14:37 01. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.1980
  • RUB91.1439
Majandus
lühendatud link
39 0 0

Ameerika Ühendriikide kaubanduspoliitika määravad nüüd Washingtonis "rahutuvisid" võitnud "pistrikud". Sügisel on oodata ülemaailmse kaubandussõja eskaleerumist.

TALLINN, 28. august — Sputnik, Aleksei Toom. Ameerika Ühendriigid peavad samaaegselt Washingtonis ka rahukõnelusi, mis peaksid teoreetiliselt lõpetama ülemaailmse kaubandussõja Hiina ja Euroopaga. Kohtumised ei ole küll mingeid tulemusi andnud, sest vaatlejate arvates on USA meelestatud vaid kiirete ja maksimaalselt soodsate tulemuste saavutamisele ega lähe mingitele kompromissidele.

Hiina meedia: sõda Ameerika Ühendriikidega — see kestab kaua, kuid selle saab võita >>

"Järgnevatel kuudel saame näha kaubandussõja eskaleerumist," ütles Bloombergile USA kaubandusekspert Hiina küsimustes David Dollar Brookingsi instituudist.

Saksamaa kutsus üles reageerima USA sanktsioonidele, illustreeriv foto
© Sputnik / Сергей Гунеев

Vaatlejad usuvad, et Valge maja ei seagi endale eesmärgiks läbirääkimistel Hiinaga mingit kompromissi saavutada, sest Washingtonis võtsid ohjad enda kätte "pistrikud", kes valmistavad ette uut rünnakut Pekingle — sügisel hakkab kehtima uus kõrgendatud imporditollide pakett Hiina kaupadele, mille koguväärtuseks hinnatakse 200 miljardit dollarit.

President Donald Trump kritiseeris teravalt oma rahandusministrit Steven Mnuchini Hiina kolleegi Liu Xega saavutatud kokkuleppe pärast. Trumpi sõnul on Ameerika Ühendriigid Hiinale liiga kaua liiga vähe tähelepanu pööranud. Samuti ütles ta, et Hiinal ei ole enam võimalust tõusta maailma teisest majandusest esimeseks.

Macron: EL-i julgeolek ei tohi enam sõltuda USA-st >>

USA soovib Hiina majandust hävitada

USA-s peetavate läbirääkimiste käigus kehtestas kõigepealt USA ja siis ka Hiina teineteise kaupadele 25-protsendilised intressimäärad, mille kogumaksumus on hinnanguliselt 32 miljardit. Seega ületas maailma sanktsioonidega kaetud impordi koguväärtus 100 miljardit dollarit. Ameeriklaste lubatud täiendavad 200 miljardit tõstavad kaubandussõja sootuks uuele tasemele.

"Pärast mitut "tulevahetust" ei mõista pooled ikka veel üksteist eriti hästi," arvab Pekingi Hiina ja globaliseerumise keskuse juhtivtöötaja Jou Xiaoming, "Ameerika Ühendriigid soovivad hävitada Hiinat kaubandussõja eskaleerimisega, kuid see ei toimi." 

Samal ajal toimuvad Washingtonis Jean-Claude Junckeri ja Donald Trumpi loodud töörühma läbirääkimised. Euroopa ei kiirusta ostma USA-le lubatud tingimustel ja kogustes sojat ja veeldatud maagaasi, Washington vajab aga kiiret ja tõhusat tulemust.

Saksa välisminister Heiko Maas
© Sputnik / Григорий Сысоев

Läbirääkijad ei ole veel milleski kokku leppinud ja ameeriklased "suruvad peale", püüdes saavutada nii palju kui võimalik veel enne 2019. aastal toimuvaid Euroopa Parlamendi valimisi, märgib agentuur Reuters.

"Me teame, et Trumpi administratsioon surub kõvasti, et läbirääkimisi kiirendada ning kiireid tulemusi saavutada, " ütles ajakirjanikele Valge maja imporditariifide suurendamise hirmus Euroopa autotootjaid esindav Saksa ekspert Stefan Mayer.

"Kuid me nõuame, et seda ei juhtuks, sest me oleme huvitatud kokkuleppest, mis ulatuks tariifideprobleemist kaugemale ja käsitleks üldisemaid kaubandussuhteid mõjutavaid probleeme," lisas ta.

Sõjaväelane rääkis USA ülemvõimu kadumise põhjustest >>

Tagid:
kaubandussõda, poliitika, majandus, EL, Donald Trump, Euroopa, Hiina, USA

Peamised teemad