09:13 23. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1821
  • RUB90.8256
Majandus
lühendatud link
6610

Läti transiidivaldkonnas on halbade Venemaa-suhete tõttu katastroofiline olukord, ütles "Kokkuleppe" partei Seimi kandidaat Aleksejs Medvedevs pühapäeval oma Facebookis avaldatud videopöördumises.

TALLINN, 12. august – Sputnik "Inimesena, kes on sündinud ja elanud kogu oma elu Ventspilsis — kus peamiseks sissetulekuallikaks on alati olnud sadam — ei suuda ma vaikida katastroofilisest olukorrast, mis on meie riigi transiidisektoris tekkinud. Transiitvoogude järsk vähenemine avaldab negatiivset mõju mitte ainult sadamalinnade elanikele. See puudutab kõiki meie riigi elanikke," ütles Aleksejs Medvedevs. 

Poliitiku sõnul tõid 2016. aastal mere- ja raudteetransport riigile 700 miljonit eurot tulu, 2018. aastal aga vähenevad laekumised tuntavalt ja olukord halveneb. Medvedevs väljendas veendumust, et toimuv on otseselt seotud Riia välispoliitikaga.

"Läti ja Venemaa suhete teravnemine hävitab sõna otseses mõttes riigieelarve ühe peamistest tuluallikaist. Viimaste aastate jooksul on Venemaa ehitanud Läänemere piirkonda mitu uut sadamat. Sinna lahkuvad täna meie miljonid eurod," ütles Medvedevs.

Huvi näituse TransRossija vastu kasvab iga aastaga
© Sputnik / Евгений Биятов

"Peame mõistma, et Euroopa saab Venemaa kaubad niikuinii kätte. Venemaa müüb need igal juhul maha ja teostab tarne. Keegi ei jää kaotaja rolli. Mitte keegi peale Läti, mis uude süsteemi enam ei kuulu," kaebas poliitik, lisades, et kompromisside abil oleks veel võimalik kujunenud olukorrast välja tulla. 

Nagu teatab Sputnik Latvija, on riigi transiidisektor kaotanud märkimisväärse koguse kaupu Venemaa otsuste tõttu oma Läänemere-äärset taristut arendada, samuti Leningradi oblasti raudtee läbilaskevõimet suurendada.

Organisatsiooni "Balti Assotsiatsioon — transport ja logistika" andmetel vähenesid raudteetranspordi mahud nelja aastaga 23%, Läti sadamate käive 16% ning rahvamajandus kaotas selle arvelt vähemalt 132 miljonit eurot.

Ekspert: Eesti transiit võib muutuda Läti surnuvankriks >>

Nagu uudisteportaal Sputnik Eesti juba kirjutas, allkirjastasid Balti riigid raudteevedude sektori turgutamiseks projekti "Merevaigurong", mille kohaselt käivitab Eesti riigiettevõte EVR Cargo koostöös Läti ja Leedu riiklike raudteekompaniidega uue regulaarse kaubaveoliini, tänu millele jõuavad kaubad Lääne-Euroopast kiiremini, soodsamalt ja vähesemate kahjudega ümbritsevale keskkonnale Balti riikidesse.

Algatus suurendaks pisut Baltimaade ja Euroopa vahelisi rauteevedusid veoautode arvelt.

Tagid:
raudteeveod, kaubavood, logistika, poliitika, sadamatasud, sadam, raudtee, russofoobia, transiit, kaubavoog, Balti Assotsiatsioon - transport ja logistika, Läti Seim, Aleksei Medvedjev, Ventspils, Euroopa Liit, Baltimaad, Läänemeri, Läti, Euroopa, Riia, USA, Venemaa

Peamised teemad