14:46 03. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1848
  • RUB87.6900
Majandus
lühendatud link
12223

Eesti põllumehed ning Euroopa põllumajandustootjate ja töötlejate ühendused räägivad kui ühest suust: kuumus ja põud on hävitanud kuni pool köögivilja- ja teraviljasaagist. Euroopal seisab ees leiva, õlle ja köögiviljade hinnatõus.

TALLINN, 9. august — Sputnik, Aleksei Toom. Eesti elanikud peaksid olema moraalselt valmis leiva, köögiviljade ja õlle hinna tõusuks. Euroopa põllumehed räägivad suurema osa põllusaagi hävimisest anomaalse kuumuse ja põua tõttu.

Nagu Eesti majandites, on ka teistes Euroopa riikides hävinud umbes 40% odra- ja kuni pool oa- ja sibulasaagist. Veidi paremad on prognoosid teiste köögiviljade ja teraviljade saagile. 

Illustreeriv foto
© Sputnik / Артем Креминский

Kuigi kahjude hinnangud on piirkonniti väga erinevad ja täpsemad andmed on alles laekumas, kurdavad odraõlle tootjad juba raskusi toorainega. Bloombergi sõnul täheldavad Briti õllepruulid tooraine tarnete järsku vähenemist. Kauaoodatud sajud saarel olukorda enam ei paranda. Poleks neist enam abi Eestiski, kus ERR andmetel on oodata 30-50% väiksemat suviteravilja saaki, kui koguti eelmisel aastal.

Euroopa märgib, et ebasoodsaid ilmastikutingimuste tuleb põllumajandustootjatel taluda juba kolmandat aastat järjest ja kliimateadlased väidavad, et kõige drastilisemad muudatused on alles ees — globaalne soojenemine on toimunud prognoositust kiiremini ja selle mõju ilmneb üha selgemalt.

Maaeluminister: otsime järjepidevalt põuakahjudele lahendusi >>

Euroopa puu- ja köögiviljatöötlejate assotsiatsiooni PROFEL regulaarne aruanne teatab madalatest saakidest mitte ainult Põhja-Euroopas, vaid ka lõunapiirkondades, mis said kannatada üleujutuste ja tormide läbi. Euroopa tervikuna võib ilma jääda kuni poolest herne-, oa- ja sibulasaagist, märkimisväärsest, kuid veel täpsustamata osast kabatšoki, spinati ja lillkapsa saagist. Samuti on sügisest oodata väikest brüsseli, punase ja valge kapsa ning porru saaki.

Samal teemal

Maaeluminister palub pankadelt mõistmist
Mahetoetust taotletakse ligi 190 000 hektarile
Põllumajandussektori tulemused on viimase kolme aasta parimad
Tagid:
põud, kapsas, köögiviljad, sibul, tooraine, kuumus, kahjud, vihm, leib, teravili, toit, õlu, põllumajandus, toetus, saak, PROFEL, Bloomberg, Baltimaad, Euroopa, Eesti

Peamised teemad