23:01 14. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1375
  • RUB80.8370
Majandus
lühendatud link
13240

Lord Jacob Rothschild pöördus oma fondi RIT Capital Partners investorite poole traditsioonilise läkitusega. See sisaldab mitte ainult ja mitte niivõrd Rothschildi hallatava fondi finantstulemusi, kuivõrd tema mõtteid asjade seisust maailma poliitikas ja majanduses.

Ivan Danilov, blogi Crimson Alter autor agentuurile RIA Novosti

RIT Capital Partners fond on finantsmaailmas tuntud perekonnaimpeeriumi "jäämäe tipp" ja tähelepanuväärne selle poolest, et selle majandustulemused on ühena vähestest Rothschildi struktuuridest laiale avalikkusele kättesaadavad. Mõnevõrra on see ka reklaam lord Rothschildi erakordsele majanduslikule tulemuslikkusele — 1998. aastast on see investeerimisfond teeninud 2400% tulu.

Läänemere sündroom: noored pagevad Londonist paremat elu otsima >>

Selliste majandustulemuste, mida kadestaks mistahes finantsasutus ja fondi kontrolliva perekonna maine tõttu oodatakse Rotschildi läkitust kogu maailmas suure huviga ja arvestatakse selle seisukohtadega. Lordilt saavad kirja ainult investorid, kuid varem või hiljem "lekib" selle sisu ka ajakirjandusse ja siis avaldab RIT Capital Partners selle ka oma võrgulehel.

Kirjast, mis on dateeritud 30. juuni 2018 kuupäevaga, selgub fondi juhtkonna üsna skeptiline suhtumine maailma majanduse "enneolematusse taastumisse" pärast ülemaailmset finantskriisi ja hirm valitseva maailmakorra pärast, mis kuni viimase ajani on perekonna tegemisi vägagi soosinud. Tuleb märkida, et lord Rothschild on oma äripartnerite seas, kelle hulgas nimetatakse selliseid figuure nagu Warren Buffett ja Henry Kissinger, juba ammu tähelepanu juhtinud maailma majanduse haavatavusele ja kritiseerinud aktiivselt Lääne keskpankade tegevust, mis leevendasid ülemaailmne finantskriisi rahatrükimasinate abil.

2016. aastal kirjutas ta, et keskpangad viivad läbi "kõige tõsisemat rahapoliitilist eksperimenti" inimkonna ajaloos ja rõhutas, et keegi ei suuda ette näha, millised "ettenägematud tagajärjed" sellel olema saavad. Et pilt oleks täielik, teatas Rothschild investoritele, et suurte riskide tõttu peab ta vajalikuks tegeleda eelkõige kapitali säilitamisega ega muretse niivõrd fondi investeeringute lühiajalise tasuvus pärast.

Lord Rothschildi viimase nelja aasta kirjade ja RIT Capital Partners fondi finantsaruandluse analüüs lubab teha mõningaid huvitavaid järeldusi: fond ennustas faktiliselt Ühendkuningriigis toimunud rahvahääletuse tulemust Euroopa Liidust väljumise kohta, likvideerides aegsasti oma aktivad naelsterlingites.

Lisaks teatas Lord Rothschild oma 2016. aasta suvel saadetud kirjas investoritele, et USA presidendivalimised tulevad "erakorraliselt stressirohked", samal ajal kui arvamusküsitlused ja peaaegu kõik eksperdid leidsid, et Hillary Clinton saavutab kerge võidu.

Eksperdid — USA on kaubandussõjas vägagi haavatav >>

Naljakas, et Donald Trump ja Jacob Rothschild kritiseerivad Lääne majanduse seisundit peaaegu samade sõnadega, kuid Briti aristokraat ei ole ilmselgelt Ameerika presidendi tegevusest vaimustuses. Samuti tasub märkida, et kui abstraheeruda kriitiliste märkuste autorsusest, siis langeb RIT Capital Partners juhi peamine etteheide Lääne finantsturgudele koma täpsusega kokku kriitikaga, mida teevad mõned Venemaa eksperdid, keda süüdistatakse "erapoolikus suhtumises USA perspektiividesse".

Etteheide ise on lihtne: USA turgudel on klassikaline täispuhutud "rahamull" ja USA aktivate, alustades aktsiatest ja aktsiatest ning lõpetades valuutaga, väärtus on selgelt ülehinnatud. Eriti ohtlikel perioodidel, nagu 2016. aastal, kui maailm oli lord Rothschild hinnangul äärmiselt riskantses seisus, millele võrdset, nagu ta ütles, "ei ole olnud Teisest maailmasõjast saadik", paigutas tema fond osa vahenditest kulda.

