05:14 10. Aprill 2020
Kuula otse
  • USD1.0867
  • RUB80.6900
Majandus
lühendatud link
Gaas - perspektiivne energia (142)
9920

Nord Stream 2 ehituse ümber Saksamaa Liitvabariigi territooriumil toimub keeruline ja samal ajal lapselikult naiivne kombinatsioon. Samaaegselt gaasijuhtme ehitusega kooskõlastati ka uus vedelgaasi terminal. Kuid kõigest järjekorras.

Dmitri Lekuhh agentuurile RIA Novosti

Väljaande Handelsblatt teatel rajatakse Saksamaale peagi uus veeldatud maagaasi terminal, kusjuures olemasoleva teabe põhjal otsustades just Ameerika veeldatud maagaasi jaoks.

Väljaanne märgib, et projekti toetasid mitte ainult föderaalvalitsus ja kohalikud omavalitsused, vaid ka Euroopa Komisjon. Viimane kooskõlastas selle ehituse tema juba legendaarseks saanud bürokraatiat arvestades kuidagi kahtlaselt kiiresti.

Saksamaa astus Nord Stream 2 kaitseks välja >>

Tundub, et kõik on äärmiselt lihtne: praegune Ameerika administratsioon avaldas sakslastele "banaalselt" survet ja tuleb nüüd oma veeldatud põlevkivigaasiga Saksamaa tulusale gaasiturule.

Projekt Nord Stream 2 näeb ette 55 miljardi kuupmeetrise läbilaskevõimsusega gaasijuhtme rajamise läbi Läänemere Venemaa rannikult Saksamaani
© Sputnik / Сергей Гунеев

Kuid see pole pehmelt öeldes päris nii. Täpsemalt öeldes on see ainult kõige esimene, kõige nähtavam reaalsuse kiht. Ja selles, nagu hiiglaslikus "energeetilises matrjoškas*" peituvad üha uued ja uued, ehkki mitte nii nähtavad kihid.

Deutsche Welle sõnul on Nord Stream 2 gaasijuhtme gaasitorude füüsiline paigaldamine juba alanud. Ja seda tehakse üsna demonstratiivselt, hoolimata Ameerika diplomaatia vastuseisust ja Saksamaa energiaettevõtetele sanktsioonide kehtestamisega ähvardamisest.

Ja olukord paistabki juba teistsugune, nagu oleks tegemist "poliitilise korruptsiooni valdkonda kuuluva tehinguga". Kui tavakeelde tõlkida, on tegemist labase altkäemaksuga.

Kuid seegi pole veel kõik. See on vaid "reaalsuse teine ​​kiht", kuid matrjoškasid on palju rohkem. Ja sealt on tulemas veel palju huvitavat. Niisiis, jälgige käsi.

Saksamaa saab juba praegu Venemaa gaasi Nord Stream torujuhtme kaudu, mille projektvõimsus on 55 miljardit kuupmeetrit aastas, ja tegelik — peaaegu 62 miljardit (nii lihtsalt kukkus "juhuslikult" välja). Nord Stream 2 annab teist samapalju.

"Nord Stream 2" või NATO: kumb peale jääb >>

Põhimõtteliselt peaks see kogus praegust gaasitarbimist arvestades rahuldama tarbijate vajadused ka ilma LNG terminalita. Veelgi enam, sakslased, kes praegu peavad end potentsiaalselt peamiseks Venemaa gaasi ostjaks Euroopa Liidus, kavatsevad seda ise eksportima hakata.

See tähendab, et "reaalsuse kolmas kiht" muutub veelgi pikantsemaks: Saksamaa maksab tehingu eest mitte oma raha, vaid tulevaste Venemaa torujuhtmest ja LNG uuest terminalist tuleva gaasi ostjate vahenditega.

Kuna Austria on projektis esindatud mitte ainult oma ettevõtte OMG rahaliste vahenditega, vaid ka maa-aluste gaasihoidlatega, siis tõenäoliselt ei ole nendeks mitte austerlased, vaid ülejäänud Euroopa.

Ukraina president Petro Porošenko NATO tippkohtumisel
© AP Photo / Geert Vanden Wijngaert

Muide, kombinatsioon, kus Saksamaal saab olema segu LNG terminali ja Vene gaasijuhtme gaasist, on mõttekas ainult ühel juhul — kui Ukraina torujuhe transiidivahendina lõplikult ära sureb. Muidu "matemaatika lihtsalt ei klapiks".

Selles pole tegelikult midagi uut. Limitroofide saatus on juba kord selline — kuidagi naiivne oleks eeldada, et suured riigid oleksid valmis oma huvid Ukraina heaks ohverdama. Kuid seegi "reaalsuse kiht" selles matrjoškas ei ole veel viimane.

USA rannikule oli lähenemas järjekordne vedelgaasitanker vägagi Venemaa Sabetta päritolu maagaasiga. Ameerika navigatsiooniportaali Marine Traffic andmetel pidi gaasitanker Gaslog Hong Kong veidi üle 100 miljoni kuupmeetri vedelgaasiga pardal jõudma Ameerikasse 26. juulil.

See on käesoleval aastal juba kolmas gaasilast Venemaalt. Eksperdid märgivad, et USA-l on kasulikum on osta odavamat gaasi, et eksportida oma veeldatud maagaas Aasia ja Vaikse ookeani piirkonna kasvavatele turgudele.

Tegelikult peaks selliste uute võimsate gaasitarnijate nagu Venemaa ja Ameerika Ühendriikide üheaegne sisenemine veeldatud maagaasi turule aja jooksul lõppema ühtse gaasituru väljakujunemisega. Ja mis üsna loomulik, üpris sarnase hinnaga — gaasi OPEC'i idee on keerelnud juba pikka aega.

Nüüd aga, nafta "OPEC +" taustal, millega ühinemise vastu ei ole ka Ameerika naftatootjatel midagi, muutub gaasi "OPEC +" idee samuti selgeks ja vägagi asjakohaseks. Ja kui kõik see on tõsi, siis pole välistatud, et uues Saksamaa LNG gaasiterminalis hakatakse maha laadimata meie Jamalist tulevaid gaasitankereid.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

*matrjoška — komplekt üksteise sisse käivaid õõnsaid erksavärvilisi Vene puunukke (Võõrsõnade leksikon).

Teema:
Gaas - perspektiivne energia (142)
Tagid:
vedelagaas, LNG terminal, gaas, majandus, Nord Stream 2, Donald Trump, Saksamaa, USA, Venemaa

Peamised teemad