06:29 16. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1444
  • RUB81.0468
Majandus
lühendatud link
Dollariajastu loojang (12)
6620

Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker rääkis oma iga-aastases programmilises esinemises Euroopa Parlamendi saadikute ees 12. septembril vajadusest tõsta euro osatähtsust rahvusvahelistel rahaturgudel. Euro peab USA dollari eeskätt tehingutes energiaressurssidega kõrvale tõrjuma.

TALLINN, 12. september — Sputnik, Aleksei Toom. Euroopa Liit on seda meelt, et omavahelistes arveldustes energiaressursside puhul dollarist loobuda ja alustada läbirääkimisi selles küsimuses Venemaaga kui ühe põhilise tarnijaga.

Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker rääkis 12. septembril oma iga-aastases pöördumises Euroopa Parlamendi saadikute poole eeskätt euro kaalukuse tõstmisest rahvusvahelistel rahaturgudel ja võitlusest USA dollari domineerimise vastu.

Euroopa asus mõtlema dollari ülemvõimu õõnestamisele >>

Juba Junckeri Euroopa Parlamendi saadikutele esinemise eelõhtul ilmusid EL-i võimuinstitutsioonidele lähedastes väljaannetes "lekked" Euroopa Komisjoni juhi eelseisvast kõnest. Esmajoones osundustega nimetamata jäetud kõrgetele EL-i riigiametnikele oli juttu Brüsseli püüdlusest kahandada dollari mõju Euroopa poliitikale ja majandusele.

Nenditakse, et EL-i riikide poolt USA-st imporditavate energiakandjate osakaal moodustab vaid 2% nende tarnete kogumahust kolmandates riikides, kuid ligi 90% arveid nende eest tasutakse dollarites. Ainult tehingutes Norraga, nagu kinnitatakse, arveldab EL erandkorras eurodes.

Euroopa Komisjon kavatseb olukorda parandada, avaldades korraga mitmes suunas survet rahaturgudele. Ennekõike plaanitakse pidada sel teemal läbirääkimisi energiaressursside põhitarnijatega, esmajoones Venemaaga.

Gazprom arveldabki Euroopaga juba eurodes

Gazpromi juhtkonnale lähedane anonüümseks jääda soovinud vene eskpert ütles portaalile Sputnik Eesti, et korporatsioon arveldab juba praegu olulises osas oma partneritega Euroopa riikides eurodes aga mitte dollarites, ning seetõttu ei ole ta kindel väljakäidud arvu 2% paikapidavuses.

Eksperdi sõnul mingisuguseid tehnilisi probleeme täielikus üleminekus eurole EL-iga asjaajamisel Gazpromil ei ole ja ettevõte võiks tema arvates seda teha, kuid ainult sel juhul, kui see on talle kasulik.

Iraak ja Iraan loobusid kaubavahetuses dollaritest >>

Brüssel ei saa ega hakka eraettevõtetele dikteerima, millises valuutas neil vastastikku arveldada, ta saab vaid soovitada dollarist loobumist ja luua selleks vastuvõetavad tingimused. Liidus endas, märkis Sputnik Eesti allikas, on riike, kes arveldavad energiakandjate tarnete eest ainult dollarites. Nii toimib näiteks Tšehhi.

Nord Streami avamine Saksamaal
© Sputnik / Григорий Сысоев

Euroopa Komisjon kaalub kujunenud rahvusvahelises olukorras valuuta valiku kui poliitilise ja ülemaailmse tähendusega küsimust, ütles ekspert. Eraettevõtlus, igal juhul mitte Gazprom sääraseid küsimusi ei lahenda ja poliitiliste otsuste vastuvõtmisesse ei sekku.

Dollarist loobumise ajendiks on saanud president Trump

Hiiliv "ülestõus" dollari kui rahvusvaheliste tehingute põhilise valuuta vastu pole eile alanud, ja nagu portaal Sputnik Eesti juba on kõnelnud, kogub seda enam poolehoidjaid, mida agressiivsemat kaubanduspoliitikat ilmutab president Donald Trumpi administratsioon.

Dollarist loobumise mõte on juba kõlanud Venemaa ja Hiina riigipeade kõnedes, sellest räägitakse Ankaras ja mõnedes Euroopa pealinnades. Aga Euroopa Komisjoni juhi kõnetoolist ei ole seda nõnda selgelt ja kindlalt sõnastatuna varem väljendatud.

Hulk Euroopa vaatlejaid eeldab, et Euroopa Komisjon avaldab mõju dollari seisundile Euroopas, seda ennekõike eesmärgiga kiirendada Euroopa valuutaliidu moodustumist. See on terve rea EL-i riikide vastuseisu tõttu takerdunud, aga ilma kokkulepitud valuutaliidu toeta ei saa Brüssel astuda järgmist sammu maksuliidu poole.

Teema:
Dollariajastu loojang (12)
Tagid:
dollar, energia, euro, majandus, Euroopa Parlament, EL, Euroopa Komisjon, Gazprom, Jean-Claude Juncker, USA, Venemaa

Peamised teemad