USA lipp
© Sputnik / Алексей Филиппов

2016. aastal kirjutas Rothschild investoritele, et ta on mures "Venemaa agressiooni ja laienemise pärast". Nüüd märgib ta, et ta on mures maailmakorra ees seisvate ohtude pärast. See oht seisneb selles, et erinevalt varasematest kriisidest, kus suurriigid tegid mingilgi viisil omavahel koostööd, tundub seekord nende koostöö olema "palju raskem". See on otsene vihje sellele, et etteandmismängud ja avalikkusele suunatud etendused on lõppenud ja maailma jõupooluste vahel on tekkinud tõsine konflikt. Pole siis ime, et lord Rothschild on mures.

Kuid samas kirjas on näha, et ta panustab ikkagi Hiina võidule või vähemalt tema jaoks kasulikule viigile: "Selles kontekstis tunnustame me Aasia, eriti Hiina, majanduslikku potentsiaali, samuti innovatsiooni ja tehnoloogia arengu võimalusi," kirjutab ta investoritele, selgitades oma strateegiat ja taktikat perioodiks, mida ta ise nimetab "ennustamatuks".

Kui jälgida mitte selle mõjuka finantsisti eredaid avaldusi, vaid konkreetsete varade nimekirja, millesse RIT Capital Partners investeerib, siis võtab tema strateegia ja taktika veelgi huvitavamad piirjooned.

Üldiselt selgub, et Rothschildi fond investeerib tõesti palju Aasiasse: tema portfellis on investeeringud teistesse fondidesse, mis on spetsialiseerunud Hiina, Jaapani ja India varadele.

Seejuures pole unustatud ka Ameerika ettevõtteid: fond eelistab investeerida peamiselt nendesse, mis tegelevad infotehnoloogiaga (näiteks on ta palju investeeritud populaarsetesse teenustesse Dropbox ja Alphabet-Google), läbimurret tegevatesse biotehnoloogiatesse, samuti USA raudteesse (see tähendab, panustatakse taristusse).

Verstapostide vahetus >>

Võiks tunduda, et pärast 2016. aastat, kui Lord Rothschild oli väga häiritud ja mures Venemaa käitumisest rahvusvahelisel areenil, kaotasid Venemaa varad tema jaoks atraktiivsuse, kuid selline väide poleks päris täpne. Kui vaadata BlackRock Emerging Markets Fund "kapoti alla", kuhu on RIT Capital Partners vahendeid samuti investeeritud, siis on seal muuhulgas ka Venemaa Sberbanki jaNovateki aktsiad.

Miljardär ja metseen George Soros
© Sputnik / Илья Матусихис

…Lord Rothschildi investeerimisgeograafias pole aga leida investeeringuid Ukrainasse, hoolimata sellest, et Ukraina presidendiga teevad juba pikka aega koostööd tema kauged sugulased. Ilmselt Briti rahastajate patriarh kas ei usu Ukraina noore demokraatia investeeringuperspektiividesse või ei pea vajalikuks nende vastu huvi tunda.

Rothschildi fondi investeerimisalase lähenemisviisiga on raske mitte nõustuda: panustamine infotehnoloogia kaudu digitaalmajandusse, biotehnoloogiasse ja traditsioonilisse energeetikasse (RIT Capital Partners portfellis on palju kaudseid investeeringuid naftaettevõtetesse) on hea prioriteetide valik, et ellu jääda ja isegi globaalse ebakindluse ja turbulentsi tingimustes edasi areneda.

Selles mõttes on Venemaa unikaalsete võimalustega riik. Ühelt poolt on meil potentsiaal tehnoloogilisteks läbimurreteks ja teiselt poolt oleme me tõepoolest energeetiline superriik. Ja asjaolu, et Briti lord on nii mures maailmakorra murrangu ja Venemaa laienemise pärast, siis on see väga hea. Praegust maailmakorda mitte ainult ei saa, vadi see tulebki murda meie jaoks maksimaalse kasuga ja selleks on praegu ajalooline võimalus.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
maailmakorraldus, investor, prognoos, finantsseis, oht, majandus, RIT Capital Partners, fond, Jacob Rothschild, Suurbritannia

Peamised teemad