20:53 27. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1832
  • RUB90.5710
Majandus
lühendatud link
Danske rahapesuskandaal (40)
8010

Eestis rahapesu ümber puhkenud pangaskandaal jäi vaid põgusaks ajaks puhtkohalikuks ilminguks.

Irina Alksnis, RIA Novosti

Läti pangasektori kui vene kapitali jaoks "vaikse sadama" hiljutine faktiline hävitamine oli seotud kohalike finantsstruktuuride uurimisega. Kui said teatavaks ameeriklaste samalaadsed pretensioonid Eesti suhtes, näis esialgu, et seal kordub Läti lugu ja kõik lõpeb rahvuslikul tasandil.

Kuid lugu osutus märksa mastaapsemaks, kuna Venemaalt pärit raha puhtakspesemises sai süüdistuse Taani suurim pank ja Euroopa pangasektori üks tugisambaid — Danske Bank.

EK kutsus uurima Danske Banki rahapesuskandaali >>

Sealtpeale hakkas hooratas erakordselt kiiresti pöörlema selgus, et jutt käib aastate 2007–2015 vältel raha pööritamisest läbi väikese Eesti tema kahekümne riigieelarve suuruse summa ulatuses. Kusjuures lisaks Danske Bankile (kelle peakontor oli toimuvaga täielikult kursis) osalesid mahhinatsioonides säärased maailma rahandushiiud nagu Deutsche Bank, Citibank ja teised.

Skandaal lõõmab päevast päeva üha hoogsamalt. Danske Banki juht Thomas Borgen astus möödunud nädalal ametist tagasi. Panga kapitaliseeritus on 2018. aasta algusest kahanenud enam kui kolmandiku võrra.

Pealekauba on pärast Eesti kaudu kanditud summade avalikustamist (2007. aastast kuni 2015. aastani 234 miljardit dollarit) ohtu sattunud ka kuningriigi enese maine. Nagu teatatakse, on reitinguagentuur S&P teada andnud, et Taani kõrgeim krediidireiting (ААА) võidakse ümber muuta. Senimaani ei ole seda toimunud, ent riik, kelle pangasektor kujutab endast üht rahvusriigi majanduse tugisambaid, on juba päris närvis.

Kui esialgu näitasid põhilist agarust üles ameeriklased, siis operatsioonide tohutu ulatuse (mis hõivab aukoha sedasorti suurimate lugude seas kogu maailmas) ilmsiks tulles lülitusid asjasse ka Euroopa ametkonnad.

Tõsi, on kahtlusi, et viimaste põhiülesandeks ei saa küll süüdlaste karistamine, vaid olukorra võimalikult hoolas silumine.

Lõppude lõpuks on mitmesuguste "arenemata" riikide ja maa-alade kapitali väljavedu ja "puhtakspesemine" juba sajandeid Lääne äritegevuses au sees olnud.

Praegune võitlus kapitalivahendite puhtuse eest langeb hämmastaval kombel ühte konkurentsi järsu teravnemisega antud ressursside osas. Ning otsemaid kerkiski esile säärane mugav moodus rahalised vahendid hästi kiiresti eksproprieerida, põhjendades seda sellega, et need on kuritegelikud või ette nähtud terroristliku tegevuse rahastamiseks või siis kuuluvad autoritaarse ja verise režiimi käsilastele. Tavatingimustes oleks metsikutelt pärismaalastelt nende poolt oma kodumaalt välja viidud raha äravõtmine kulgenud märksa elegantsemalt ja aeglasemalt. Aga aeg ei anna mahti.

Danske raport on vaid osa laiemast uurimisest >>

Lisaks sellele – ja see on isegi palju olulisem – võimaldab antud kampaania konkurente väga kitsaks kujunenud "isuäratavalt" delikaatsete pangatehingute turult välja tõrjuda. Tulemusena on selles küsimuses äärmiselt aktiivsed Ühendriigid saanud erakordselt meelepärase ajendi anda järjekordne hoop Euroopa pangandusele.

Taani Danske Banki juht Thomas Borgen teatas kolmapäeval, et astub panga Eesti harus toimunud rahapesu tõttu tagasi
© Фото : www.danskebank.com

Tasub meenutada, et ameeriklased on juba mitmesuguste süüdistustega virutanud Deutsche Bankile kaela trahvilaviini sadade miljonite dollarite ulatuses. Ning nüüd siis uus, veelgi ulatuslikum võimalus oma liitlastest konkurente – niihästi poliitilisi kui rahanduse vallas – survestada.

Nii et pole midagi üllatavat, kui Euroopa struktuurid teevad mahhinatsioonide uurimise sildi all kõik nendest oleneva, et kaitsa Vana Maailma olulisimaid rahandusinstitutsioone ookeanitaguste partnerite raske ja ülimalt ahne käe eest.

Ühesõnaga, tegemist on klassikalise "lõukoerte purelusega", kus NSVL-i-järgsed jõukal järjel kodanikud, kes on otsustanud hankida oma rahale uue kodumaa ja turvalise varjupaiga vaiksete Euroopa riikide näol, avastavad end käibematerjalina ülemailmse ulatusega geopoliitilises segadikus.

Seejuures ei pruugi kahelda, et nii Euroopa kui ka USA retoorika kujunevad väga sarnaseks ja toimunu peasüüdlaseks määratakse "oma riigi paljaksröövinud" ja "räpase rahaga" lääne pankurite puhtaid hingi määrinud Kreml. Tõsiasja, et Danske Bank on teenindanud kliente eestlasi asjaomaste operatsioonide kahtlasest olemusest teadvalt hoiatanud Venemaa Keskpanga "mustast nimekirjast", ilmselt arvesse ei võeta.

Venemaalt võib toimuvat jälgida teatava rahuloluga – niihästi Lääne kaelamurdvaid klattimisi kui ka endisi kaaskodanikke, kes on otsustanud toetuda tema usaldusväärsusele.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Danske rahapesuskandaal (40)
Tagid:
analüütika, krimi, rahapesu, pangandus, majandus, raha, Danske Bank, Taani, Läti, Eesti, Venemaa

Peamised teemad