02:15 04. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1726
  • RUB86.6018
Majandus
lühendatud link
9631

Samal ajal, kui Lääne poliitikud muudkui sanktsioone kehtestavad, lokaliseerivad pragmaatilised ärimehed oma tootmise Venemaale.

TALLINN, 1. juuli — Sputnik. Nii pöördus Prantsusmaa implantaate tootev ettevõte Abiss Venemaa väikese- ja keskmise suurusega ettevõtete arendamise föderaalsesse korporatsiooni ning koostas vastava tegevuskava. Ja see pole kaugeltki ainuke pretsedent. Kes on veel otsustanud Venemaale üle kolida ja kuidas ärimaailm poliitilistest takistustest mööda põikab, sellest RIA Novosti materjalis.

EL pikendas Venemaale kehtestatud sanktsioone >>

Vladimir Putini 4. juunil allakirjutatud vastusanktsioonide seadus pani Lääne äriringkonnad kihama. Rahvusvaheline ärimaailm on kandnud poliitiliselt motiveeritud majanduslike piirangute tõttu viimase nelja aasta jooksul tohutuid kahjumeid.

Ainuüksi 2017. aastal jäi EL-l saamata 30 miljardit eurot, Saksamaa kaotab 618 miljonit eurot kuus.

"Vaenulike välisriikidega" koostööd tegevatel ettevõtetel keelab Venemaa uus seadus osalemise riigihangetel ja piirab nende mitte ainult tooraine vaid ka valmistoodangu importi ja eksporti. Ainus võimalus kõike seda vältida on hankida "Venemaa sissekirjutus", s.t. lokaliseerides tootmine Venemaale. Välisinvesteeringute ja uute töökohtade üle rõõmustatakse Venemaal alati.

Venemaa toetab Venemaa-vastaste sanktsioonide tõttu kannatanuid
© Sputnik / Наталья Селиверстова

Uuendused meditsiinis

Vastavalt "tegevuskavale" saab Prantsuse firma Abiss kogu tootmise lokaliseerimiseks vajaliku toetuse nii tootmisliini rajamiseks, kui ka vastastikku kasuliku koostööpartneri leidmiseks.

Leping realiseeritakse aastaks 2020. Lisaks investeeringutele ja töökohtade loomisele tähendab see, et Abissi tooted muutuvad venelastele kättesaadavamaks.

Ameerika farmaatsiafirma Pfizer ja Venemaa Novamedika leppisid juba 2016. aastal kokku tehase rajamises "Vorsino" tööstusparki Kaluuga oblastis, mille võimsus on 20 miljonit ampulli aastas. Ehitustööd on käivad 2017. aasta maist, tootmise käivitamine on kavandatud aastale 2020. Eksperdid usuvad, et tehase võimsus ületab kavandatud taseme.

Konkreetseid andmeid Pfizeri investeeringute kohta ei ole avaldatud, hinnanguliselt on need 60-100 miljonit dollarit. Siin on tähtsam muu. Koos Novamedika tehasega (kuulub Rusnano struktuuri) saadakse litsentsid 30, sealhulgas vähktõve, reumatoloogiliste haiguste, bakteriaalsete ja seenhaiguste raviks mõeldud ravimi tootmiseks. "Venemaa sissekirjutus" sisaldab ka soodustusi ravimite riigihangetel osalemiseks.

Putin allkirjastas vastusanktsioonide seaduse >>

Gaas põhja

Aasta eest, 20. juunil pandi Moskva-lähedase "Jessipovo" tööstuspargis nurgakivi Mercedes-Benz tehasele "Moskovia". Kava kohaselt antakse see käiku juba 2019. aasta esimeses kvartalis. Saksamaa autohiiglane investeerib umbes 250 miljonit eurot. Lisaks loob tootmise käivitamine umbes tuhat uut töökohta.

"Ma ei tee saladust, et kui Mercedes pöördus meie poole, konsulteerisin ma presidendiga ja ta kiitis selle projekti heaks. Pakkusime Mercedesele eritingimusi," tunnistas Moskva oblasti kuberner Andrei Vorobjov.

Veebruaris teatas Kaliningradi oblasti kuberner Anton Alikhanov Sotšis toimunud Venemaa investeerimisfoorumil, et aastaks 2021 võidakse kohalikus "Hrabrovo" tööstuspargis ehitatada kontserni BMW tehas. Tervituseks antakse Baieri ettevõttele mitmesuguseid soodustusi, sealhulgas toetusi tööturule sisenemiseks.

"Palusime tööstusministril anda omapoolne sisend, et vastava leppe saaks Peterburi foorumil allkirjastada. See ei ole mingi eesmärk omaette, kuid me töötame selle nimel," lisas Alikhanov.

Rõõmus piimamees

Oma tootmise otsustas Venemaale rajada ka Baltimaade suurim piimatööstus Pieno zvaigzdes. Raskesti hääldatava nimega ettevõte toodab Venemaal hästi tuntud juustu "Svalja". 2014. aastal pidid leedulased toiduainete embargo tõttu Venemaa turult lahkuma.

Veebruaris ütlesid Moskva oblasti põllumajandusministeeriumi esindajad, et Leedu ettevõte on valmis investeerima suurusjärgus miljard rubla. Tõenäoliselt ehitatakse tehas Dmitrovis asuvasse spetsialiseeritud põõlumajandustootmispargi territooriumile. Käikuandmine on planeeritud 2019. aastale, tootmisvõimsuseks 12 000 tonni juustu aastas.

Tagid:
poliitika, investeering, vastusanktsioonid, piimatööstus, meditsiin, majandus, sanktsioonid, Pieno zvaigzdes, Mercedes-Benz, Abiss, Lääs, Euroopa, Venemaa

Peamised teemad