20:49 08. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1817
  • RUB86.9753
Majandus
lühendatud link
34 0 0

Washington on valmis tõstma Hiinast imporditavate kaupadele karistustolle 10-25%, mida eksperdid pidasid Pekingi "veenmiseks" jareleandmistele ja läbirääkimiste jätkamisele.

TALLINN, 2. august — Sputnik, Aleksei Toom. Ameerika Ühendriigid ähvardavad Pekingit veelgi kõrgemate Hiina kaupade imporditariifidega võrreldes varem avaldatutega. USA presidendi administratsioon kaalub 25-protsendilist tariifimäära Hiinast pärit toodete impordile, mille kogumaksumus on 200 miljardit dollarit aastas. Varem rääkis Washington 10%-lisest tollitariifist ja Peking lubas USA kaupadele kohest ja adekvaatset vastulööki.

Bloombergi teatel usuvad eksperdid, et jutud 25% võivad olla osa Washingtoni poliitikast, mille eesmärk on Hiina läbirääkimiste laua juurde tagasi tuua ja tegelikult ameeriklased nii kõrgete tariifide kehtestamise peale välja ei lähe.

Kuid president Donald Trump näitas oma suutikkust pidada kaubandusläbirääkimisi jõupositsioonilt ja kasutas juba väljapressimise ning ähvarduste elemente sellistes katastroofilistes määrades tollitariifide kehtestamisega terase ja alumiiniumi impordi piiramiseks. Ta kehtestas juulis 25% tollimaksu ka Hiina kaupadele, mille import on hinnanguliselt 34 miljardit dollarit, ja on valmis suurendama seda summat veel 16 miljardi võrra.

Peking reageeris adekvaatselt ja kehtestas samasugused tollitariifid Ameerika toodetele, mis omakorda ärgitab ameeriklasi "karistama" teda selle eest uute kaubandust piiravate meetmetega, mille väärtuseks on nüüd juba 200 miljardit.

Kuni viimase ajani oli jutt umbes 10%-listest imporditariifidest, nüüd räägitakse Washingtonis juba 25%-st. USA väliskaubanduse puudujääk Hiinaga on umbes 336 miljardit dollarit, nagu portaal Sputnik Eesti on juba kirjutanud, ja president Trump on otsustanud seda defitsiiti iga hinnaga vähendada.

Junker lubas Trumpile rohkem ube osta

Selle aja peale võib kaubandussõda USA ja EL vahel hoopis soiku jääda, kui hiljuti Washingtoni visiidi teinud Euroopa Komisjoni juht Jean-Claude Junckeri ja presidendi Donald Trumpi saavutatud eelkokkulepped, millest Sputnik Eesti teatas, realiseeritakse.

Pooled leppisid kokku, et igal juhul hoiduvad nad löökide vahetamisest kuni läbirääkimised kestavad, see tähendab, kuni USA ei kehtesta tollimakse Euroopa autodele ja EL ei reageeri sellele sammule vastavalt. Räägiti ka sellest, et Euroopa ostab ameeriklastelt palju sojaube ja mingi koguse veeldatud maagaasi.

Tasub märkida, et Juncker on oma edu hindamisel läbirääkimistel Trumpiga olnud väga tagasihoidlik. "Ma tulin siia lepet sõlmima ja me sõlmisime leppe. EL toetab jätkuvalt vaba ja õiglast kaubandust," kirjutas Euroopa Komisjoni juht oma Twitteri lehel. Samas Ameerika Ühendriikide presidendi kommentaarid sotsiaalvõrgustikus tunduvad hoopis vaimustunumad: "… kiiresti jõuti läbimurdeni, mida kõik pidasid võimatuks!"

Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu>>

Euroopa, mis kandis USA importtollidest metallidele kaotusi, kehtestas Ameerika Ühendriikide kaupade impordi piiramiseks vastumeetmed. Washington lubas sellele reageerida Euroopa autodele tollitariifide tõstmisega, mis tekitas kõigis huvitatud osapooltes veendumuse maailmakaubanduse sõja eskaleerumises. Junckeri ja Trumpi sõlmitud kokkulepped on pigem deklaratiivsed, kuid need võivad tõepoolest aidata edasiste löökide vahetamist vältida, kui EL läheb välja ameeriklastele järeleandmiste tegemisele.

Tagid:
tollitariif, kaubandussõda, Donald Trump, Hiina, USA

Peamised teemad