01:02 29. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1922
  • RUB90.9894
Majandus
lühendatud link
33 0 0

Taani riigiprokurör ütles Morten Niels Jakobsen Kopenhaagenis "Aktuaalsele kaamerale" antud intervjuus, et kolmapäeval avaldatud Danske raport on vaid osa laiemast uurimisest, mille raames tehakse tihedat koostööd Eesti prokuratuuriga.

TALLINN, 19. september — Sputnik. Taani opositsioon nõuab valitsuselt Danske Banki osas jõulisemaid samme. Parlamendi rahanduskomisjoni liige Lisbeth Bech Poulsen ei mõista, kuidas saab pank omaenda arvatavaid majanduskuritegusid uurida, vahendas ERR viitega "Aktuaalsele kaamerale".

"Ma olen küsinud ikka ja jälle, millega tegelevad ametivõimud, miks ei ole tagajärgi. Taani finantsinspektsioon ütleb, et seda peaksid tegema Eesti võimud. Ja Eesti võimud ütlevad, et see on Taani vastutus. See ei ole vastuvõetav, see on peaaegu nali. Tegemist on ühe tõsisema Euroopa rahapesuskandaaliga," rääkis Sotsialistliku Rahvapartei liige Lisbeth Bech Poulsen.

Venemaa teavitas Danske panka kahtlastest tehingutest tema Eesti filiaalis >>

Venemaa teavitas juba 2007. aastal Danske panka, mis on nüüdseks sattunud Eestis toimunud võimalikku rahapesuskandaali, kahtlastest tehingutest ja klientidest panga Eesti filiaalis, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti. Sellest teatas kolmapäeval ajaleht Berlingske viitega pangas läbi viidud uurimise tulemustele.

Taani Danske Banki juht Thomas Borgen teatas kolmapäeval, et astub panga Eesti harus toimunud rahapesu tõttu tagasi
© Фото : www.danskebank.com

Väljaanne märgib, et 2007. aasta juunis saatis Venemaa Keskpank Taani poolele kirja, milles väljendati muret mitteresidentidest klientide tegevuse pärast Sampo panga Eesti filiaalis, mis veel samal aastal läks Danske panga koosseisu.

Kolmapäeval varem panga sisejuurdluse tulemuste kohta koostatud dokumendis tunnistas Danske pank oma Eesti filiaalis klientide olemasolu, keda võib pidada kahtlasteks.

"Uurimine hõlmas kokku umbes 15 tuhandet mitteresidentide tunnustele vastavat klienti. Nende sooritatud maksete kogusumma on umbes 200 miljardit eurot," öeldakse raportis. Uurimise käigus analüüsiti 6,2 tuhandet klienti, "kellest enamus leiti olevat kahtlased", tunnistas pank.

Prokuratuur avas seoses Danske rahapesukahtlusega menetluse >>

Kolmapäeva hommikul teavitas Danske panga juht Thomas Borgen juhatust ametikohalt tagasiastumisest. Uurimise käigus leiti, et panga juhtkond, sealhulgas direktorite nõukogu ja asutuse juht, ei ole rikkunud oma juriidilisi kohustusi.

Danske Bank
© Фото : www.danskebank.com

Danske panga ümber puhkenud skandaali tõttu alustas Eesti prokuratuur 1. juulil Danske panga Eesti filiaali töötajate võimaliku rahapesu asjaolude uurimiseks kriminaalmenetlust.

Taani ajakirjanduse andmetel pesti selle pangaasutuse kaudu aastatel 2007-2015 suures koguses väidetavalt Venemaalt ja SRÜ riikidelt pärinevat raha. Nende vahendite kogusumma on hinnanguliselt vähemalt 8 miljardit dollarit.

Danske Bank asutati 1871. aastal Kopenhaagenis. See on Taani suurim pank ja Põhja-Euroopa oluline pangandusettevõte, millel on filiaalid ka piirkonna teistes riikides. Pangal on rohkem kui 5 miljonit klienti.

Tagid:
rahapesu, kuritegu, pangandus, Danske Bank, Riigiprokuratuur, Morten Niels Jakobsen, Taani, Eesti

Peamised teemad