19:24 30. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1980
  • RUB91.1439
Majandus
lühendatud link
Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu (102)
4310

USA sanktsioonide vältimaks loob EL eraldi finantsmehhanismi arvelduste sooritamiseks Iraaniga, öeldakse Venemaa, Suurbritannia, Prantsusmaa, Saksamaa, Hiina, ELi ja Iraani ühisavalduses, mis tehti pärast välisministrite kohtumist ÜRO-s.

TALLINN, 25. septrember — Sputnik. "Osavõtjad tervitasid taktikalisi ettepanekuid maksekanalite toetamiseks ja säilitamiseks, eelkõige algatust luua spetsiaalne mehhanism Iraani ekspordi, sealhulgas naftaekspordi ja impordiga seotud maksete tegemiseks," öeldakse Euroopa diplomaatia juhi Federica Mogherini ja Iraani välisministri Mohammad Zarifi etteloetud avalduse, vahendas RIA Novosti.

Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu >>

Mogherini selgitas, et ELi liikmesriigid loovad Iraani finantstehingute läbiviimiseks juriidilise keha. "See võimaldab Euroopa ettevõtetel töötada Iraaniga vastavalt Euroopa seadustele ja on avatud ka teistele osalejatele," lisas ta, rõhutades, et sellise mehhanismi loomise otsus on juba vastu võetud.

Kohtumisel osalejad pooldasid samuti turvalise ja seadusliku viisi loomist rahalisteks arveldusteks Iraaniga ning Iraani nafta-, gaasikondensaadi ja naftatoodete ekspordi säilitamiseks. Osalenud välisministrid kinnitasid ka vajadust kaitsta Iraani ettevõtteid.

"Osavõtjad tunnistasid, et Iraan jätkab täielikult ja efektiivselt oma tuumaleppejärgsete kohustuste täitmist, mida kinnitavad Aatomienergiaagentuuri 12 aruannet," ütles Federica Mogherini, märkides, et riikide "viisik" jätkab Araki tuumareaktori ajakohastamise ja Fordo objekti ümberprofileerimise toetamist.

Iraan ja rahvusvahelise vahendajate "kuuik" (Venemaa, USA, Ühendkuningriik, Hiina, Prantsusmaa ja Saksamaa) saavutasid 2015. aasta juulis ajaloolise kokkulepe Iraani pikaajaliste tuumaprobleemide lahendamiseks: võeti vastu ühine terviklik tegevuskava, mille rakendamisega tühistati Iraanile ÜRO Julgeolekunõukogu, Ameerika Ühendriikide ja Euroopa Liidu kehtestatud majandus- ja finantssanktsioonid.

Ameerika Ühendriikide president Donald Trump teatas mais, et loobub Iraaniga sõlmitud lepingust ja otsustas taastada kõik Teherani-vastased sanktsioonid, sealhulgas ka teisased, st islamivabariigiga koostööd tegevate kolmandate riikide vastu suunatud. Ülejäänud "kuuiku" liikmed kritiseerisid seda Washingtoni sammu ja töötavad välja meetmeid, mis kaitsevad Iraaniga koostööd tegevaid ettevõtteid USA sanktsioonide eest.

USA kehtestas Iraani suhtes esimese osa sanktsioonidest >>

USA taastas 7. augustil osa Iraani vastu suunatud sanktsioonidest. Olulisemad, naftasaaduste eksporti hõlmavad piirangud jõustuvad 5. novembril. EL ei tunnista USA sanktsioonide taaskehtestamist ega luba Euroopa ettevõtetel neid täita, kuid ELi ettevõtted vähendavad sisuliselt ikkagi ärisuhteid Teheraniga.

Teema:
Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu (102)
Tagid:
mehhanism, majandus, sanktsioonid, ÜRO, EL, Mohammad Zarif, Federica Mogherini, Hiina, Venemaa, USA, Iraan

Peamised teemad