17:25 20. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB89.1439
Majandus
lühendatud link
Gaas - perspektiivne energia (142)
5220

Saksa võimud kulutused Nord Stream 2 torujuhtmele on "sobimatud", samas ei kavatse USA projekti kaasatud ettevõtete vastu sanktsioone rakendada, ütles Donald Trump pärast kohtumist Poola riigipea Andrzej Dudaga.

TALLINN, 19. september — Sputnik.  "Me ei plaani seda teha. Lihtsalt leiame, et Saksa rahvas maksab Venemaa energiaressursside eest miljardeid ja miljardeid dollareid aastas. Võin teile kinnitada, et sakslastele see ei meeldi," ütles USA president. 

Saksamaa selgitas, et ei loobu USA pärast Vene gaasist
© Sputnik / Сергей Гунеев

Duda omakorda lootis, et Trump siiski gaasijuhtme ehitamise peatab, vahendab RIA Novosti.

"Lahendus on USA presidendi kätes, loodan, et president selle otsuse ka teeb," teatas ta Poola televisioonile pärast Washingtonis toimunud kohtumist.

Poola president jutustas, et ta arutas oma USA kolleegiga torujuhtme ehituse katkestamise kasulikkusest USA jaoks — segab ju Vene kütuse kohalolek Euroopa turul Ühendriike oma kallimat vedelgaasi müümast.

Sanktsioonide oht

Mõni aeg tagasi ütles USA energeetikaminister Rick Perry intervjuus ajalehele "Kommersant", et Washingtoni võimalikud sanktsioonid Nord Stream 2 vastu on peamiselt seotud Vene gaasi transiidiga läbi Ukraina.

Veel üheks põhjuseks olevat "filosoofiline küsimus Euroopasse gaasi tarnivate osapoolte piiratud arvust."

Läti kardab, et Nord Stream 2 ajab Euroliidu ja USA tülli >>

"Euroliidu liikmed on selles küsimuses tundlikud. Saksamaa ja võib-olla ka Austria on aga teisel seisukohal. Kõik ülejäänud, kellega ma rääkisin, soovivad Nord Stream 2-le alternatiive. Selleks oleks kas Trans Aadria gaasijuhe või USA vedelgaas," arvab Perry.

Venemaa energeetikaministeerium oli USA positsiooni üle mures ja nimetas Nord Stream 2 "absoluutselt konkurentsivõimeliseks projektiks, millest on huvitatud Euroopa tarbijad." 

Minister Aleksandr Novak meenutas, et gaasi tarbimine Euroopa riikides kasvab, samal ajal kui kodumaise maagaasi tootmine väheneb, torujuhe on aga kõige usaldusväärsem ja taskukohasem viis elanikkonda energiaga varustada.

Nord Stream 2

Projekt Nord Stream 2 hõlmab kahe gaasijuhtme haru ehitamist, mille läbilaskevõime on 55 miljardit kuupmeetrit aastas. Gaasitorud paigaldatakse praeguse Nord Streami kõrvale ja need kulgevad Venemaalt mööda Läänemere põhja Saksamaale, kirjutas uudisteportaal Sputnik Eesti. Gaasi transport peaks algama 2019. aasta lõpul.

Moskva ja Berliin on valmis Ameerikale vastu astuma >>

Mõned riigid, eriti Ukraina, on Nord Stream 2 vastu, sest kardavad kaotada Vene gaasi transiiditulu, USA aga seetõttu, et tal on ambitsioonikad plaanid oma vedelgaasi Euroopasse müüa.

Venemaa on korduvalt nõudnud, et torujuhet ei võetaks mõjutusvahendina. Vladimir Putini sõnul suhtub Moskva projekti vaid majanduslikest kaalutlustest lähtudes.

Teema:
Gaas - perspektiivne energia (142)

Samal teemal

Venemaa ja Soome presidendid kohtuvad Sotšis
Mesebergi tippkohtumine täitis oma eesmärgid
Tsingisser: LNG terminalid on Euroopas majanduslikult ebarentaablid
Ameerikal ei õnnestu Gazpromi Euroopast välja tõrjuda
USA nõudis Saksamaalt Nord Stream 2 eest meelehead - käivitub plaan B
Tagid:
energiajulgeolek, rentaablus, LPG, Nord Stream 2, Nord Stream, gaas, gaasijuhe, majandus, poliitika, vedelagaas, LPG terminal, LPG terminal, vedelgaas, poliitika, majandus, gaasijuhe, gaas, Nord Stream 2, Donald Trump, Venemaa, USA, Saksamaa, Andrzej Duda, Donald Trump, Taani, Baltimaad, Poola, USA, Austria, Saksamaa, Venemaa, Euroopa Liit

Peamised teemad