03:57 30. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1704
  • RUB93.0481
Majandus
lühendatud link
Danske rahapesuskandaal (40)
15030

Venemaa teavitas juba 2007. aastal Danske panka, mis on nüüdseks sattunud Eestis toimunud võimalikku rahapesuskandaali, kahtlastest tehingutest ja klientidest panga Eesti filiaalis.

TALLINN, 19. september — Sputnik. Sellest teatas kolmapäeval ajaleht Berlingske viitega pangas läbi viidud uurimise tulemustele. Väljaanne märgib, et 2007. aasta juunis saatis Venemaa Keskpank Taani poolele kirja, milles väljendati muret mitteresidentidest klientide tegevuse pärast Sampo panga Eesti filiaalis, mis veel samal aastal läks Danske panga koosseisu.

Eesti ei teinud Danske rahapesu uurimiseks midagi >>

Kirja väljavõtte kohaselt sooritasid Sampo panga kliendid kahtlaseid rahaülekandeid miljardite rublade ulatuses kuus, mille eesmärk võis olla maksude ja tollide maksmisest kõrvalehoidumine.

"Teisisõnu, võime rääkida puhtalt kuritegelikust tegevusest, sealhulgas rahapesust," öeldakse teates.

Taani finantskontrolliasutused edastasid kirja Danske panga juhtkonnale palvega teavet kommenteerida. Pank vastas, et seda küsimust käsitletakse pangasiseselt.

Ekspert: rahapesule mingisugust õigustust ei ole >>

Lisaks viidati Eesti finantsasutuste aruandele ja teatati ekslikult, et vastavalt Eesti poole järeldustele järgis panga kohalik filiaal oma tegevuses sealseid eeskirju. Panga uurimise tulemuste kohaselt lasti just siis käest esimene võimalus juhtunule reageerida.

Kahtlased kliendid

Kolmapäeval varem panga sisejuurdluse tulemuste kohta koostatud dokumendis tunnistas Danske pank oma Eesti filiaalis klientide olemasolu, keda võib pidada kahtlasteks.

"Uurimine hõlmas kokku umbes 15 tuhandet mitteresidentide tunnustele vastavat klienti. Nende sooritatud maksete kogusumma on umbes 200 miljardit eurot," öeldakse raportis. Uurimise käigus analüüsiti 6,2 tuhandet klienti, "kellest enamus leiti olevat kahtlased", tunnistas pank.

"Kliendi poolt kahtlaste ülekannete sooritamine ei anna siiski alust arvata, et kõik tema sooritatud maksed oleksid kahtlased," ütles panga esindaja, tunnistades, et esialgu ei saa nad anda "täpset ülevaadet kahtlaste pangaülekannete kogumahust" Eesti filiaalis.

Probleemid kahtlaste rahaülekannetega tekkisid pärast seda, kui pangaga ühines Sampo pank.

Süüdlasi on karistatud

Kolmapäeva hommikul teavitas Danske panga juht Thomas Borgen juhatust ametikohalt tagasiastumisest. Uurimise käigus leiti, et panga juhtkond, sealhulgas direktorite nõukogu ja asutuse juht, ei ole rikkunud oma juriidilisi kohustusi.

Danske tegevjuht astus tagasi >>

Samal ajal rakendati Eestis ja Taanis meetmeid praeguste ja endiste töötajate suhtes, kes kahtlaste rahaülekannete tegemist soodustasid. Selliste meetmete hulgas on hoiatused, vallandamised, boonustest ilmajätmine ja teated nende tegevusest võimudele.

"Enamik neist töötajatest ja juhtidest ei tööta enam Danske pangas," öeldakse uurimisraportis. "Ametivõime teavitati ainult osast kahtlastest klientidest ja rahaülekannetest. Eesti filiaal pööras rahapesu riskidele üldiselt vähe tähelepanu, tema juhtkond oli rohkem mures protseduuride kui reaalsete riskide väljaselgitamise pärast," märgitakse uurimise tulemustes.

Uurimise tulemusema otsustati kanda 1,5 miljardit Taani krooni (200 miljonit eurot) majanduskuritegudega võitlemise sõltumatule fondile.

Danske panga ümber puhkenud skandaali tõttu alustas Eesti prokuratuur 1. juulil Danske panga Eesti filiaali töötajate võimaliku rahapesu asjaolude uurimiseks kriminaalmenetlust.

Taani ajakirjanduse andmetel pesti selle pangaasutuse kaudu aastatel 2007-2015 suures koguses väidetavalt Venemaalt ja SRÜ riikidelt pärinevat raha. Nende vahendite kogusumma on hinnanguliselt vähemalt 8 miljardit dollarit.

Danske Bank asutati 1871. aastal Kopenhaagenis. See on Taani suurim pank ja Põhja-Euroopa oluline pangandusettevõte, millel on filiaalid ka piirkonna teistes riikides. Pangal on rohkem kui 5 miljonit klienti.

Teema:
Danske rahapesuskandaal (40)
Tagid:
rahapesu, kuritegu, pangandus, meedia, hoiatus, Venemaa Keskpank, Berlingske, Sampo, Danske Bank, pank, Taani, Eesti, Venemaa

Peamised teemad