09:59 26. Mai 2020
Kuula otse
  • USD1.0910
  • RUB78.2874
Majandus
lühendatud link
Gaas - perspektiivne energia (142)
7010

Selleks on vähemalt neli olulist põhjust – nende seas ka Ameerika kui Euroliidu partneri ettearvamatus.

TALLINN, 17. september — Sputnik. Saksamaa ei hakka Ameerika vedelgaasi ostma, sest see on majanduslikult kahjulik ega taga riigile energiaturvalisust. Teemat käsitleb saksa ajalehes Handelsblatt ilmunud artikkel "Saksamaa ei vaja Trumpi gaasi." 

USA nõudis Saksamaalt Nord Stream 2 eest meelehead — käivitub plaan B >>

Tuuakse ära otsuse neli peamist põhjust. Esiteks, teatab väljaanne, ei ole Saksamaal USA kütuse (veeldatud kildagaasi — toim.) vastuvõtuks vajalikku taristut – kogu importgaas siseneb riiki torujuhtmete kaudu Venemaalt, Norrast ja Hollandist ja vajalike LNG terminalide ehitamine ei oleks rentaabel.

Projekt Nord Stream 2 näeb ette 55 miljardi kuupmeetrise läbilaskevõimsusega gaasijuhtme rajamise läbi Läänemere Venemaa rannikult Saksamaani
© Sputnik / Сергей Гунеев

Berlin püüab ellu viia Põhjamere rannikule LNG terminali rajamise projekti, kuid kriitikud nimetavad kavatsust konkreetselt "valgeks elevandiks" (reaalsuses mitteeksisteerivaks — toim.).

Riiklike toetuste puudumise tõttu jäid erainvestorid selles sektoris kahjumisse — Saksamaal ei ole kedagi, kes usuks vedelgaasiterminalide kasumlikkusse," märkis artikli autor David Reay.

Teiseks kavatseb Saksamaa 2050. aastaks täielikult süsivesinikepõhistest energiaallikatest loobuda, mistõttu investeeringud uude gaasitaristusse, mis on pealegi Nord Stream 2-st kallim, tundub olevat kaheldav ja ebatõenäoline.

Miks kulutada raha ameeriklastele uue infrastruktuuri loomise peale, kui analoogne on juba olemas ja töötab laitmatult, küsib ajakirjanik.

Ta lükkab tagasi ka ehitatava Nord Stream 2 gaasijuhtme vastu esitatavad süüdistused.

Artikli autori arvates paigaldatakse teist torujuhet esimese "Nord Stream" eduka tegevuse tulemusena, kus projekt ja tehnoloogia on end juba tõestanud. Selle 9,5 miljardi eurone maksumus ei ole võrreldav uue Ameerika terminali ja viimasega seonduva tohutu maksumusega.

Saksamaa astus Nord Stream 2 kaitseks välja >>

Neljandaks, tuletab Handelsblatt meelde, et Venemaa rahuldab vaid 6% Saksamaa energiavajadusest, mis näitab, et riigi Venemaa tarnetest sõltuvusseseadmisest — nagu Washington sageli väidab – on kohatu rääkida.

Artikli autorite andmeil katab maagaas Saksamaa energiatootmisest 22,6% ning on viimase kümne aasta jooksul 6% võrra vähenenud.

Miks peaks Saksamaa vajama veel üht gaasitarnijat, kui neid on juba kolm (Venemaa, Norra ja Holland) — mida on enam kui piisavalt?

On ebatõenäoline, et Berliin oma energiajulgeolekuga riskima hakkaks, asendades Venemaa USA-ga, kui president Donald Trump juurutab "Ameerika ennekõike" poliitikat ja peab aktiivselt kaubandussõdu, võtab autor öeldu kokku.

Nagu teatas uudisteportaal Sputnik Eesti, kutsus Saksamaa välisminister Heiko Maas Euroopa Liitu üles loobuma ühehäälse otsuste langetamise põhimõttest.

Maas, kommenteerides Euroopa ja Ameerika Ühendriikide vahelisi suhteid ning käimasolevaid kaubandussõdu, kritiseeris Donald Trumpi tema avalduste eest, mille kohaselt on Euroopa Liit Ameerika Ühendriikide vaenlane.

Saksa välisminister võrdles Euroliitu ja USA-d küüliku ja boamaoga >>

"Majandussanktsioonide ja tollimaksude tingimustes ei peaks me istuma nagu küülik boamao ees," lisas minister.

Saksamaa välisminister kritiseeris USA kaubanduspoliitikat, öeldes, et kaubandussõda Hiina ja Ameerika Ühendriikide vahel ähvardab ka Saksamaad ja ameeriklaste soov mõjutada EL energiaturgu Venemaa-vastaste sanktsioonide abil on vastuvõetamatu.

Teema:
Gaas - perspektiivne energia (142)
Tagid:
LPG terminal, vedelgaas, poliitika, majandus, gaasijuhe, gaas, Nord Stream 2, Donald Trump, Venemaa, USA, Saksamaa

Peamised teemad