10:38 31. Märts 2020
Kuula otse
  • USD1.1034
  • RUB88.1385
Majandus
lühendatud link
Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu (102)
7130

Võidujooksu teraviljaturul võidab Venemaa. Ameerika jääb maha ja on väga pahane. Kurdab, et Venemaa rekordid ei lase ameeriklastest põllumeestel tiibu sirutada.

Oleg Obuhhov, raadio Sputnik

Venemaa nisuekspordi rekordilised mahud on USA-le otsekui hoop rinde alla, on sunnitud nentima The Wall Street Journali analüütikud. Kusjuures, nagu väljaanne märgib, samal ajal kui teravilja hinnad maailmaturul langevad, siis Venemaa põllumajandus õitseb.

USA kavandab sanktsioonidest räsitud farmeritele otsetoetusi >>

Saak kasvab, eksport suureneb. Viimase põllumajandusaastaga on Venemaa tarninud maailmaturule üle 40 miljoni tonni nisu. Ja on võtnud seda rekordilist tähist kerge südamega. Märkigem, et see on maailma parims näitaja viimase veerandsajandi vältel.

Just Venemaa nisuekspordi kasvu on soodustanud muuhulgas kahe teguri koosmõju: hinnaeelis (rubla kursiu alanemine dollari suhtes) ja teravilja kvaliteedi märgatav paranemine, mida turuosalised täheldavad.

Ameeriklased on näinud selles ohtu oma farmeritele, kellel, nagu selgub, on raske konkurentsile Venemaa põllumeestega vastu pidada. Veel aastake-paar ja USA teraviljakasvatajate seisukord pole enam sugugi kadestada, hoiatab WSJ.

Sest juhul kui kaubandussõda Washingtoni ja Pekingi vahel veelgi jätkub, võib asjalugu jõuda selleni, et Hiina RV loobub täielikult ameeriklaste nisust, minnes sundimatult üle viljaostudele Venemaalt. Hiina on juba kehtestanud kaitsetolid (25%) USA nisule.

Venemaa aga on madalstardis: ootab, millal Moskva jaoks saavad lõplikult tühistatud Hiina kaitsetollid Venemaa teravilja impordile. Ja kui Washington hakkab taas Pekingit järjekordsete tollitariifidega nöökima, siis saab Venemaa nisu hiinlastele senisest veelgi ahvatlevamaks.

Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu >>

Muuseas, USA jaoks on olukord kohutav veel sellegi poolest, et seal tõmbab aina enam farmereid oma põlumajandusäri koomale, nägemata enese jaoks perspektiivi. Sessamas The Wall Street Journalis täpsustatakse, et halvemini oli vaid 1980. aastatel.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu (102)
Tagid:
teravili, põllumajandus, majandus, nisu, saak, eksport, The Wall Street Journal, meedia, USA, Venemaa

Peamised teemad