ühendus seda meile ei taga, tuleb kaaluda teisi lahendusi. Meie prioriteetideks otsustamisel on kindel elektrivarustus ja hind tarbijatele," ütles Ratas.

Peaminister Jüri Ratas osaleb neljapäeval ja reedel Brüsselis toimuval Euroopa Liidu riigi- ja valitsusjuhtide kohtumisel, kus on arutluse all ränne, suhted Ameerika Ühendriikidega, julgeoleku ja kaitse ning majandus- ja rahandusküsimused, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti hommikul.

Euroopa migratsioonikriis: tarad, piirivalvurid ja laagrid >>

Ratas märkis, et neljapäeval algaval ülemkogul on põhiteemaks ränne: "Euroopa Liit peab jätkuvalt keskenduma välispiiridele, koostööle kolmandate riikidega ja tagasisaatmise tõhustamisele. Oluline on toetada liikmesriike, kes on kõige suurema rändesurve all. Rände teemadel on vaja leida tasakaal ning olla ühtsed."

Tagid:
elektrivõrk, sünkroniseerimislepe, poliitika, elekter, majandus, Euroopa Ülemkogu, EL, Euroopa Komisjon, Poola, Eesti, Balti riigid

Peamised teemad