13:00 05. Juuni 2020
Kuula otse
  • USD1.1250
  • RUB77.8132
Majandus
lühendatud link
Gaas - perspektiivne energia (142)
6010

Ameerika Ühendriikide president Donald Trump nõuab Euroopas kümne uue veeldatud maagaasi terminali ehitamist, et ameeriklastel oleks mugavam oma gaasi EL riikidesse tarnida. Eesti on juba pikka kavatsenud Paldiski sadamasse sellist terminali ehitada, kuid ei ole sellele ettevõttele Euroopas veel toetust leidnud.

TALLINN, 2. august — Sputnik, Aleksei Toom. Eesti oma veeldatud maagaasi (LNG) terminali unistus võiks nüüd tänu USA president Donald Trump survele Brüsseli toetuse saada. Valge Maja peremees nõuab kümne uue sadamaterminali ehitamist Euroopasse, kuhu Ameerika ettevõtted saaksid edaspidi oma LNG-d tarnida.

Washington plaanib Euroopale "väga palju gaasi müüa" >>

Ameerika Ühendriigid nõuavad, et Euroopa peab rajama sadamatesse täiendavaid LNG terminale, öeldakse Valge Maja pressiteenuse avaldatud stenogrammis president Trumpi ja Washingtonis käinud Itaalia presidendi Giuseppe Conte kohtumise kohta. Donald Trump ütles, et arutleb Brüsseliga EL riikides uute sadamate ehitamist USA veeldatud maagaasi vastuvõtmiseks ja loodab selles peaminister Conte toetusele.

"…Ja me räägime Euroopa Liiduga juba 9-11 sadama ehitamisest kusagile, mille eest maksavad nemad, et saaksime oma veeldatud maagaasi erinevatesse Euroopa osadesse tarnida," ütles president Trump.

Trumpi ja Euroopa Komisjoni juhi Jean-Claude Junckeri hiljutisel kohtumisel arutati ka Ameerika gaasi ostmise suurendamist, nagu öeldakse osapoolte ühisavalduses. Trumpi poolt sõna "kusagil" kasutamine viitab sellele, et Washington ei rääkinud Brüsselis täpsetest koordinaatidest Euroopa rannikul, kus ta peab enda jaoks otstarbekaks LNG terminali rajada.

Energeetika — Eesti ja Leedu tüliõun >>

See tähendab, et üks neist punktidest võiks olla näiteks Eesti, kes on aastaid oma terminali ehitamiseks proovinud ELi toetust ja abi saada. Lõviosa Eestis ja Lätis tarbitavast gaasist katavad Gazpromi tarned, kuid keegi ei saa Balti riikidel keelata soovida alternatiivseid võimalusi ja allikaid gaasi omandamiseks, nagu nad ütlevad, igaks juhuks.

Euroopa räägib hindadest, kuid mõtleb sõprusele USA-ga

Eestisse riigile kuuluvasse Paldiski sadamasse veeldatud maagaasi terminali ehitamise projekti, nagu portaal Sputnik Eesti on juba kirjutanud, veab eraettevõte Alexela ja teda toetab selles ka vabariigi valitsus.

Ettevõtte juhtkond süüdistab Leedut selles, et see idee ei saanud Brüsseli nõusolekut kaasrahastamiseks EL vahenditest (Paldiski ei ole nende 14 Euroopa LNG projekti seas, mida praegusest EL eelarvest rahastatakse).

Leedu käivitas oma Klaipeda sadamas asuva ujuvterminali varem ja rõhutab, et selle võimsus on piisav kogu regioonile. Praktika on näidanud, et mõistlikkuse seisukohast on selle võimsust isegi ülearu, kuna veeldatud maagaasi kõrge hind võrreldes gaasijuhtme kaudu transporditava odava Venemaa maagaasiga ei ole tarbijatele nii huvipakkuv. 

USA kavatseb uued gaasitoruprojektid läbi kukutada >>

Vilnius peab kasutama kavalust ja gaasitarnete varjatud toetusi, et sellele turgu leida. Selle gaasi iga partii soetamist peetakse peaaegu et poliitiliseks kangelasteoks võitluses Venemaa gaasimonopoli Gazpromiga. Kõrge hinna tõttu ei leia USA LNG turgu ka teistes EL riikides, välja arvatud nendes, mida ei ole võimalik gaasijuhtmega ühendada (nt Küpros).

Gaasitanker, illustratiivne foto
© Sputnik / Сергей Гунеев

Euroopa Liidu praegune LNG impordivõimekus, hinnanguliselt 210 miljardit kuupmeetrit, on Euroopa Komisjoni andmetel koormatud mitte rohkem kui 26%. Brüsseli sõnul näeb ta selles ebameeldivas faktis teoreetilist võimalust suurendada USA gaasiimporti ka uusi sadamaid ehitamata.

Kui sellele kehtestatakse loomulikult konkurentsivõimeline hind. Kuid Washington peab silmas just nimelt täiendavalt rajatud terminale (9-11 tükki), mis võimaldaks gaasitarnete geograafiat radikaalselt laiendada.

Ehk on Tallinnal nüüd mõistlik "veidi pingutada" ja esitada Brüsselile uuesti oma "Paldiski projekt", mis tänu Trumpi survele võib seekord saada Euroopa Komisjonilt soodsama hinnangu.

Teema:
Gaas - perspektiivne energia (142)
Tagid:
toetus, majandus, gaas, LNG terminal, Valge Maja, Giuseppe Conte, Donald Trump, Paldiski, Euroopa, Läti, Leedu, USA, Eesti

Peamised teemad