22:23 24. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1865
  • RUB90.1119
Majandus
lühendatud link
Danske rahapesuskandaal (40)
3110

Euroopa Komisjon kutsus korraldama Euroopa Liidu uurimise, et selgitada välja regulatsiooni puudused, mis viisid rahapesuskandaalini Taani Danske Bankis.

TALLINN, 24. september — Sputnik. Euroopa Komisjon saatis kirja Euroopa Pangandusjärelevalveametile (EBA), paludes tal kasutada täielikult oma volitusi, et uurida mis juhtus Danske Eesti üksuse monitooringuga, ütles EK kõneisik Christian Wigand pühapäeval AFP-le, vahendas Pealinn.

Venemaa teavitas Danske panka kahtlastest tehingutest tema Eesti filiaalis >>

Ajaleht Financial Times kirjutas, et Euroopa Komisjoni kirjas EBA-le kutsuti uurijaid välja selgitama võimalikud Euroopa Liidu seaduse rikkumised või mittetäitmised nii Eesti kui Taani finantsinspektsiooni poolt. Samuti paluti uurimine korraldada kiireloomuliselt.

Taani riigiprokurör: tegemist on ühe tõsisema Euroopa rahapesuskandaaliga
© Sputnik / Вадим Анцупов

Kolmapäeval panga sisejuurdluse tulemuste kohta koostatud dokumendis tunnistas Danske pank oma Eesti filiaalis klientide olemasolu, keda võib pidada kahtlasteks, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti viitega RIA Novostile.

"Uurimine hõlmas kokku umbes 15 tuhandet mitteresidentide tunnustele vastavat klienti. Nende sooritatud maksete kogusumma on umbes 200 miljardit eurot," öeldakse raportis. Uurimise käigus analüüsiti 6,2 tuhandet klienti, "kellest enamus leiti olevat kahtlased", tunnistas pank.

"Kliendi poolt kahtlaste ülekannete sooritamine ei anna siiski alust arvata, et kõik tema sooritatud maksed oleksid kahtlased," ütles panga esindaja, tunnistades, et esialgu ei saa nad anda "täpset ülevaadet kahtlaste pangaülekannete kogumahust" Eesti filiaalis.

Probleemid kahtlaste rahaülekannetega tekkisid pärast seda, kui pangaga ühines Sampo pank.

Danske tegevjuht astus tagasi >>

Kolmapäeva hommikul teavitas Danske panga juht Thomas Borgen juhatust ametikohalt tagasiastumisest. Uurimise käigus leiti, et panga juhtkond, sealhulgas direktorite nõukogu ja asutuse juht, ei ole rikkunud oma juriidilisi kohustusi.

Samal ajal rakendati Eestis ja Taanis meetmeid praeguste ja endiste töötajate suhtes, kes kahtlaste rahaülekannete tegemist soodustasid. Selliste meetmete hulgas on hoiatused, vallandamised, boonustest ilmajätmine ja teated nende tegevusest võimudele.

Danske Bank
© Sputnik / Вадим Анцупов

Danske panga ümber puhkenud skandaali tõttu alustas Eesti prokuratuur 1. juulil Danske panga Eesti filiaali töötajate võimaliku rahapesu asjaolude uurimiseks kriminaalmenetlust.

Venemaa teavitas juba 2007. aastal Danske panka, mis on nüüdseks sattunud Eestis toimunud võimalikku rahapesuskandaali, kahtlastest tehingutest ja klientidest panga Eesti filiaalis, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Sellest teatas kolmapäeval ajaleht Berlingske viitega pangas läbi viidud uurimise tulemustele. Väljaanne märgib, et 2007. aasta juunis saatis Venemaa Keskpank Taani poolele kirja, milles väljendati muret mitteresidentidest klientide tegevuse pärast Sampo panga Eesti filiaalis, mis veel samal aastal läks Danske panga koosseisu.

Danske Bank asutati 1871. aastal Kopenhaagenis. See on Taani suurim pank ja Põhja-Euroopa oluline pangandusettevõte, millel on filiaalid ka piirkonna teistes riikides. Pangal on rohkem kui 5 miljonit klienti.

Teema:
Danske rahapesuskandaal (40)
Tagid:
krimi, rahapesu, regulatsioon, uurimine, pangandus, majandus, Danske Bank, EL, Euroopa Komisjon, Taani, Eesti

Peamised teemad