11:53 22. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1852
  • RUB91.4095
Majandus
lühendatud link
7410

Vaatamata sellele, et uuele pinutäiele Venemaa-vastastele "jõustunud sanktsioonidele" pole isegi aktsiaturud samahästi kui "mitte kuidagi" reageerinud (lühiajaline volatiilsus pole kõneväärne), annavad need siiski küllaltki tõsiselt põhjust ülemaailmsetel kaubandusplatvormidel toimuva üle järele mõelda.

Dmitri Lekuhh, RIA Novosti

Ja peaasi – lakata lõpuks ometi "Venemaa käitumise hindajatele" otsa vaatamast. Sest nähtavasti on juba kõigile ilmselge: "sanktsioone" (ja mitte üksnes Venemaa vastu) ei kehtestata sugugi millegi konkreetse tõttu, vaid põhimõttel, mis on hiilgavalt sõnastatud Porthose poolt: "Mina võitlen sellepärast, et ma võitlen."

Tänapäevasesse majanduskeelde tõlgitult tähendab see, et USA ja tema saareliste liitlaste sanktsioonidepoliitikat teostatakse praegusel etapil lähtudes mitte välisteguritest, vaid eranditult riigisisestest vajadustest.

Selle vastu lihtsalt tuleb lakata vaidlemast ja hakata sanktsioonidesurvet pidama lihtsalt vältimatuks paratamatuseks omaenese majanduspoliitika määratlemisel.

Ja kogu lugu.

Saksamaa kutsus üles reageerima USA sanktsioonidele >>

Kõige täpsemini on toimuvale (arvestades mõistagi hädatarvilikku laiendamist omaenese probleemidele) reageerinud, nii kummaline kui see ka pole, Saksamaa välisminister Heiko Maas Berliinis saadikute konverentsi avades.

Saksa välisminister Heiko Maas
© Sputnik / Григорий Сысоев

"Washington ajendab meid sõnastama Euroopa vastused seoses sanktsioonidepoliitikaga. Kui USA kehtestab järsku kooskõlastamatult ja küllaltki suvaliselt sanktsioonid Venemaa, Hiina, Türgi ning tulevikus võib-olla ka teiste tähtsaimate kaubanduspartnerite vastu – see puudutab Euroopat ja Saksamaad," selgitas minister.

Ja tõepoolest. Majanduslikud piirangud seoses GRU endise polkovniku Sergei Skripali ja tema tütre Julia mürgitamisjuhtumiga Suurbritannias Salisburys paistavad niihästi õiguslikust kui ka diplomaatilisest vaateviklist täieliku arulageduse ja skisofreeniana. Seda isegi Lääne-Euroopa mandririikide silmis, kelle puhul pole täheldatud erilist armastust Venemaa Föderatsiooni vastu.

Salisburys toimunusse võib suhtuda kuidas tahes. Ent kõige tavalisema terve mõistuse vaatevinklist, isegi kui keegi tõesti usub täiesti arututesse highly likely versioonidesse, ei saa seda ikkagi käsitleda majanduslike piirangute põhjusena. Lihtsalt sellepärast, et põhjus ja tagajärg peavad kätkema vähemasti ühes ja samas vastastikmõju valdkonnas.

Nii et isegi parimal juhul ei ole tegemist millegi enama kui ettekäändega.

Ja see on kõigile, isegi USA andunud toetajatele ilmselge.

…Mida see tegelikkuses tähendab.

Tegelikkuses tähendab see täiesti ennatut asja ja nimelt selle üle Saksamaa välisministeerium esmajoones muretsebki. Venemaa tegelikud ettevõtmised "rahvusvahelises formaadis" ei korreleeru enam üldse kuidagiviisi ookeanitaguse üliriigi virtuaalse sanktsioonidepoliitikaga.

Venemaa president Vladimir Putini kohtumine Saksamaa liidukantsler Angela Merkeliga
Пресс-служба Президента РФ

Mis tähendab, et jämedalt ja küüniliselt öeldes: Venemaa poliitika (mis on kellelegi vahest küll avalikult vastumeelne) kulgeb omasoodu. Aga sanktsioonid Venemaa Föderatsiooni majanduse suhtes, võib-olla kellelegi koguni sümpaatsedki, on seose selle poliitikaga ammuilma kaotanud. Ja kulgevad täies vastavuses USA sisemise loogikaga. Loogiline skeem "üleastumine/karistus" on ammu hävitatud – ja seda, mis nüüd tolle asemel on, seda tema poolt lihtsalt teeseldakse.

Sisuliselt on täiel määral õigus Venemaa tööstus- ja kaubandusministril Deniss Manturovil, kes teatab, et Venemaa tegeleb agarasti impordiasendusega sõltumata mis iganes sanktsioonidest. Tegemist on ammugi vastastikku sõltumatute kategooriatega. Kaubandus- ja majanduspiirangud on lakanud olemas poliitika tööriistaks ja on libisenud lihtlabase "ebaausa konkurentsi" kategooriasse. Ning ainus vahend nende vastu on olla ennast ülehindavast lääne üliriigist maksimaalselt sõltumatu.

USA uued Venemaa-vastased sanktsioonid on jõustunud >>

See on juba olemasolu aluskivi – ja mitte ainult meie, vaid üldse kõigi endast lugupidavate suurriikide oma. Ning need, kes senimaani sellega harjunud ei ole, on vägagi varsti sunnitud valima, mida nad eelistavad: kas olla USA sõpradeks või jääda paljaks röövimata.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
majandus, sanktsioonid, Heiko Maas, Saksamaa, Venemaa, USA

Peamised teemad