04:08 25. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Majandus
lühendatud link
Gaas - perspektiivne energia (142)
49 0 0

Gaasijuhtme Nord Stream 2 projekti realiseerimine muudab Tšehhi Vabariigi Euroopa gaasitransiiditeede keskuseks, see on riigile selgelt kasulik ja loob tingimused Venemaa gaasi tarnekanalite mitmekesistamiseks, tagades sellega tema energiavarustuse kindluse.

TALLINN, 27. september — Sputnik. Sellest teatas eelmisel pühapäeval Tšehhi Vabariigi tööstus- ja kaubandusministeeriumi pressiesindaja Milan Řepka. Sputnik Česká republikа küsimustele vastas energiaettevõtte ENAS energiaekspert Vladimír Štěpán.

Tšehhi eelmine, Bohuslav Sobotka valitsus oli Läänemere põhja mööda kulgeva gaasijuhtme ehitamise vastu, nähes selles uut sõltuvust Venemaast.

Tööstusministeerium muutis oma seisukohta, nii et nüüd on see gaasijuhe Tšehhi Vabariigile kasulik. See juhtus sellepärast, et Tšehhi Vabariiki läbivad transiidimahud on 55 miljardit kuupmeetrit ja kui individuaalsed lepingud Tšehhi Vabariiki läbiva gaasitransiidi kasutamiseks lõpevad, siis jääksid need võimsused kasutamata. Seega, kui läände läheb Nord Stream 2-st tulev gaas Saksamaa kaudu läbi Tšehhi Vabariigi, on see kasulik, nagu 70-ndatel aastatel.

Ma mäletan seda veel. Gaasitransiit algas 1973. aastal ja see ei olnud mitte ainult suur majanduslik kasu, vaid toetas ka gaasi tarbimist ja loomulikult oli see majanduslikult kasulik. Tšehhi Vabariigil on probleemid pooleliolevate tuumaelektrijaamade lõpuleviimisega – see on liiga kallis ja taastuvad energiaallikad ei ole oma ülesannet täitnud. Ainuke, mida saaks õhusaaste parandamiseks kiiresti ette võtta (Tšehhi Vabariik jääb selles osas paljudest Euroopa riikidest maha), on maagaas.

Me teame, et Venemaa gaas on väga puhas, selles pole kahtlust, nii et jätame poliitika kõrvale ja kasutagem seda, mis aitaks kaasa selle eesmärgi saavutamisele…

Miks see avaldus tehti just nüüd?

Ma ei tea täpselt, tõenäoliselt on see reaktsioon asjaolule, et Nord Stream 2 on juba ehitama hakanud. Sellest on kirjutatud. Poolas ja mõnedes teistes riikides toimusid mingid protestid. Selle ehituse üle oli palju arutelusid — Tšehhi Vabariik oli peaminister Bohuslav Sobotka ajal selle gaasijuhtme vastu – Praha võttis nüüd mõistlikuma positsiooni. Arvan, et arutelu selle gaasijuhtme üle jätkub ka edaspidi.

USA presidendi Trumpi seisukoht on teada, ma arvan, et see ongi põhjus (et Tšehhi Vabariik ei toeta Nord Stream 2 – toim.). Tšehhi Vabariik ei saanud kuidagi otsustada oma suhtumist projekti, oli lihtsalt vait. Oli vajalik, et (tööstus — toim.) ministeerium väljendaks kuidagi oma suhtumist ja minu arvates on see hea, et seda tehti.

Arvatakse, et kui Nord Stream 2 ei tule, siis toob see Tšehhi tarbijatele kaasa gaasihinna tõusu. Kas te nõustute sellega?

Loomulikult! Kui teil on toimiv transiittorustik, siis selle torujuhtme töö eest teile juba keegi maksab. Kui Tšehhi tarbijate nõudlus jääb selliseks, nagu praegu, on loogiline, et gaasi hinda tuleb kodumaisele tarbijale tõsta. Kui olemasolev transiiditaristu likvideerida, maksab ka see miljardeid kroone.

Saksamaa selgitas, et ei loobu USA pärast Vene gaasist
© Sputnik / Сергей Гунеев

Kas te usute, et Nord Stream 2 ehitatakse valmis?

Ma arvan, et selles pole kahtlust. Ma ei tea, kes võiks seda peatada.

Euroopa Komisjon…

Ma arvan, et see, mida Euroopa Komisjon ütleb, ei ole tõsiseltvõetav. Me teame, et ka hollandlased vajavad täna Venemaa gaasi. Tšehhi Vabariigi kaudu tarnitakse gaas Baierimaale. See piirkond on ülejäänud Saksamaast ära lõigatud. Seal suletakse tuumaelektrijaamu ja söekaevandusi. Kõike seda on vaja millegagi kompenseerida.

Tšehhi Vabariiki läbib põhimõtteliselt Nord Streami peamine gaasijuhe. Tegemist on gaasi tarnimisega Lääne-Euroopasse, sealhulgas Saksamaale ja seejärel Tšehhi Vabariigi kaudu Euroopa ida ja lõunaosa riikidesse.

Ideaalne lahendus on kasutada juba olemasolevat transiidisüsteemi, seega on see majanduslikult kõige kasulikum. Tšehhi Vabariigi süsteemi kaudu teostatakse juba täna reeverstarneid.

Majanduslikust seisukohast suunatakse gaas läänest tagasi itta ja seejärel kasutada praegust Slovakkia transiidisüsteemi — see pole kallis. Läbi Slovakkia võib gaasi tarnida isegi Baumgartenisse (Kesk-Euroopa gaasitarbimisala – toim.) ja sealt edasi. Tegelikult see vaid suurendab turvalisust.

Ma pooldaksin osalise gaasitransiidi säilitamist läbi Ukraina ja Slovakkia transporditeede mitmekesistamise ja turvakaalutluste tõttu. Kui Venemaa ja Ukraina jõuaksid mingile mõistlikule kokkuleppele, oleks see suurepärane.

Teema:
Gaas - perspektiivne energia (142)
Tagid:
gaasijuhe, gaas, majandus, transiit, Nord Stream 2, Bohuslav Sobotka, Milan Řepka, Vladimír Štěpán, Euroopa, Saksamaa, Tšehhi, Venemaa

Peamised teemad